Żaluzje, rolety, markizy

Żaluzje, rolety, markizy
Czerwiec i lipiec to jedne z najcieplejszych i najbardziej słonecznych miesięcy w roku. Czasami to słońce jest błogosławieństwem, bywa jednak, że jest go aż nadto. Wówczas sięgamy po specjalne osłony, chroniące przed intensywnym światłem i lejącym się z nieba żarem. Żaluzje, rolety i markizy, bo o nich mowa, przynoszą latem ukojenie nie mniejsze od zimnych napojów i klimatyzacji.

Żaluzje

Żaluzje, rolety, markizy
(fot. Velux)
Montuje się je wewnątrz pomieszczeń. Nie tylko pozwalają regulować ilość wpadającego do naszego domu czy mieszkania światła, ale także spełniają funkcje dekoracyjne, a oddzielając domowników od świata zewnętrznego, zapewniają im intymność. Obecnie dostępnych jest wiele typów żaluzji, które różnią się sposobem montażu, wykonaniem, kolorystyką, a także zastosowaniem.

 

Rodzaje
Żaluzje możemy podzielić na poziome i pionowe. Poziome, oprócz wyglądu, różnią się tym, że mają zdecydowanie węższe lamelki, czyli listwy, których szerokość – w zależności od użytego materiału – może wynosić od 16 do 50 mm. Stosuje się je przeważnie w kuchniach, sypialniach, łazienkach, gabinetach. Żaluzje pionowe, zwane niekiedy wertikalami, znajdują zastosowanie głównie (choć w ostatnim czasie się to zmienia) w pomieszczeniach biurowych.

 

Chronią one przed słońcem, ale mogą także oddzielać przestrzeń użytkową lub odgradzać nas od współpracowników. Ich dużą zaletą jest to, że często można przesuwać je jak zasłony. Żaluzje pionowe są wykonane z innych niż poziome materiałów i mają znacznie szersze lamele, których wymiary zawierają się w przedziale od 65 mm do nawet 130 mm.

 

Materiały
Żaluzje poziome. Mogą być wykonane z aluminium, drewna, różnego rodzaju tkanin lub tworzywa sztucznego (PVC).
Żaluzje aluminiowe są lekkie i trwałe. Przy właściwym użytkowaniu mogą służyć nawet kilkanaście lat. Odbijają światło słoneczne, dlatego warto instalować je w pomieszczeniach znajdujących się od południa lub od zachodu. Szerokość paneli wynosi zwykle 16 mm lub 25 mm.

 

Żaluzje drewniane są bardzo eleganckie, przez co idealnie nadają się do stylowych wnętrz. Świetnie komponują się z dodatkami z drewna, skóry lub rattanu. Choć tak naprawdę produkowane są z różnych gatunków drewna, coraz częściej jest to lipa kanadyjska (basswood), która nie ma sęków, jest wytrzymała i odporna na zmiany temperatury. Szerokość lameli może wynosić od 25 mm do nawet 75 mm. Żaluzje drewniane malowane są zwykle ekologicznymi lakierami z filtrem UV. Dostępne są w kilkunastu kolorach i odcieniach.

 

Żaluzje z antyelektrostatycznych, odpornych na płowienie tkanin są świetną alternatywą dla tych wszystkich, którzy cenią sobie przytulność, a odstrasza ich cena żaluzji drewnianych i chłód aluminiowych paneli. Żaluzje takie świetnie komponują się z firankami i zasłonami, a nawet po całkowitym zasunięciu dają przyjemne, rozproszone światło, którego natężenie zależy od koloru i faktury tkaniny. Szerokość lameli w tego typu żaluzjach zwykle wynosi 50 mm.

 

Żaluzje z tworzywa sztucznego, czyli PVC, nie dość, że są lekkie (można stosować je do zasłaniania dużych powierzchni) i stosunkowo tanie, to w miły dla oka sposób rozpraszają światło. Ich wadą jest natomiast to, że nie są tak eleganckie jak żaluzje z drewna czy tkanin oraz mogą odkształcać się pod wpływem wysokich temperatur. Szerokość lameli wynosi przeważnie do 50 mm.

 

Żaluzje z powłoką thermostop oferowane są głównie przez producentów okien dachowych. Mają one tę właściwość, że zimą zatrzymują w pomieszczeniu ciepło (lamelki z powłoką thermostop skierowane w kierunku szyby), zaś latem zapobiegają jego nadmiernemu nagrzewaniu (powłoka skierowana do wewnątrz pomieszczenia).

 

Żaluzje pionowe. Najczęściej robi się z tkanin (o gładkiej fakturze lub żakardowych) i PVC (trwałe, ognioodporne, z właściwościami antystatycznymi). Pod względem spełnianych funkcji żaluzje z tkanin można podzielić na przezroczyste, zaciemniające, termoizolujące oraz z powłoką antyrefleksyjną (przeciwdziałają odbijaniu się promieni słonecznych w ekranie telewizora lub komputera).

 

Montaż i obsługa
Żaluzje poziome można montować między szybami (dotyczy to okien starego typu: skrzynkowych lub dzielonych) lub poza nimi. Między szybami instaluje się najczęściej lekkie żaluzje aluminiowe lub z tworzywa sztucznego. Zwykle firmy oferujące żaluzje zapewniają także ich montaż. System regulacji jest po to, aby przesuwając pod odpowiednim kątem lamele, kontrolować ilość wpadającego do pomieszczenia światła. Najczęściej służą do tego specjalne sznurki, pokrętła lub wałki, które połączone są z podtrzymującym panele systemem sznurków lub żyłek. Jednak żaluzjami można sterować nie tylko ręcznie, ale także zdalnie za pomocą pilota. Niekiedy żaluzje można podłączyć pod specjalne sterowniki, które regulują kąt nachylenia lamelek w zależności od intensywności padającego na nie światła.

 

 

Tomasz Wojciuk

Pełny artykuł w PDF: Żaluzje, rolety, markizy

Pozostałe artykuły z tego numeru
Ciepła woda użytkowa w systemie z pompą ciepła
Przyjmuje się, że zużycie energii na wytwarzanie c.w.u. to zaledwie 10–30% energii zużywanej na ogrzewanie domu jednorodzinnego. Ale w domu energooszczędnym będzie to już 50%, a w pasywnym nawet 80%.
Ciepła woda użytkowa w systemie z pompą ciepła
Prawo własności w stosunkach międzysąsiedzkich
Kontynuując zaczęty w poprzednim numerze wątek przepisów regulujących „stosunki międzysąsiedzkie”, pragniemy w niniejszym artykule zwrócić Państwa uwagę na pewne wynikające z nich ograniczenia w możliwości korzystania z własnej nieruchomości.
Prawo własności w stosunkach międzysąsiedzkich
Brama garażowa
Jaka brama będzie najlepsza na niewielkim podjeździe? Czy najtańsza, otwierana jak wrota, jest niewygodna? Czy starczy pieniędzy na napęd?
Brama garażowa
Malowanie ścian, okładziny ścienne
Niezależnie od tego, czy malujemy, tapetujemy czy wyklejamy ściany innymi materiałami, powinniśmy zapoznać się z zasadami dotyczącymi takiego doboru kolorów i wzorów, by uwypuklić zalety, ukryć wady i niekorzystne proporcje niektórych wnętrz. Wszystko po to, aby przebywanie w harmonijnie urządzonym domu było prawdziwą przyjemnością.
Malowanie ścian, okładziny ścienne
Tarasy
Taras to nie tylko ozdoba domu, ale też miejsce, gdzie dobrze się odpoczywa, rozmawia, czasami pracuje i spędza czas z najbliższymi. Jak wykonać go poprawnie?
Tarasy
Meble ogrodowe
Przed nami lato. Długie dni, słońce, wysokie temperatury. Jednym słowem idealne warunki do tego, aby więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Oto przegląd mebli ogrodowych, które są nieodłącznym elementem wakacyjnych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół.
Meble ogrodowe
Odwodnienia
Nadmiar wody na działce może niszczyć dom i utrudniać zagospodarowanie i użytkowanie ogrodu. Dlatego już na etapie przygotowania do budowy warto poznać warunki wodno-gruntowe panujące na działce i jeśli trzeba, zaplanować wykonanie odpowiedniego odwodnienia.
Odwodnienia
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Wszystkie elementy systemu c.o. muszą ze sobą dobrze współpracować. Dlatego wybór rodzaju grzejników lub ogrzewania podłogowego jest nie mniej ważny niż wybór kotła. Niedopasowanie tych elementów potrafi zniweczyć wszelkie korzyści, na które liczyliśmy, wybierając źródło ciepła.
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Kotły na paliwo stałe
Kocioł na paliwo stałe może być nie tylko ekonomicznym, ale również wygodnym w obsłudze źródłem ciepła. Wszystko to pod warunkiem, że wybierzemy dobrze, bo dostępne na rynku kotły dzieli czasem przepaść technologiczna.
Kotły na paliwo stałe
Kotły gazowe i olejowe
Dostępne na rynku kotły gazowe i olejowe mogą bardzo różnić się sposobem pracy i w związku z tym wymagają spełnienia odmiennych warunków przy ich instalacji. Eksploatacja kotła będzie ekonomiczna, jeśli zostanie właściwie dobrany do konkretnego domu.
Kotły gazowe i olejowe
Ogrzewanie domu
Wielu inwestorów kupuje działkę, wybiera projekt domu, często nawet rozpoczyna budowę i dopiero wówczas zaczyna myśleć o sposobie ogrzewania domu. To błąd. Należy o tym pomyśleć jak najwcześniej, najlepiej na etapie wyboru działki, a przynajmniej wybierając projekt. Inaczej może się okazać, że niektórych rozwiązań po prostu nie można zastosować.
Ogrzewanie domu
Wybór drzwi
Drzwi montowane w domach jednorodzinnych muszą spełniać odmienne wymagania w zależności od tego, gdzie są usytuowane w ścianach zewnętrznych czy wewnętrznych oraz jakie pomieszczenia oddzielają. Niektóre muszą charakteryzować się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną, inne akustyczną, jeszcze inne odpornością antywłamaniową lub przeciwogniową. Dla każdego inwestora ważny jest również ich wygląd i dopasowanie do stylu budynku – dlatego wybór wcale nie jest prosty.
Wybór drzwi
Wybór okien
Okna to specyficzny rodzaj przegród zewnętrznych. Nie tylko muszą chronić dom przed stratami ciepła, hałasem, nieproszonymi gośćmi (podobnie jak ściany i dach), ale jeszcze zapewniać dostęp światła dziennego i wspomagać wentylację. Na dodatek mają wielkie znaczenie dla wyglądu budynku. Ich różnorodność jest ogromna i dlatego wszelkie rozważania dotyczące właściwego wyboru należy przeprowadzać na etapie projektowania domu.
Wybór okien
Mostki termiczne
Tak jak rzeka jest naturalną przeszkodą do pokonania przez człowieka, tak dobrze zaizolowana ściana jest skuteczną barierą dla uciekającego z domu ciepła. Budujemy mosty aby suchą nogą przejść na drugi brzeg. Ciepło szuka miejsc w przegrodzie zewnętrznej (mostków termicznych) aby jak najłatwiej wydostać się na zewnątrz budynku.
Mostki termiczne
Szczęśliwy przypadek
– Początkowo szukaliśmy działki w obrębie Krakowa – mówi Jacek Papież. – Przez prawie pół roku zwiedzaliśmy rozmaite miejsca, ale jakoś nie mogliśmy trafić na to właściwe. Pewnego razu pośrednik zaproponował żonie działkę w podkrakowskiej wsi. Kasia nie była zachwycona. Przez chwilę zastanawiała się nawet, czy nie zrezygnować z umówionego spotkania. I dopiero po namowach zdecydowała się zobaczyć proponowane miejsce.
Szczęśliwy przypadek
Szczęśliwy przypadek
– Początkowo szukaliśmy działki w obrębie Krakowa – mówi Jacek Papież. – Przez prawie pół roku zwiedzaliśmy rozmaite miejsca, ale jakoś nie mogliśmy trafić na to właściwe. Pewnego razu pośrednik zaproponował żonie działkę w podkrakowskiej wsi. Kasia nie była zachwycona. Przez chwilę zastanawiała się nawet, czy nie zrezygnować z umówionego spotkania. I dopiero po namowach zdecydowała się zobaczyć proponowane miejsce.
Szczęśliwy przypadek
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz