Odwodnienia

Odwodnienia

Nadmiar wody na działce może niszczyć dom i utrudniać zagospodarowanie i użytkowanie ogrodu. Dlatego już na etapie przygotowania do budowy warto poznać warunki wodno-gruntowe panujące na działce i jeśli trzeba, zaplanować wykonanie odpowiedniego odwodnienia.

Odwodnienia
(fot. ACO)

Zawilgocenie działki może być czasowe lub stałe, obejmować tylko jej fragment lub też całą powierzchnię. Okresowo może podnosić się poziom wody w gruncie, a po deszczach na powierzchni działki mogą powstawać duże kałuże.

Woda powierzchniowa

Pojawia się okresowo po ulewnych deszczach i podczas wiosennych roztopów. Na gruntach nieprzepuszczalnych może utrzymywać się przez dłuższy czas nie tylko w kałużach czy zastoinach wodnych, ale również w wierzchniej warstwie gruntu, co zmniejsza jego nośność i utrudnia rozwój wielu roślin, a nawet może powodować ich zamieranie. Problem ten może dotyczyć całej powierzchni działki lub tylko jej części niżej położonych lub z bardziej nieprzepuszczalnym podglebiem.

 

Problem z nadmiarem wody powierzchniowej dotyczy przede wszystkim działek zlokalizowanych na gruntach gliniastych, a także w okolicach bagien i torfowisk. W okresie roztopów może ona również występować na gruntach przepuszczalnych, dopóki głębsze warstwy gleby nie rozmarzną i nie zaczną wchłaniać wody z topniejącego śniegu, zwłaszcza gdy spływa ona również z sąsiednich posesji.

 

Problem może dotyczyć także działek z utwardzoną nawierzchnią o małej przepuszczalności, z której nie zapewniono spływania wody w pożądanym kierunku. Przyczyną miejscowego zalewania terenu posesji może być również nieprzemyślane odprowadzanie wody deszczowej z dachu budynku.

Wody gruntowe

Stanowią problem przede wszystkim w domach podpiwniczonych, jeśli sięgają powyżej spodu ław fundamentowych. Raczej nie zagrażają domom bez piwnic, z podłogą parteru wyniesioną ponad poziom gruntu, choć oczywiście na działkach o wysokim poziomie wód gruntowych trzeba brać pod uwagę nośność nawodnionego gruntu i odpowiednio posadowić budynek.

 

Poziom wód gruntowych podlega często znacznym wahaniom w ciągu roku, dlatego fundamentowanie i ewentualne odwodnienie terenu należy planować z uwzględnieniem najmniej korzystnych warunków, jakie występują zazwyczaj w okresie wiosennym.

 

Oprócz wysokiego poziomu wód gruntowych zagrożeniem dla piwnic domu może być również tzw. woda zawieszona pochodząca z opadów. Zjawisko to dotyczy zwłaszcza budynków posadowionych na gruntach o niskiej przepuszczalności, gdy ich fundamenty są zasypane gruntem przepuszczalnym.

Co zrobić z nadmiarem wody?

Niezależnie od tego, czy potrzebne jest odwodnienie powierzchniowe, czy obniżenie poziomu wód gruntowych, trzeba znaleźć miejsce, do którego można będzie odprowadzać nadmiar wody.

 

Zgodnie z prawem, wody z terenu posesji nie wolno kierować na sąsiednie działki, a zatem nie wolno też zmieniać naturalnego spływu wody przez zmianę ukształtowania terenu. Odprowadzanie wody poza granice posesji wymaga uzyskania pozwolenia wodno-prawnego lub zgody lokalnego przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji.

 

W obrębie swojej działki nadmiar wody można odprowadzać do własnej studni chłonnej lub w ostateczności do zbiornika powierzchniowego – na przykład oczka wodnego. Budowa studni chłonnej jest celowa, jeśli pod warstwą nieprzepuszczalnego gruntu, będącą powodem kłopotów z nadmiarem wody, znajduje się warstwa o dobrej przepuszczalności, która będzie ją szybko wchłaniać.

 

Studnie chłonne wykonuje się do głębokości ok. 5 m z kręgów betonowych średnicy 1–1,5 m. Dolne kręgi zagłębione w warstwie przepuszczalnej powinny mieć nawiercone otwory w bocznych ściankach zwiększające powierzchnie przesiąkania wody. Wewnątrz studni chłonnej umieszcza się warstwy filtracyjne – dolną grubości 0,7–1 m – z grubego żwiru oraz górną – grubości ok. 0,5 m – z piasku. Dopływ wody powinien być zlokalizowany ok. 0,2 m nad górną warstwą filtracyjną. Na wierzchu studni należy zamontować pokrywę z kominkiem napowietrzającym.

 

Po uzyskaniu pozwolenia można odprowadzać wodę do rowu melioracyjnego, zbiornika naturalnego (rzeki, stawu, jeziora) lub też do kanalizacji burzowej.

 

Redakcja BudujemyDom

Pełny artykuł w PDF: Odwodnienia

Pozostałe artykuły z tego numeru
Ciepła woda użytkowa w systemie z pompą ciepła
Przyjmuje się, że zużycie energii na wytwarzanie c.w.u. to zaledwie 10–30% energii zużywanej na ogrzewanie domu jednorodzinnego. Ale w domu energooszczędnym będzie to już 50%, a w pasywnym nawet 80%.
Ciepła woda użytkowa w systemie z pompą ciepła
Prawo własności w stosunkach międzysąsiedzkich
Kontynuując zaczęty w poprzednim numerze wątek przepisów regulujących „stosunki międzysąsiedzkie”, pragniemy w niniejszym artykule zwrócić Państwa uwagę na pewne wynikające z nich ograniczenia w możliwości korzystania z własnej nieruchomości.
Prawo własności w stosunkach międzysąsiedzkich
Brama garażowa
Jaka brama będzie najlepsza na niewielkim podjeździe? Czy najtańsza, otwierana jak wrota, jest niewygodna? Czy starczy pieniędzy na napęd?
Brama garażowa
Malowanie ścian, okładziny ścienne
Niezależnie od tego, czy malujemy, tapetujemy czy wyklejamy ściany innymi materiałami, powinniśmy zapoznać się z zasadami dotyczącymi takiego doboru kolorów i wzorów, by uwypuklić zalety, ukryć wady i niekorzystne proporcje niektórych wnętrz. Wszystko po to, aby przebywanie w harmonijnie urządzonym domu było prawdziwą przyjemnością.
Malowanie ścian, okładziny ścienne
Tarasy
Taras to nie tylko ozdoba domu, ale też miejsce, gdzie dobrze się odpoczywa, rozmawia, czasami pracuje i spędza czas z najbliższymi. Jak wykonać go poprawnie?
Tarasy
Meble ogrodowe
Przed nami lato. Długie dni, słońce, wysokie temperatury. Jednym słowem idealne warunki do tego, aby więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Oto przegląd mebli ogrodowych, które są nieodłącznym elementem wakacyjnych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół.
Meble ogrodowe
Żaluzje, rolety, markizy
Czerwiec i lipiec to jedne z najcieplejszych i najbardziej słonecznych miesięcy w roku. Czasami to słońce jest błogosławieństwem, bywa jednak, że jest go aż nadto. Wówczas sięgamy po specjalne osłony, chroniące przed intensywnym światłem i lejącym się z nieba żarem. Żaluzje, rolety i markizy, bo o nich mowa, przynoszą latem ukojenie nie mniejsze od zimnych napojów i klimatyzacji.
Żaluzje, rolety, markizy
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Wszystkie elementy systemu c.o. muszą ze sobą dobrze współpracować. Dlatego wybór rodzaju grzejników lub ogrzewania podłogowego jest nie mniej ważny niż wybór kotła. Niedopasowanie tych elementów potrafi zniweczyć wszelkie korzyści, na które liczyliśmy, wybierając źródło ciepła.
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Kotły na paliwo stałe
Kocioł na paliwo stałe może być nie tylko ekonomicznym, ale również wygodnym w obsłudze źródłem ciepła. Wszystko to pod warunkiem, że wybierzemy dobrze, bo dostępne na rynku kotły dzieli czasem przepaść technologiczna.
Kotły na paliwo stałe
Kotły gazowe i olejowe
Dostępne na rynku kotły gazowe i olejowe mogą bardzo różnić się sposobem pracy i w związku z tym wymagają spełnienia odmiennych warunków przy ich instalacji. Eksploatacja kotła będzie ekonomiczna, jeśli zostanie właściwie dobrany do konkretnego domu.
Kotły gazowe i olejowe
Ogrzewanie domu
Wielu inwestorów kupuje działkę, wybiera projekt domu, często nawet rozpoczyna budowę i dopiero wówczas zaczyna myśleć o sposobie ogrzewania domu. To błąd. Należy o tym pomyśleć jak najwcześniej, najlepiej na etapie wyboru działki, a przynajmniej wybierając projekt. Inaczej może się okazać, że niektórych rozwiązań po prostu nie można zastosować.
Ogrzewanie domu
Wybór drzwi
Drzwi montowane w domach jednorodzinnych muszą spełniać odmienne wymagania w zależności od tego, gdzie są usytuowane w ścianach zewnętrznych czy wewnętrznych oraz jakie pomieszczenia oddzielają. Niektóre muszą charakteryzować się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną, inne akustyczną, jeszcze inne odpornością antywłamaniową lub przeciwogniową. Dla każdego inwestora ważny jest również ich wygląd i dopasowanie do stylu budynku – dlatego wybór wcale nie jest prosty.
Wybór drzwi
Wybór okien
Okna to specyficzny rodzaj przegród zewnętrznych. Nie tylko muszą chronić dom przed stratami ciepła, hałasem, nieproszonymi gośćmi (podobnie jak ściany i dach), ale jeszcze zapewniać dostęp światła dziennego i wspomagać wentylację. Na dodatek mają wielkie znaczenie dla wyglądu budynku. Ich różnorodność jest ogromna i dlatego wszelkie rozważania dotyczące właściwego wyboru należy przeprowadzać na etapie projektowania domu.
Wybór okien
Mostki termiczne
Tak jak rzeka jest naturalną przeszkodą do pokonania przez człowieka, tak dobrze zaizolowana ściana jest skuteczną barierą dla uciekającego z domu ciepła. Budujemy mosty aby suchą nogą przejść na drugi brzeg. Ciepło szuka miejsc w przegrodzie zewnętrznej (mostków termicznych) aby jak najłatwiej wydostać się na zewnątrz budynku.
Mostki termiczne
Szczęśliwy przypadek
– Początkowo szukaliśmy działki w obrębie Krakowa – mówi Jacek Papież. – Przez prawie pół roku zwiedzaliśmy rozmaite miejsca, ale jakoś nie mogliśmy trafić na to właściwe. Pewnego razu pośrednik zaproponował żonie działkę w podkrakowskiej wsi. Kasia nie była zachwycona. Przez chwilę zastanawiała się nawet, czy nie zrezygnować z umówionego spotkania. I dopiero po namowach zdecydowała się zobaczyć proponowane miejsce.
Szczęśliwy przypadek
Szczęśliwy przypadek
– Początkowo szukaliśmy działki w obrębie Krakowa – mówi Jacek Papież. – Przez prawie pół roku zwiedzaliśmy rozmaite miejsca, ale jakoś nie mogliśmy trafić na to właściwe. Pewnego razu pośrednik zaproponował żonie działkę w podkrakowskiej wsi. Kasia nie była zachwycona. Przez chwilę zastanawiała się nawet, czy nie zrezygnować z umówionego spotkania. I dopiero po namowach zdecydowała się zobaczyć proponowane miejsce.
Szczęśliwy przypadek
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz