Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2009
Żaluzje, rolety, markizy
Czerwiec i lipiec to jedne z najcieplejszych i najbardziej słonecznych miesięcy w roku. Czasami to słońce jest błogosławieństwem, bywa jednak, że jest go aż nadto. Wówczas sięgamy po specjalne osłony, chroniące przed intensywnym światłem i lejącym się z nieba żarem. Żaluzje, rolety i markizy, bo o nich mowa, przynoszą latem ukojenie nie mniejsze od zimnych napojów i klimatyzacji.

Żaluzje

Żaluzje, rolety, markizy
(fot. Velux)
Montuje się je wewnątrz pomieszczeń. Nie tylko pozwalają regulować ilość wpadającego do naszego domu czy mieszkania światła, ale także spełniają funkcje dekoracyjne, a oddzielając domowników od świata zewnętrznego, zapewniają im intymność. Obecnie dostępnych jest wiele typów żaluzji, które różnią się sposobem montażu, wykonaniem, kolorystyką, a także zastosowaniem.

 

Rodzaje
Żaluzje możemy podzielić na poziome i pionowe. Poziome, oprócz wyglądu, różnią się tym, że mają zdecydowanie węższe lamelki, czyli listwy, których szerokość – w zależności od użytego materiału – może wynosić od 16 do 50 mm. Stosuje się je przeważnie w kuchniach, sypialniach, łazienkach, gabinetach. Żaluzje pionowe, zwane niekiedy wertikalami, znajdują zastosowanie głównie (choć w ostatnim czasie się to zmienia) w pomieszczeniach biurowych.

 

Chronią one przed słońcem, ale mogą także oddzielać przestrzeń użytkową lub odgradzać nas od współpracowników. Ich dużą zaletą jest to, że często można przesuwać je jak zasłony. Żaluzje pionowe są wykonane z innych niż poziome materiałów i mają znacznie szersze lamele, których wymiary zawierają się w przedziale od 65 mm do nawet 130 mm.

 

Materiały
Żaluzje poziome. Mogą być wykonane z aluminium, drewna, różnego rodzaju tkanin lub tworzywa sztucznego (PVC).
Żaluzje aluminiowe są lekkie i trwałe. Przy właściwym użytkowaniu mogą służyć nawet kilkanaście lat. Odbijają światło słoneczne, dlatego warto instalować je w pomieszczeniach znajdujących się od południa lub od zachodu. Szerokość paneli wynosi zwykle 16 mm lub 25 mm.

 

Żaluzje drewniane są bardzo eleganckie, przez co idealnie nadają się do stylowych wnętrz. Świetnie komponują się z dodatkami z drewna, skóry lub rattanu. Choć tak naprawdę produkowane są z różnych gatunków drewna, coraz częściej jest to lipa kanadyjska (basswood), która nie ma sęków, jest wytrzymała i odporna na zmiany temperatury. Szerokość lameli może wynosić od 25 mm do nawet 75 mm. Żaluzje drewniane malowane są zwykle ekologicznymi lakierami z filtrem UV. Dostępne są w kilkunastu kolorach i odcieniach.

 

Żaluzje z antyelektrostatycznych, odpornych na płowienie tkanin są świetną alternatywą dla tych wszystkich, którzy cenią sobie przytulność, a odstrasza ich cena żaluzji drewnianych i chłód aluminiowych paneli. Żaluzje takie świetnie komponują się z firankami i zasłonami, a nawet po całkowitym zasunięciu dają przyjemne, rozproszone światło, którego natężenie zależy od koloru i faktury tkaniny. Szerokość lameli w tego typu żaluzjach zwykle wynosi 50 mm.

 

Żaluzje z tworzywa sztucznego, czyli PVC, nie dość, że są lekkie (można stosować je do zasłaniania dużych powierzchni) i stosunkowo tanie, to w miły dla oka sposób rozpraszają światło. Ich wadą jest natomiast to, że nie są tak eleganckie jak żaluzje z drewna czy tkanin oraz mogą odkształcać się pod wpływem wysokich temperatur. Szerokość lameli wynosi przeważnie do 50 mm.

 

Żaluzje z powłoką thermostop oferowane są głównie przez producentów okien dachowych. Mają one tę właściwość, że zimą zatrzymują w pomieszczeniu ciepło (lamelki z powłoką thermostop skierowane w kierunku szyby), zaś latem zapobiegają jego nadmiernemu nagrzewaniu (powłoka skierowana do wewnątrz pomieszczenia).

 

Żaluzje pionowe. Najczęściej robi się z tkanin (o gładkiej fakturze lub żakardowych) i PVC (trwałe, ognioodporne, z właściwościami antystatycznymi). Pod względem spełnianych funkcji żaluzje z tkanin można podzielić na przezroczyste, zaciemniające, termoizolujące oraz z powłoką antyrefleksyjną (przeciwdziałają odbijaniu się promieni słonecznych w ekranie telewizora lub komputera).

 

Montaż i obsługa
Żaluzje poziome można montować między szybami (dotyczy to okien starego typu: skrzynkowych lub dzielonych) lub poza nimi. Między szybami instaluje się najczęściej lekkie żaluzje aluminiowe lub z tworzywa sztucznego. Zwykle firmy oferujące żaluzje zapewniają także ich montaż. System regulacji jest po to, aby przesuwając pod odpowiednim kątem lamele, kontrolować ilość wpadającego do pomieszczenia światła. Najczęściej służą do tego specjalne sznurki, pokrętła lub wałki, które połączone są z podtrzymującym panele systemem sznurków lub żyłek. Jednak żaluzjami można sterować nie tylko ręcznie, ale także zdalnie za pomocą pilota. Niekiedy żaluzje można podłączyć pod specjalne sterowniki, które regulują kąt nachylenia lamelek w zależności od intensywności padającego na nie światła.

 

 

Tomasz Wojciuk

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Pełny artykuł w PDF: Żaluzje, rolety, markizy

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje