Archiwum
Magazyn - artykuły
Ogrzewanie domu
Jakie paliwo i jaki kocioł? A może pompa ciepła? Na takie pytania powinniśmy odpowiedzieć sobie jak najwcześniej, już na etapie planowania domu. Im wcześniej podejmiemy te decyzje tym lepiej, bo nasza swoboda wyboru będzie wówczas największa.
Magazyn - artykuły
Wentylacja koniecznie z rekuperatorem
Mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła to jeden z najważniejszych elementów energooszczędnego budynku. Dzięki niej znacznie zmniejszymy zapotrzebowanie domu na ciepło i obniżymy rachunki za ogrzewanie, a gruntowy wymiennik ciepła, jeśli dodatkowo zdecydujemy się na jego ułożenie, latem będzie obniżał rachunki za prąd zużywany przez klimatyzację.
Magazyn - artykuły
Osłony przeciwsłoneczne
Osłony okienne szczególnie przy dużych przeszklonych powierzchniach są niemal koniecznością. Latem zapobiegają przegrzewaniu się pomieszczeń, a zimą chronią przed ucieczką ciepła. Umożliwiają również zachowanie prywatności.
Magazyn - artykuły
Bramy garażowe
Wybór bram garażowych jest bardzo bogaty. Najtańszą kupimy już za niewiele ponad 1000 zł, w sprzedaży są też modele kosztujące kilkakrotnie więcej. Cena to nie jedyny parametr, jaki powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie. Bardzo ważny jest też sposób otwierania bramy, jej termoizolacyjność, wygląd, sposób sterowania oraz zastosowane rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa.
Magazyn - artykuły
Ciepły montaż okien
Do tego, że prawidłowe osadzenie okna jest równie ważne jak jego parametry, inwestorów – taką mamy nadzieję – przekonywać nie trzeba. Stolarkę powszechnie montuje się na piankę PUR, a od pewnego czasu zalecany jest montaż z wykorzystaniem piany i taśm paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. Nazywa się go warstwowym. Często także ciepłym, co nie jest do końca słuszne, bo to określenie należałoby zostawić dla montażu okna w warstwie ocieplenia.
Magazyn - artykuły
Okna fasadowe
Okna stanowią istotny element domu, zapewniając dopływ naturalnego światła, pełnią też ważną funkcję architektoniczną, są niebagatelnym elementem każdej elewacji. Prawidłowo rozmieszczone i dobrane okna mogą znacząco wpłynąć na komfort mieszkania oraz koszty eksploatacji domu.
Magazyn - artykuły
Mostki termiczne
Mostki cieplne to fragmenty przegród zewnętrznych budynku, przez które ciepło ucieka wyjątkowo intensywnie. Ich eliminacja jest trudna, ale przyczyną powstawania są przeważnie błędy projektowe i wykonawcze. Co oznacza, że na etapie wznoszenia nowego budynku można im zapobiegać.
Magazyn - artykuły
Alternatywne technologie budowlane
Jest kilka powodów, dla których decydujemy się na inny sposób budowy, niż tradycyjne murowanie. Motywacją może być szybkość wznoszenia domu, jego wyjątkowo dobra izolacyjność cieplna ale równie dobrze niepowtarzalny styl. Bo alternatywne metody budowania to tak naprawdę bardzo różne technologie. Rzecz w tym, żeby wybrać najodpowiedniejszą względem naszych oczekiwań.
Magazyn - artykuły
Przegrody zewnętrzne
Dom energooszczędny przede wszystkim musi być szczelny i ciepły – zużywać jak najmniej energii do ogrzewania i wentylacji i akumulować tę pozyskaną od słońca. Aby tak było, przegrody – ściany, podłogi, dach – muszą być solidnie ocieplone, a okna, drzwi i brama garażowa mieć niski współczynnik przenikania ciepła. W artykule tym skupimy się na zasadach i doborze grubości ocieplenia przegród zgodnie z warunkami energooszczędnego budowania.
Magazyn - artykuły
Projekt domu energooszczędnego
Energooszczędność to obecnie bardzo modne hasło. Każdy świadomy inwestor chce więc wydać na budowę jak najmniej, mieszkać w wygodnym domu dopasowanym do potrzeb rodziny i za jego eksploatację nie płacić za dużo. Aby tak było, dom musi być postawiony zgodnie z zasadami energooszczędnego budowania. Jednak nic nie zastąpi rozsądku, bo nie każdy pomysł przyniesie realne korzyści. Oszczędne budowanie trzeba zacząć od podstawy, czyli projektu uwzględniającego najbardziej uzasadnione technicznie i ekonomicznie rozwiązania.
Magazyn - artykuły
7000 m2 z basenem
Dla różnych ludzi ogród ma różne znaczenie. Dla Małgosi najważniejsza jest możliwość zanurzenia się w nieskazitelnie czystej przyrodzie oraz koniecznie w… wodzie. Własny basen pod chmurką w lecie codziennie wykorzystuje do podtrzymywania urody i tężyzny fizycznej.
Magazyn - artykuły
Montaż lukarny
Aby zapewnić na poddaszu więcej przestrzeni i światła, zamiast zamontowania okien dachowych czy wykonania tradycyjnej lukarny, można zastosować gotowy zestaw konstrukcyjny. Wchodzące w jego skład elementy doskonale do siebie pasują, co pozwala na szczelny i szybki montaż.
Magazyn - artykuły
Budowa ściany działowej
Rolą ścian działowych jest dzielenie wnętrz na pomieszczenia oraz zapobieganie przenoszenia się dźwięków w budynku. Jednym z najpopularniejszych sposobów ich wznoszenia jest wykonanie konstrukcji z profili stalowych, obłożenie ich płytami g-k i wypełnienie przestrzeni wełną mineralną.
Magazyn - artykuły
Ocieplenie poddasza
Dach to jedno z tych miejsc, przez które z domu ucieka najwięcej ciepła. Jeżeli planujemy zagospodarowanie poddasza, konieczne jest jego ocieplenie. Najczęściej stosowanym materiałem do izolowania konstrukcji dachowej jest wełna mineralna.
Magazyn - artykuły
Ocieplenie ścian styropianem
Jednym z najpopularniejszych sposobów ocieplania ścian zewnętrznych jest obłożenie ich styropianem. Prawidłowe przeprowadzenie takich prac pozwoli znacznie ograniczyć wydatki na ogrzewanie domu.
Magazyn - artykuły
Montaż paneli podłogowych
Przedstawiamy, w 12 krokach, jak samodzielnie ułożyć panele podłogowe.
Magazyn - artykuły
Remont wentylacji
Dwa, trzy dziesięciolecia to szmat czasu, zmienił się standard domów. Jest jednak dziedzina, w której – przynajmniej jeżeli chodzi o przepisy budowlane – praktycznie nic nie zmieniono. To wentylacja. Technika idzie jednak do przodu i warto się przyjrzeć, czy i tej instalacji nie warto poprawić, albo nawet całkowicie zmienić sposób jej pracy.
Magazyn - artykuły
Wymiana instalacji elektrycznej
Przez kilka ostatnich dekad w domowych instalacjach elektrycznych zmieniło się wszystko: osprzęt, przewody, sposób ich planowania. Stare instalacje są zawodne, co gorsza – mogą być niebezpiecznie. Ale ich wymiana oznacza kucie w ścianach i wielki bałagan w całym domu. Dlatego najlepiej połączyć ją z remontem kapitalnym.
Magazyn - artykuły
Kostka brukowa i zaprawy spoinujące
Brukowane nawierzchnie są trwałe, estetyczne i łatwe w pielęgnacji. Inwestorzy chętnie wykańczają w ten sposób podjazd dla samochodów, taras ziemny, ścieżki i schody w ogrodzie. Zastosowanie zaprawy spoinującej (zamiast piasku) nadaje traktom jeszcze większą wytrzymałość – w tym także odporność na czyszczenie myjką ciśnieniową.
Magazyn - artykuły
Narzędzia i sprzęt ogrodowy
Właściciele domów jednorodzinnych z pewnością zgodzą się ze stwierdzeniem, że prawdziwą przyjemnością jest odpoczynek w ogrodzie w ciepły letni dzień. To nie tylko strefa wypoczynku i rekreacji, z której korzystają mieszkańcy, ale również możliwość obcowania z naturą oraz kształtowania jej wedle własnych oczekiwań. Wiosna i lato to doskonała pora na prace w ogrodzie, dlatego postanowiliśmy przedstawić narzędzia, które najlepiej sprawdzą się podczas ich wykonywania.
Magazyn - artykuły
Łazienkowy odpływ liniowy
Montaż odpływu liniowego, zamiast tradycyjnego brodzika, nadaje łazienkom nowoczesny charakter. Wielu inwestorów zastanawia się jednak, czy instalacja takiego odwodnienia możliwa jest w każdej łazience i jak sprawdza się ono podczas eksploatacji. My odpowiadamy na te oraz inne pytania.
Magazyn - artykuły
Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne
Zarówno kolektory słoneczne, jak i panele fotowoltaiczne służą do pozyskiwania energii słonecznej. Jednak to zupełnie różne urządzenia o odmiennych możliwościach i wymaganiach.
Magazyn - artykuły
Grzejniki i podłogówka
Tym razem nie będziemy rozstrzygali dylematu "grzejniki czy podłogówka?". Także dlatego, że w praktyce większość inwestorów na tak postawione pytanie odpowiada: jedno i drugie! Przyjrzymy się natomiast cenom kaloryferów oraz materiałów na ogrzewanie podłogowe.
Magazyn - artykuły
Gruntowa pompa ciepła
Zasoby ciepła zawarte w ziemi są ogromne. Pompa ciepła pozwala je wykorzystać do ogrzewania domu. Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja jest tania w eksploatacji i może działać przez kilkadziesiąt lat.
Magazyn - artykuły
Wykańczanie ścian i sufitów płytami g-k
Budowę bez karton-gipsów trudno dziś sobie wyobrazić. Płyty gipsowo-kartonowe wykorzystuje się jako okładziny ścienne, zastępujące tradycyjny tynk lub wznosi z nich ścianki działowe, podwieszane sufity, fikuśne zabudowy. Materiał – łatwy w montażu i obróbce – pozwala na znaczne przyśpieszenie prac.
Magazyn - artykuły
Mostki cieplne
Mostki cieplne to fragmenty przegród zewnętrznych budynku, przez które ciepło ucieka wyjątkowo intensywnie. Ich eliminacja jest trudna, ale przyczyną powstawania są przeważnie błędy projektowe i wykonawcze. Co oznacza, że na etapie wznoszenia nowego budynku można im zapobiegać.
Magazyn - artykuły
Ciężkie pokrycia dachowe
W przeciwieństwie do pokryć lekkich, którymi można wykańczać wszystkie dachy, materiały ciężkie należy układać tylko na odpowiednio wytrzymałych konstrukcjach. Odstępstwo od tej zasady może grozić ugięciem krokwi, a nawet zniszczeniem całej więźby dachowej.
Magazyn - artykuły
Lekkie pokrycia dachowe
W grupie lekkich pokryć dachowych najpopularniejsze są blachodachówki, blachy płaskie (najczęściej układane na rąbek stojący) oraz gonty bitumiczne. Rzadziej stosuje się faliste płyty bitumiczne i płyty włóknowo-cementowe.
Magazyn - artykuły
Ściany jedno- czy wielowarstwowe
Około 90% budynków jednorodzinnych ma ściany murowane. Wybór tej technologii dla większości inwestorów jest oczywisty, jednak pozostaje jeszcze kwestia, czy przegroda ma być jedno-, dwu- czy trójwarstwowa. Rodzaj konstrukcji i dobrane materiały przez co najmniej kilkadziesiąt lat będą decydowały o ciepłochronności, ochronie przed hałasem i komforcie użytkowania domu. Na etapie budowy rzutują zaś na koszty i pracochłonność robót.
Magazyn - artykuły
Zabezpieczenie domu przed wakacjami
Wakacje kojarzą nam się z wypoczynkiem, jednak dla włamywaczy to „pracowity” okres. Aby uniknąć wizyty nieproszonych gości i spokojnie spędzić urlop, zawczasu pomyślmy o odpowiednim zabezpieczeniu domu. Najlepiej połączmy zabezpieczenia elektroniczne z mechanicznymi. Pamiętajmy też, że mimo ogromnego postępu technologicznego, nic nie pomoże nam tak, jak życzliwy sąsiad.
Magazyn - artykuły
Błędy na budowie - Okna, drzwi, bramy garażowe
Osadzenie okien i drzwi oraz bramy garażowej nie jest skomplikowane. Jednak i w tak prostym montażu zdarzają się błędy. Te najpoważniejsze mogą powodować powstawanie mostków termicznych, przewiewanie wiatru i wilgoci oraz uszkodzenie stolarki.
Magazyn - artykuły
Chłodzenie domu latem
Zima stanowi test dla instalacji grzewczej. Lato zaś weryfikuje, na ile nasz dom zapewnia komfort w czasie upałów. Jeżeli dopiero go planujemy albo roboty są na wczesnym etapie, mamy wiele możliwości zapewnienia pożądanego chłodu.
Magazyn - artykuły
Kominek z płaszczem wodnym czy DGP
W większości nowych domów zakłada się kominek. Może on pełnić bardzo różne funkcje. Najprostszy wariant zakłada, że ogrzewamy tylko salon, w którym kominek stoi. Jednak jeżeli zależy nam na efektywnym wykorzystaniu ciepła i równomiernym ogrzewaniu całego budynku, musimy dodać do kominka odpowiednią instalację. Może to być dystrybucja gorącego powietrza lub zasilane z kominka z tzw. płaszczem wodnym ogrzewanie wodne.
Magazyn - artykuły
Stan surowy
Przyczyn powstawania błędów na budowie może być wiele. Mogą wynikać z wad w dokumentacji projektowej oraz z niedoróbek i pomyłek wykonawczych. Te drugie przeważnie są efektem niewłaściwego dobrania materiałów lub niestosowania się do dotyczących ich montażu zaleceń producentów. Błędów należy unikać na każdym etapie budowy, bo ich naprawa na ogół będzie bardzo kosztowna, a czasem wręcz niemożliwa.
Magazyn - artykuły
Rynny i akcesoria dachowe
Najważniejszym uzupełnieniem pokrycia dachowego są akcesoria dachowe oraz odpowiedni system rynnowy. Dopiero razem te elementy zapewniają długoletnią bezproblemową eksploatację i obsługę dachu. Każdy z naszych Rozmówców ma inne rynny i akcesoria, lecz podczas ich dobierania wszyscy zdali się na specjalistów od układania dachów. Czy dekarze dobrze je dobrali i zamontowali?
Magazyn - artykuły
Osłony przeciwsłoneczne okien fasadowych i dachowych
Osłony przeciwsłoneczne zabezpieczają wnętrze domu przed jaskrawym światłem i przegrzewaniem się od słońca. Można je założyć na zewnętrznej stronie okien dachowych i fasadowych, albo od wewnątrz. W sprzedaży znajdziemy różnorodne wyroby – rolety, żaluzje, markizy, okiennice. Które z nich wybrali nasi Czytelnicy i co sądzą o ich parametrach użytkowych?