(fot. Elektra) |
Rodzaj paliwa
O wyborze paliwa powinna decydować jego dostępność i cena, choć oczywiście powinniśmy też uwzględnić własne oczekiwania. Chętnie wybierany gaz ziemny dostępny jest tylko tam, gdzie jest sieć gazowa. O takich paliwach jak słoma czy „wierzba energetyczna” warto myśleć tylko wówczas, jeśli są dostępne w najbliższej okolicy, w pewnym stopniu dotyczy to również drewna. Może się też zdarzyć, że dziś te paliwa są dostępne, ale co zrobimy, jeśli miejscowy gospodarz, od którego kupowaliśmy słomę, założy sad?Do ogrzewania domu paliwem stałym, gazem płynnym oraz olejem opałowym potrzebne jest odpowiednie miejsce na skład lub zbiornik paliwa – najwięcej na słomę oraz drewno, przy czym nie każde pomieszczenie nadaje się na taki magazyn.
Jak dobierać ogrzewanie do domu?
Przede wszystkim należy uwzględnić, w jakiej technologii i z jakich materiałów zbudowano dom, co ma wpływ nie tylko na izolacyjność jego przegród, ale także na to, ile ciepła może on zakumulować, a także jaka będzie jego stateczność cieplna, czyli zdolność do utrzymania stałej temperatury. Dobra izolacyjność nie musi oznaczać dużej akumulacyjności, a znaczna akumulacyjność nie musi skutkować równie dużą statecznością.Jeśli budynek nie ma zdolności do akumulowania ciepła (gdy jest to np. lekka konstru-kcja szkieletowa lub gdy ściany nośne wykonano z betonu komórkowego o małej gęstości), to właściwym wyborem będzie kocioł pracujący w sposób ciągły, z automatyką dostosowującą ilość ciepła do chwilowego zapotrzebowania.
Dla kosztów utrzymania domu ważniejsze jest ograniczenie strat ciepła w budynku, aniżeli wybór sposobu jego ogrzewania. Nawet najsprawniejszy kocioł będzie drogi w eksploatacji, jeśli budynek jest zbyt słabo ocieplony. Warto pamiętać, że prawo określa tylko minimalne wymagania co do izolacyjności cieplnej przegród, ale ograniczanie się do nich to trochę tak, jak kupowanie produktów najgorszej jakości, chociaż dopuszczonych do obrotu.
Dla komfortu cieplnego oraz racjonalnego zużycia energii ważna jest też możliwość sterowania ogrzewaniem.
Czy warto wykonać projekt instalacji?
Projekt domu najczęściej nie zawiera dokładnego projektu instalacji c.o., jego wykonanie warto jednak powierzyć dobremu specjaliście. Projekt oczywiście kosztuje, jednak jego brak naraża nas na jeszcze większe koszty, gdy elementy systemu ogrzewania zostaną źle dobrane. Jeśli np. grzejniki będą miały zbyt wysoką moc (będą „przewymiarowane”), to wydamy na nie więcej niż to konieczne, w instalacji będzie też niepotrzebnie krążyć więcej wody. Natomiast przy zbyt małej mocy trzeba będzie podnieść temperaturę wody grzewczej, co może skutkować spadkiem sprawności kotła (szczególnie kondensacyjnego) i większymi rachunkami za ogrzewanie. Najgorzej, jeśli grzejniki w niektórych pomieszczeniach są zbyt małej mocy, a w innych zbyt dużej, bo instalację niezwykle trudno wyregulować.
Jeśli automatyka sterująca pracą kotła zostanie źle dobrana lub zainstalowana, to zamiast przynieść korzyści, tylko utrudni nam życie. Sterujący pracą kotła czujnik temperatury w pomieszczeniu, zamontowany zbyt blisko kominka w salonie, będzie wyłączał kocioł tuż po rozpaleniu ognia i pozostała część domu pozostanie niedogrzana. Czasem użytkownicy wyłączają lub demontują takie regulatory, a żądaną temperaturę w pomieszczeniach ustawiają tylko za pomocą głowic termostatycznych przy grzejnikach. Oznacza to jednak, że niepotrzebnie wydali pieniądze. Jeśli trudno znaleźć właściwe miejsce na regulator temperatury, warto zdecydować się na model bezprzewodowy. Wówczas można dowolnie go przenosić, tak by jego pracy nie zaburzało ciepło z kominka czy od słońca.
Jarosław Antkiewicz
Pełny artykuł w PDF: Ogrzewanie domu