Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2009
Wybór drzwi
Drzwi montowane w domach jednorodzinnych muszą spełniać odmienne wymagania w zależności od tego, gdzie są usytuowane w ścianach zewnętrznych czy wewnętrznych oraz jakie pomieszczenia oddzielają. Niektóre muszą charakteryzować się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną, inne akustyczną, jeszcze inne odpornością antywłamaniową lub przeciwogniową. Dla każdego inwestora ważny jest również ich wygląd i dopasowanie do stylu budynku – dlatego wybór wcale nie jest prosty.

Drzwi w ścianach zewnętrznych

Wybór drzwi
 (fot. Interdoor)
Drzwi zewnętrzne i bramy garażowe są równie ważnymi elementami budynku jak okna. Wprawdzie pełnią różne funkcje (podobnie jak ściany chronią przed warunkami atmosferycznymi, nieproszonymi gośćmi), ale muszą spełniać podobne kryteria techniczne. Równie oczywista jest ich rola w wyglądzie zewnętrznym domów jednorodzinnych.

 

Po prostu te stosunkowo niewielkie, ale wyraziste elementy budowlane na tyle zwracają uwagę, że zawsze warto dostosować je do ogólnej koncepcji domu. Umożliwiają przecież efektowne zaakcentowanie określonego stylu. Poza tym drzwi wejściowe to swego rodzaju wizytówka domu, ponieważ dla każdego są właściwie pierwszym elementem (detalem) budynku oglądanym z bliska. Zatem ich wygląd i jakość są bardzo ważne dla tzw. pierwszego wrażenia.

 

Dopasowanie drzwi do architektury budynku
Wprawdzie o gustach się nie dyskutuje, ale właściwie każdy dom jest oceniany przez postronnych obserwatorów. Z tego względu warto zwrócić uwagę na dobranie właściwych proporcji, koloru i faktury drzwi.

 

W domach dużych o charakterze rezydencji zwykle najlepiej sprawdzają się drzwi dwuskrzydłowe o szerokości 180 cm (lub więcej), ewentualnie pojedyncze o szerokości 100 cm z dodatkowym, bocznymi oraz górnymi naświetlami. Wtedy bowiem zostanie podkreślona monumentalna architektura budynku i nawet bardzo duże drzwi nie zdominują elewacji frontowej. Oczywiście w małych domach o nieskomplikowanej bryle lepsze będą drzwi mniejsze, o skromniejszym wystroju, np. jednoskrzydłowe o szerokości 90–100 cm lub niesymetryczne dwuskrzydłowe o szerokości 120–130 cm (90+30–40 cm).

 

Korzystne, bo zwykle gustowne, będzie zastosowanie jednakowego koloru drzwi oraz okien. Białe ramy i białe drzwi lub okna i drzwi drewniane bądź w innej jednakowej barwie to rozwiązanie klasyczne, a więc bezpieczne. Wskazane jest również wykorzystanie podobnych elementów np. układu szprosów, łukowego kształtu nadproża, zastosowanie ram o podobnej grubości itd. Oczywiście nieskorzystanie z tej zasady nie jest błędem, a często wręcz celowym zabiegiem. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wtedy naprawdę trzeba wykazać się zmysłem estetycznym, bo bardzo łatwo można popełnić błąd i narazić się na śmieszność.

 

Warto również zdawać sobie sprawę, że drzwi zewnętrzne są elementem ścian i chcąc je wyróżnić, najczęściej działa się na zasadzie kontrastu. Na tle jasnego i gładkiego tynku najczęściej korzystnie wyglądają drzwi dekoracyjne o wyraźnym przestrzennym kroju (np. kasetonowe w barwie drewna). Z kolei do elewacji z wyrazistych materiałów, takich, jak cegły klinkierowe, pasują jasne, gładkie drzwi o prostej formie. Nowoczesną architekturę dobrze uzupełniają drzwi z metalu i szkła.

 

Konstrukcja drzwi
Właściwie wszystkie rodzaje drzwi zbudowane są z ramy nośnej i różnego rodzaju okładzin zewnętrznych. W zależności od konstrukcji tych elementów drzwi mogą być:
  • płytowe, w których niewidoczne ramy obustronnie obłożone są płytami o rozmiarach drzwi;
  • płycinowe, w których widoczne ramy podzielone są tzw. ramiakami na mniejsze pola i wypełnione kasetonami ze szkła, sklejki, materiału termoizolacyjnego itp.
Główne elementy nośne, czyli ramy, zwykle wykonane są z drewna, kształtowników stalowych lub aluminiowych. Przestrzeń wewnętrzna często wypełniona jest materiałem izolacyjnym, takim jak pianka poliuretanowa, wełna mineralna lub styropian. Dzięki temu wzrasta izolacyjność termiczna i akustyczna drzwi. Ramy obite są płytami wiórowymi, z tworzywa sztucznego, blachą stalową i zwykle wykończone dodatkową warstwą elewacyjną z forniru, frezowanych płyt MDF, laminatu szklanego lub aluminium.

 

Ościeżnice, czyli futryny, są ważnym elementem drzwi zewnętrznych i najczęściej wykonuje się je z solidnych ram drewnianych lub stalowych. Oczywiście zastosowanie uszczelek z kauczuku EPDM (na całym obwodzie) nie tylko zapewnia odpowiedni poziom szczelności drzwi, ale również przyczynia się do zredukowania mostków termicznych i akustycznych na połączeniu skrzydła z ościeżnicą.

 

Tadeusz Lipski

Pełny artykuł w PDF: Wybór drzwi

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny