Szczęśliwy przypadek

Szczęśliwy przypadek
– Początkowo szukaliśmy działki w obrębie Krakowa – mówi Jacek Papież. – Przez prawie pół roku zwiedzaliśmy rozmaite miejsca, ale jakoś nie mogliśmy trafić na to właściwe. Pewnego razu pośrednik zaproponował żonie działkę w podkrakowskiej wsi. Kasia nie była zachwycona. Przez chwilę zastanawiała się nawet, czy nie zrezygnować z umówionego spotkania. I dopiero po namowach zdecydowała się zobaczyć proponowane miejsce.

Szczęśliwy przypadek
Jacek Papież od 14 lat pracuje w polskim oddziale firmy Viessmann – jednego ze światowych liderów w dziedzinie produkcji kompletnych systemów techniki grzewczej. Mieszka w podkrakowskiej miejscowości z żoną Katarzyną, sześcioletnią córeczką Hanką i dwunastoletnim synem Bartkiem. Domownikiem jest również kotka o imieniu Lawenda, która niedawno została dumną mamą czwórki kociaków.

Zadanie dla górali

To była miłość od pierwszego wejrzenia – uśmiecha się Jacek wspominając wizytę za miastem sprzed kilku lat. – Problem polegał jednak na tym, że działka, która spodobała się nam najbardziej, nie była przeznaczona na sprzedaż. Pozostałe miały poważny feler w postaci linii energetycznej przebiegającej przez ich środek. Pomimo, że byliśmy autentycznie zafascynowani tym miejscem, zaczęliśmy się wahać. Trwało to na tyle długo, że kiedy przyjechaliśmy tu po raz kolejny, okazało się że wszystkie działki są już sprzedane. Zrobiło nam się smutno, bo w pewien sposób czuliśmy się już związani z tym miejscem. Poprosiliśmy pośrednika, aby odnalazł właściciela przyległego terenu. Udało się. I w ten sposób w 2004 roku działka, która od początku wpadła nam w oko, stała się naszą własnością.

 

Tradycyjny podhalański dom z grubych świerkowych oraz jodłowych bali od początku był marzeniem Katarzyny i Jacka. To oni stworzyli koncepcję domu, a także rozplanowali poszczególne pomieszczenia.

 

Właściwie to nakreśliliśmy nawet dokładny projekt, który został następnie fachowo przerysowany przez architekta – wspomina pan domu. – Budowa, do której zatrudniliśmy górali, ruszyła 13 maja 2005 roku i przebiegała niezwykle sprawnie. Na święta Bożego Narodzenia przewoziliśmy już rzeczy do naszego domu. Budynek wymagał wówczas jeszcze wielu prac wykończeniowych, ale sylwestra obchodziliśmy już na nowym miejscu.

 

Bale użyte do budowy mają grubość 30 centymetrów. To w zupełności wystarcza, aby dom charakteryzowała dobra izolacyjność termiczna. Drewno jest tak doskonałym izolatorem, że wszelkie dodatkowe ocieplenia ścian są całkowicie zbędne.

 

Jacek i Katarzyna, pomimo entuzjazmu dla konstrukcji drewnianej, nieco obawiali się, czy grube bale, pracując pod wpływem zmian temperatury oraz wilgotności, nie zaczną po pewnym czasie pękać. Okazało się, że górale znają prosty sposób zapobiegania takim niespodziankom. Z żelazną konsekwencją usuwali rdzenie pni wykorzystywanych do budowy.

 

Taki zabieg w znaczącym stopniu redukuje naprężenia wzdłużne i w konsekwencji drewno nie ulega uszkodzeniom – stwierdza Jacek Papież. – Poszczególne bale połączone są bez użycia gwoździ na tzw. zamek. Sposób ten nie tylko dobrze wiąże konstrukcję, ale nie wymaga również dodatkowych uszczelnień. Niezbędna jest natomiast niezwykła wręcz precyzja wykonania. Moim zdaniem, jeśli ktoś buduje dom drewniany z grubych bali, to powinien zatrudniać wyłącznie górali. Ich biegłość w obróbce drewna jest naprawdę niezwykła. Znają ponadto wiele uświęconych tradycją sposobów wykonywania różnych elementów domu i niektórych tajemnic zazdrośnie strzegą.

 

Doskonałe zespolenie bali tworzących ściany jest nie tylko skuteczne ze względów konstrukcyjnych. Zapewnia ono również komfort cieplny we wszystkich pomieszczeniach domu. Termoizolacja z wełny mineralnej znajduje się w dachu pokrytym dachówką cementową przypominającą gont. Wełna mineralna ułożona jest również w stropie oddzielającym parter od poddasza, ale tam pełni rolę wyciszenia pomiędzy kondygnacjami.

 

Ciekawostką podkrakowskiego domu jest to, że nie zastosowano w nim tradycyjnych rynien. Woda z połaci dachowych jest zbierana przez wydrążone rynny drewniane, a następnie ścieka do studzienki po zwisających z nich łańcuchach. Dalej przez system rur zakopanych w ziemi odprowadzana jest do zbiornika na deszczówkę.

 

Wybraliśmy to nietypowe, regionalne rozwiązanie, gdyż pasuje do stylu domu, a poza tym jest sprawdzone oraz... bardzo malownicze – podkreśla Jacek. – Na przykład zimą łańcuch pokrywa się grubą warstwą lodu i wygląda to niezwykle atrakcyjnie.

 

Układanie w drewnianym domu przewodów elektrycznych można wykonać na dwa sposoby. Albo prowadzi się je na zewnątrz, po ścianach (co jest proste, ale nie wygląda zbyt estetycznie), albo też można ukryć je w ścianach, ale to już naprawdę wyższa szkoła jazdy. O ile w przypadku domu murowanego lub drewnianego wykańczanego wewnątrz płytami gipsowo-kartonowymi zadanie takie jest stosunkowo proste, o tyle w budynku takim jak dom Katarzyny i Jacka wymaga niezwykłej precyzji. Otwory na przewody muszą być bowiem nawiercone w balach jeszcze przed ich ułożeniem. Niezbędne jest zatem dokładne zaplanowanie, w których miejscach mają znaleźć się gniazdka elektryczne oraz wyłączniki. W ścianach domu nie ma tzw. puszek rozgałęziających. Rozdzielnia elektryczna znajduje się w piwnicy, a wszelkie przewody prowadzone są bezpośrednio do miejsc docelowych.

 

Marek Żelkowski
Zdjęcia: DEMASTUDIO

Pełny artykuł w PDF: Szczęśliwy przypadek

Pozostałe artykuły z tego numeru
Ciepła woda użytkowa w systemie z pompą ciepła
Przyjmuje się, że zużycie energii na wytwarzanie c.w.u. to zaledwie 10–30% energii zużywanej na ogrzewanie domu jednorodzinnego. Ale w domu energooszczędnym będzie to już 50%, a w pasywnym nawet 80%.
Ciepła woda użytkowa w systemie z pompą ciepła
Prawo własności w stosunkach międzysąsiedzkich
Kontynuując zaczęty w poprzednim numerze wątek przepisów regulujących „stosunki międzysąsiedzkie”, pragniemy w niniejszym artykule zwrócić Państwa uwagę na pewne wynikające z nich ograniczenia w możliwości korzystania z własnej nieruchomości.
Prawo własności w stosunkach międzysąsiedzkich
Brama garażowa
Jaka brama będzie najlepsza na niewielkim podjeździe? Czy najtańsza, otwierana jak wrota, jest niewygodna? Czy starczy pieniędzy na napęd?
Brama garażowa
Malowanie ścian, okładziny ścienne
Niezależnie od tego, czy malujemy, tapetujemy czy wyklejamy ściany innymi materiałami, powinniśmy zapoznać się z zasadami dotyczącymi takiego doboru kolorów i wzorów, by uwypuklić zalety, ukryć wady i niekorzystne proporcje niektórych wnętrz. Wszystko po to, aby przebywanie w harmonijnie urządzonym domu było prawdziwą przyjemnością.
Malowanie ścian, okładziny ścienne
Tarasy
Taras to nie tylko ozdoba domu, ale też miejsce, gdzie dobrze się odpoczywa, rozmawia, czasami pracuje i spędza czas z najbliższymi. Jak wykonać go poprawnie?
Tarasy
Meble ogrodowe
Przed nami lato. Długie dni, słońce, wysokie temperatury. Jednym słowem idealne warunki do tego, aby więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Oto przegląd mebli ogrodowych, które są nieodłącznym elementem wakacyjnych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół.
Meble ogrodowe
Żaluzje, rolety, markizy
Czerwiec i lipiec to jedne z najcieplejszych i najbardziej słonecznych miesięcy w roku. Czasami to słońce jest błogosławieństwem, bywa jednak, że jest go aż nadto. Wówczas sięgamy po specjalne osłony, chroniące przed intensywnym światłem i lejącym się z nieba żarem. Żaluzje, rolety i markizy, bo o nich mowa, przynoszą latem ukojenie nie mniejsze od zimnych napojów i klimatyzacji.
Żaluzje, rolety, markizy
Odwodnienia
Nadmiar wody na działce może niszczyć dom i utrudniać zagospodarowanie i użytkowanie ogrodu. Dlatego już na etapie przygotowania do budowy warto poznać warunki wodno-gruntowe panujące na działce i jeśli trzeba, zaplanować wykonanie odpowiedniego odwodnienia.
Odwodnienia
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Wszystkie elementy systemu c.o. muszą ze sobą dobrze współpracować. Dlatego wybór rodzaju grzejników lub ogrzewania podłogowego jest nie mniej ważny niż wybór kotła. Niedopasowanie tych elementów potrafi zniweczyć wszelkie korzyści, na które liczyliśmy, wybierając źródło ciepła.
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Kotły na paliwo stałe
Kocioł na paliwo stałe może być nie tylko ekonomicznym, ale również wygodnym w obsłudze źródłem ciepła. Wszystko to pod warunkiem, że wybierzemy dobrze, bo dostępne na rynku kotły dzieli czasem przepaść technologiczna.
Kotły na paliwo stałe
Kotły gazowe i olejowe
Dostępne na rynku kotły gazowe i olejowe mogą bardzo różnić się sposobem pracy i w związku z tym wymagają spełnienia odmiennych warunków przy ich instalacji. Eksploatacja kotła będzie ekonomiczna, jeśli zostanie właściwie dobrany do konkretnego domu.
Kotły gazowe i olejowe
Ogrzewanie domu
Wielu inwestorów kupuje działkę, wybiera projekt domu, często nawet rozpoczyna budowę i dopiero wówczas zaczyna myśleć o sposobie ogrzewania domu. To błąd. Należy o tym pomyśleć jak najwcześniej, najlepiej na etapie wyboru działki, a przynajmniej wybierając projekt. Inaczej może się okazać, że niektórych rozwiązań po prostu nie można zastosować.
Ogrzewanie domu
Wybór drzwi
Drzwi montowane w domach jednorodzinnych muszą spełniać odmienne wymagania w zależności od tego, gdzie są usytuowane w ścianach zewnętrznych czy wewnętrznych oraz jakie pomieszczenia oddzielają. Niektóre muszą charakteryzować się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną, inne akustyczną, jeszcze inne odpornością antywłamaniową lub przeciwogniową. Dla każdego inwestora ważny jest również ich wygląd i dopasowanie do stylu budynku – dlatego wybór wcale nie jest prosty.
Wybór drzwi
Wybór okien
Okna to specyficzny rodzaj przegród zewnętrznych. Nie tylko muszą chronić dom przed stratami ciepła, hałasem, nieproszonymi gośćmi (podobnie jak ściany i dach), ale jeszcze zapewniać dostęp światła dziennego i wspomagać wentylację. Na dodatek mają wielkie znaczenie dla wyglądu budynku. Ich różnorodność jest ogromna i dlatego wszelkie rozważania dotyczące właściwego wyboru należy przeprowadzać na etapie projektowania domu.
Wybór okien
Mostki termiczne
Tak jak rzeka jest naturalną przeszkodą do pokonania przez człowieka, tak dobrze zaizolowana ściana jest skuteczną barierą dla uciekającego z domu ciepła. Budujemy mosty aby suchą nogą przejść na drugi brzeg. Ciepło szuka miejsc w przegrodzie zewnętrznej (mostków termicznych) aby jak najłatwiej wydostać się na zewnątrz budynku.
Mostki termiczne
Najnowsze wydanie