Z czego jest zbudowana siekiera?
Najogólniej to ujmując siekiera składa się zawsze z dwóch elementów, a są nimi ostrze oraz trzonek. Diabeł tkwi, jak zwykle, w szczegółach. Okazuje się, że każdy z tych elementów może być wykonany z różnorodnych materiałów.
Najpowszechniejsze trzonki powstają z jesiony lub hikory, a z kolei ostrza stanowią odlewy, chociaż zdarzają się również siekiery kute wyróżniające się większą trwałością. Wśród miłośników surwiwalu popularność zdobyły siekiery z ostrzami z włókna węglowego, które jest lekkie, ale za to bardzo trwałe.
Jakie są rodzaje siekier?
Siekiery uniwersalne wyróżniają się niewielką masą i kompaktowymi rozmiarami. Ze względu na krótkie trzonki przypominają raczej toporki zarówno pod względem wyglądu, jak i zastosowania, ponieważ świetnie sprawdzają się podczas cięcia krótkich gałęzi.
Siekiery tarnowskie mają krótki trzonek i są lekkie. Ich waga rzadko przekracza 2,5 kilograma. To, co je wyróżnia, to ostrze pod kątem, dzięki czemu świetnie sprawdzą się leśnictwie.
Siekiery do rozłupywania mają bardzo duże trzonki i mogą ważyć nawet do czterech kilogramów. Ich ostrze jest lekko wyprofilowane, a cała budowa sprawia, że idealnie nadają się do rozłupywania nawet bardzo twardego drewna.
Siekiery obosieczne, zwane również kanadyjskimi, mają podwójne ostrze. Jeśli jedna strona stępi się w trakcie pracy, bez problemu można kontynuować drugą stroną. Uważane są za profesjonalne narzędzie do ścinania drzew i raczej nie korzystają z nich amatorzy. Dzieje się tak ponieważ są bardzo ciężkie i stosunkowo drogie.
Siekiery ciesielskie, zwane także siekieromłotami lub merlinami, mają proste trzonki o średniej długości i młot zamiast obucha. Używa się ich do łupania drewna oraz ciosania pni drzew. Karczowniki i toporniki to niewielkie siekiery, których waga wynosi mniej więcej jeden kilogram. Wykorzystywane są najczęściej do karczowania krzewów oraz rąbania niewielkich i średnich gałęzi.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Jak dopasować odpowiedni rozmiar siekiery?
Wybór odpowiedniej siekiery przekłada się na efektywność, a przede wszystkim komfort pracy. Już w sklepie można wykonać dwa proste testy, dzięki którym można sprawdzić, czy wybrane narzędzie będzie odpowiednie dla danej osoby.
Pierwszym z nich jest test długości. Siekierę należy złapać za trzonek przy samej głowicy i ułożyć wzdłuż wyciągniętej ręki. Koniec trzonka powinien sięgać pachy, a jeśli się tak nie dzieje, to znaczy, że siekiera jest za długa.
Jeśli test się uda, kolejnym krokiem będzie test wagi. Polega on na tym, aby chwycić końcówkę trzonka i pozwolić, aby przez moment luźno wisiała. Następnie należy unieść siekierę do pionu używając tylko nadgarstka i łokcia jako dźwigni. Jeśli Ci się to nie uda, oznacza to, że powinieneś wybrać lżejszy model.
Opracowanie: Natalia Karaskiewicz
Fotografia otwierająca: pixabay.com