Jak wybrać odpowiedni rozmiar siekiery do drewna?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak wybrać odpowiedni rozmiar siekiery do drewna?

Na pierwszy rzut oka siekiera zdaje się być bardzo nieskomplikowanym narzędziem. Wystarczy jednak odrobinę zgłębić temat, aby odkryć, że istnieje wiele rodzajów siekier, a każdy z nich znajdzie zastosowanie w innych sytuacjach. Co warto o nich wiedzieć?

aktualizacja: 2022-08-30 10:45:27
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Z czego jest zbudowana siekiera?
  • Jakie są rodzaje siekier?
  • Jak dopasować odpowiedni rozmiar siekiery?

Z czego jest zbudowana siekiera?

Najogólniej to ujmując siekiera składa się zawsze z dwóch elementów, a są nimi ostrze oraz trzonek. Diabeł tkwi, jak zwykle, w szczegółach. Okazuje się, że każdy z tych elementów może być wykonany z różnorodnych materiałów.

Najpowszechniejsze trzonki powstają z jesiony lub hikory, a z kolei ostrza stanowią odlewy, chociaż zdarzają się również siekiery kute wyróżniające się większą trwałością. Wśród miłośników surwiwalu popularność zdobyły siekiery z ostrzami z włókna węglowego, które jest lekkie, ale za to bardzo trwałe.

Jakie są rodzaje siekier?

Siekiery uniwersalne wyróżniają się niewielką masą i kompaktowymi rozmiarami. Ze względu na krótkie trzonki przypominają raczej toporki zarówno pod względem wyglądu, jak i zastosowania, ponieważ świetnie sprawdzają się podczas cięcia krótkich gałęzi.

Siekiery tarnowskie mają krótki trzonek i są lekkie. Ich waga rzadko przekracza 2,5 kilograma. To, co je wyróżnia, to ostrze pod kątem, dzięki czemu świetnie sprawdzą się leśnictwie.

Siekiery do rozłupywania mają bardzo duże trzonki i mogą ważyć nawet do czterech kilogramów. Ich ostrze jest lekko wyprofilowane, a cała budowa sprawia, że idealnie nadają się do rozłupywania nawet bardzo twardego drewna.

Siekiery obosieczne, zwane również kanadyjskimi, mają podwójne ostrze. Jeśli jedna strona stępi się w trakcie pracy, bez problemu można kontynuować drugą stroną. Uważane są za profesjonalne narzędzie do ścinania drzew i raczej nie korzystają z nich amatorzy. Dzieje się tak ponieważ są bardzo ciężkie i stosunkowo drogie.

Siekiery ciesielskie, zwane także siekieromłotami lub merlinami, mają proste trzonki o średniej długości i młot zamiast obucha. Używa się ich do łupania drewna oraz ciosania pni drzew. Karczowniki i toporniki to niewielkie siekiery, których waga wynosi mniej więcej jeden kilogram. Wykorzystywane są najczęściej do karczowania krzewów oraz rąbania niewielkich i średnich gałęzi.

Jak dopasować odpowiedni rozmiar siekiery?

Wybór odpowiedniej siekiery przekłada się na efektywność, a przede wszystkim komfort pracy. Już w sklepie można wykonać dwa proste testy, dzięki którym można sprawdzić, czy wybrane narzędzie będzie odpowiednie dla danej osoby.

Pierwszym z nich jest test długości. Siekierę należy złapać za trzonek przy samej głowicy i ułożyć wzdłuż wyciągniętej ręki. Koniec trzonka powinien sięgać pachy, a jeśli się tak nie dzieje, to znaczy, że siekiera jest za długa.

Jeśli test się uda, kolejnym krokiem będzie test wagi. Polega on na tym, aby chwycić końcówkę trzonka i pozwolić, aby przez moment luźno wisiała. Następnie należy unieść siekierę do pionu używając tylko nadgarstka i łokcia jako dźwigni. Jeśli Ci się to nie uda, oznacza to, że powinieneś wybrać lżejszy model.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz

Fotografia otwierająca: pixabay.com

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!