Meble ogrodowe

Meble ogrodowe
Przed nami lato. Długie dni, słońce, wysokie temperatury. Jednym słowem idealne warunki do tego, aby więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Oto przegląd mebli ogrodowych, które są nieodłącznym elementem wakacyjnych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół.

Meble ogrodowe
(fot. Decolor Home&Garden)
Meble ogrodowe można dzielić ze względu na kształt, stylistykę, przeznaczenie, walory użytkowe czy estetyczne. My proponujemy podział pod kątem rodzaju materiału, z jakiego je wykonano. Obecnie na rynku dostępne są meble drewniane, rattanowe, wiklinowe, metalowe oraz z tworzywa sztucznego. Coraz częściej producenci oferują meble z różnych rodzajów materiałów, łącząc np. drewno z metalem czy metal z kamieniem lub szkłem.

Meble drewniane

Są przeznaczone dla osób lubiących prostotę, wygodę i klasyczną elegancję, ale także dla tych którzy mają proekologiczne poglądy – drewno łatwo podlega biodegradacji. Są ciepłe, funkcjonalne, miłe dla oka i w dotyku, ale też na pewno mniej trwałe od mebli wykonanych ze stopów metali czy tworzyw sztucznych. Pasują praktycznie do każdego otoczenia, dlatego wyglądają dobrze zarówno pośród starych drzew, jak i w ogrodach nowoczesnych i z dużą ilością kamieni oraz barwnych kwiatów.

 

Przeważnie robi się je z tych gatunków drewna, które są stosunkowo odporne na wilgoć i niekorzystne warunki atmosferyczne (np. duże różnice temperatur). Ale nie tylko. Obecnie możemy kupić meble wykonane z drewna sosnowego (najczęściej już impregnowane i lakierowane), świerkowego, akacjowego, dębowego, bukowego, eukaliptusowego (sprowadzane z Australii i Tasmanii) i tekowego (występujące w południowej i południowo-wschodniej Azji).

 

To ostatnie nie jest tak twarde i tym samym odporne na czynniki zewnętrzne jak dąb, akacja czy eukaliptus, ale za to ma w sobie dużo substancji oleistych i kwasu krzemowego, dzięki czemu praktycznie nie wchłania wody i nie ulega odkształceniom. Jest także odporne na działanie substancji chemicznych, np. silnych detergentów. Nie bez powodu tekiem pokrywane są pokłady statków... Najmniej trwałe są meble świerkowe – one są też najtańsze. Dąb, akacja, eukaliptus i tek są droższe, ale odpowiednio konserwowane mogą być trwałe przez długie lata.

 

Kształty i kolory
Każdy z wymienionych wyżej gatunków drewna ma swoją naturalną barwę. Sosna i świerk są jasne, dąb nieco ciemniejszy, bardziej siny, akacja jeszcze ciemniejsza, zaś eukaliptus i tek – brązowawe. Oczywiście musimy pamiętać, że każde drewno z biegiem czasu ściemnieje, a pod wpływem wody straci swój naturalny kolor (dlatego trzeba je chronić przed deszczem). Oczywiście meble drewniane możemy pokrywać specjalnym olejem (wydobywa głębię koloru), lakierować lub dowolnie malować. Jeśli chodzi o kształty, to obowiązuje tu zupełna dowolność, ograniczona oczywiście charakterystyką budulca.

 

Drewniane stoły mają zwykle 70–80 cm wysokości i kształt prostokąta, koła lub wielokąta. Często w środku wycięty jest niewielki otwór na podstawę ogrodowego parasola. Stoły mogą być lite lub klejone. Krzesła są często składane, co ułatwia ich przechowywanie poza sezonem letnim. Niekiedy mają proste wyprofilowanie, prawie zawsze – oparcia. W meblach drewnianych producenci trzymają się zwykle prostych form bez zbędnych dodatków i zdobień, których umieszczenie byłoby pracochłonne i podnosiło cenę mebli.

 

Konserwacja
Sposób konserwacji drewnianych mebli ogrodowych zależy od tego, z jakiego drewna zostały wykonane i jak wykończono ich powierzchnię.

 

Meble z drewna egzotycznego. Najczęściej pokrywane są jedynie powierzchniową powłoką ochronną, czyli woskowane bądź olejowane. Chroni je ona przede wszystkim przed zabrudzeniem i nadaje powierzchni estetyczny wygląd. Jej trwałości szkodzi przede wszystkim słońce i promieniowanie UV, powodując blaknięcie powłoki. Po każdym sezonie z powierzchni mebli należy zmyć zanieczyszczenia, osuszyć i ponownie pokryć woskiem lub olejem.

 

Meble z drewna krajowego. Mogą być pokryte impregnatem barwiącym, lakierem bezbarwnym lub farbą kryjącą. Powłoki te nie tylko nadają meblom pożądany wygląd, ale chronią również przed zawilgoceniem i zagnieżdzeniem się szkodników drewna. Powinny również zabezpieczać drewno przed wyblaknięciem pod wpływem promieni słonecznych (szczególnie dotyczy to mebli z drewna iglastego o wyraźnie włóknistej strukturze).

 

Meble pokryte impregnatem barwiącym odświeża się przez ponowne ich pokrycie warstwą impregnatu, przy czym kolejne powłoki powinny być jaśniejsze lub transparentne. Dzięki temu drewno nie nabierze ciemniejszego koloru. Przed odświeżeniem powierzchni nie należy przecierać jej papierem ściernym, gdyż w ten sposób przytłumimy wyrazistość słojów drewna i mebla staną się mniej estetyczne. W miejscach gdzie nagromadził się trudny do usunięcia brud możemy posłużyć się ostrą szczotką ryżową lub drucianą, przesuwaną wyłącznie wzdłuż włókien drewna.

 

Tomasz Wojciuk

Pełny artykuł w PDF: Meble ogrodowe

Pozostałe artykuły z tego numeru
Ciepła woda użytkowa w systemie z pompą ciepła
Przyjmuje się, że zużycie energii na wytwarzanie c.w.u. to zaledwie 10–30% energii zużywanej na ogrzewanie domu jednorodzinnego. Ale w domu energooszczędnym będzie to już 50%, a w pasywnym nawet 80%.
Ciepła woda użytkowa w systemie z pompą ciepła
Prawo własności w stosunkach międzysąsiedzkich
Kontynuując zaczęty w poprzednim numerze wątek przepisów regulujących „stosunki międzysąsiedzkie”, pragniemy w niniejszym artykule zwrócić Państwa uwagę na pewne wynikające z nich ograniczenia w możliwości korzystania z własnej nieruchomości.
Prawo własności w stosunkach międzysąsiedzkich
Brama garażowa
Jaka brama będzie najlepsza na niewielkim podjeździe? Czy najtańsza, otwierana jak wrota, jest niewygodna? Czy starczy pieniędzy na napęd?
Brama garażowa
Malowanie ścian, okładziny ścienne
Niezależnie od tego, czy malujemy, tapetujemy czy wyklejamy ściany innymi materiałami, powinniśmy zapoznać się z zasadami dotyczącymi takiego doboru kolorów i wzorów, by uwypuklić zalety, ukryć wady i niekorzystne proporcje niektórych wnętrz. Wszystko po to, aby przebywanie w harmonijnie urządzonym domu było prawdziwą przyjemnością.
Malowanie ścian, okładziny ścienne
Tarasy
Taras to nie tylko ozdoba domu, ale też miejsce, gdzie dobrze się odpoczywa, rozmawia, czasami pracuje i spędza czas z najbliższymi. Jak wykonać go poprawnie?
Tarasy
Żaluzje, rolety, markizy
Czerwiec i lipiec to jedne z najcieplejszych i najbardziej słonecznych miesięcy w roku. Czasami to słońce jest błogosławieństwem, bywa jednak, że jest go aż nadto. Wówczas sięgamy po specjalne osłony, chroniące przed intensywnym światłem i lejącym się z nieba żarem. Żaluzje, rolety i markizy, bo o nich mowa, przynoszą latem ukojenie nie mniejsze od zimnych napojów i klimatyzacji.
Żaluzje, rolety, markizy
Odwodnienia
Nadmiar wody na działce może niszczyć dom i utrudniać zagospodarowanie i użytkowanie ogrodu. Dlatego już na etapie przygotowania do budowy warto poznać warunki wodno-gruntowe panujące na działce i jeśli trzeba, zaplanować wykonanie odpowiedniego odwodnienia.
Odwodnienia
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Wszystkie elementy systemu c.o. muszą ze sobą dobrze współpracować. Dlatego wybór rodzaju grzejników lub ogrzewania podłogowego jest nie mniej ważny niż wybór kotła. Niedopasowanie tych elementów potrafi zniweczyć wszelkie korzyści, na które liczyliśmy, wybierając źródło ciepła.
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Kotły na paliwo stałe
Kocioł na paliwo stałe może być nie tylko ekonomicznym, ale również wygodnym w obsłudze źródłem ciepła. Wszystko to pod warunkiem, że wybierzemy dobrze, bo dostępne na rynku kotły dzieli czasem przepaść technologiczna.
Kotły na paliwo stałe
Kotły gazowe i olejowe
Dostępne na rynku kotły gazowe i olejowe mogą bardzo różnić się sposobem pracy i w związku z tym wymagają spełnienia odmiennych warunków przy ich instalacji. Eksploatacja kotła będzie ekonomiczna, jeśli zostanie właściwie dobrany do konkretnego domu.
Kotły gazowe i olejowe
Ogrzewanie domu
Wielu inwestorów kupuje działkę, wybiera projekt domu, często nawet rozpoczyna budowę i dopiero wówczas zaczyna myśleć o sposobie ogrzewania domu. To błąd. Należy o tym pomyśleć jak najwcześniej, najlepiej na etapie wyboru działki, a przynajmniej wybierając projekt. Inaczej może się okazać, że niektórych rozwiązań po prostu nie można zastosować.
Ogrzewanie domu
Wybór drzwi
Drzwi montowane w domach jednorodzinnych muszą spełniać odmienne wymagania w zależności od tego, gdzie są usytuowane w ścianach zewnętrznych czy wewnętrznych oraz jakie pomieszczenia oddzielają. Niektóre muszą charakteryzować się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną, inne akustyczną, jeszcze inne odpornością antywłamaniową lub przeciwogniową. Dla każdego inwestora ważny jest również ich wygląd i dopasowanie do stylu budynku – dlatego wybór wcale nie jest prosty.
Wybór drzwi
Wybór okien
Okna to specyficzny rodzaj przegród zewnętrznych. Nie tylko muszą chronić dom przed stratami ciepła, hałasem, nieproszonymi gośćmi (podobnie jak ściany i dach), ale jeszcze zapewniać dostęp światła dziennego i wspomagać wentylację. Na dodatek mają wielkie znaczenie dla wyglądu budynku. Ich różnorodność jest ogromna i dlatego wszelkie rozważania dotyczące właściwego wyboru należy przeprowadzać na etapie projektowania domu.
Wybór okien
Mostki termiczne
Tak jak rzeka jest naturalną przeszkodą do pokonania przez człowieka, tak dobrze zaizolowana ściana jest skuteczną barierą dla uciekającego z domu ciepła. Budujemy mosty aby suchą nogą przejść na drugi brzeg. Ciepło szuka miejsc w przegrodzie zewnętrznej (mostków termicznych) aby jak najłatwiej wydostać się na zewnątrz budynku.
Mostki termiczne
Szczęśliwy przypadek
– Początkowo szukaliśmy działki w obrębie Krakowa – mówi Jacek Papież. – Przez prawie pół roku zwiedzaliśmy rozmaite miejsca, ale jakoś nie mogliśmy trafić na to właściwe. Pewnego razu pośrednik zaproponował żonie działkę w podkrakowskiej wsi. Kasia nie była zachwycona. Przez chwilę zastanawiała się nawet, czy nie zrezygnować z umówionego spotkania. I dopiero po namowach zdecydowała się zobaczyć proponowane miejsce.
Szczęśliwy przypadek
Szczęśliwy przypadek
– Początkowo szukaliśmy działki w obrębie Krakowa – mówi Jacek Papież. – Przez prawie pół roku zwiedzaliśmy rozmaite miejsca, ale jakoś nie mogliśmy trafić na to właściwe. Pewnego razu pośrednik zaproponował żonie działkę w podkrakowskiej wsi. Kasia nie była zachwycona. Przez chwilę zastanawiała się nawet, czy nie zrezygnować z umówionego spotkania. I dopiero po namowach zdecydowała się zobaczyć proponowane miejsce.
Szczęśliwy przypadek
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz