Brama garażowa

Brama garażowa
Jaka brama będzie najlepsza na niewielkim podjeździe? Czy najtańsza, otwierana jak wrota, jest niewygodna? Czy starczy pieniędzy na napęd?

Brama garażowa
(fot. Hörmann)
Zastanawiasz się, jaką bramę wybrać? Zdecyduj, jaką sumę na to przeznaczasz, a my podpowiemy Ci wybór.

 

Twoja kwota: 1,5 tys. zł
Nasza propozycja: brama rozwierana
Chociaż najtańsza, wcale nie musi być wyborem chybionym.
To jedna z najbardziej rozpowszechnionych konstrukcji. Może mieć jedno lub dwoje skrzydeł, osadzonych na zawiasach i otwieranych na zewnątrz garażu. Skrzydła mogą być wykonane z wielu różnych materiałów: blachy stalowej, paneli PVC, drewna, a więc dlatego łatwo je dobrać do koloru elewacji i wyglądu domu. Montaż nie jest skomplikowany.

 

Minusy. Bramy rozwierane wymagają sporo miejsca przed garażem, gdyż po otwarciu skrzydeł, które mają przeciętnie 1–1,5 m szerokości, muszą się mieścić w granicach działki. Najczęściej do takich bram nie montuje się napędu (jego cena dwukrotnie podniesie koszty bramy), mogą więc być trochę niewygodne w użytkowaniu. Zimą w zasięgu skrzydeł trzeba z podjazdu często odgarniać śnieg, inaczej nie da się ich otworzyć.

 

Uwaga! Koszty bramy zależą od jej typu, wielkości, ocieplenia, napędu oraz montażu.

 

Twoja kwota: 2,5 tys. zł
Nasza propozycja: brama uchylna

Ma solidną konstrukcję i mechanizm podnoszący ją tak, że najpierw wysuwa się przed garaż, a potem wsuwa pod jego sufit. Prowadnice skrzydła umieszcza się w ścianie garażu, rzadziej – pod sufitem (jeśli jest na to miejsce). W sprzedaży dostępne są też bramy uchylne bez prowadnic, a jedynie z mechanizmem nożycowym. Konstrukcja bramy może być dwojaka:

  • płyta usztywniona płaskownikami stalowymi;
  • rama z drewna lub stali wypełniona blachą stalową, drewnem lub sklejką.
Bramę uchylną łatwo otworzyć nawet ręcznie, gdyż pomagają w tym sprężyny po bokach skrzydła. Do bramy można zamontować napęd.

 

Minusy. Do wysunięcia podczas otwierania i zamykania bramy przed garażem potrzebne jest co najmniej 1–2 m, a więc w tej odległości nie można swobodnie parkować samochodu.

 

Uwaga! Bramę uchylną można zamontować dwojako:
  • w przekroju ściany – wtedy odległość między górną krawędzią otworu a sufitem powinna wynieść co najmniej 7 cm,
  • tuż za ścianą, wewnątrz garażu: wtedy odległość ta musi być większa niż 10 cm.

Twoja kwota: 3,5–4 tys. zł
Nasza propozycja: brama segmentowa

Bramy te nazywa się inaczej sekcyjnymi, bo składają się z segmentów (sekcji) z odpornej na korozję stali ocynkowanej. Sekcje połączone są zawiasami i zabezpieczone uszczelkami, chroniącymi od wody i wiatru. Liczba sekcji może być różna, przeciętnie jest ich 5 lub 6. W bramach ocieplanych segmenty są wypełnione pianką poliuretanową.

 

Bramy segmentowe mogą się otwierać:
  • do góry – wtedy segmenty chowają się pod sufitem; polecane do garaży o wysokim nadprożu,
  • w bok – wtedy segmenty przesuwają się na jedną ze ścian; polecane do małych garaży.
Uwaga! Ze względu na zmienną liczbę segmentów bramy segmentowe boczne łatwiej dopasować do garaży o nietypowych kształtach oraz do otworów o niestandardowych wymiarach.

 

Bramy segmentowe są bardzo funkcjonalne: nie zajmują miejsca przed garażem, dlatego wybiera się je do garaży przylegających bezpośrednio do ulicy lub takich, przed którymi jest bardzo mały podjazd.

 

Minusy. Bramy otwierane na bok zajmują część ściany garażu, a więc ta jego część, gdzie się chowa skrzydło, nie może być w inny sposób użytkowana (nie można tam ustawiać regałów, umieszczać wieszaków na narzędzia ani na rowery czy narty itp.).

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Pełny artykuł w PDF: Brama garażowa

Pozostałe artykuły z tego numeru
Ciepła woda użytkowa w systemie z pompą ciepła
Przyjmuje się, że zużycie energii na wytwarzanie c.w.u. to zaledwie 10–30% energii zużywanej na ogrzewanie domu jednorodzinnego. Ale w domu energooszczędnym będzie to już 50%, a w pasywnym nawet 80%.
Ciepła woda użytkowa w systemie z pompą ciepła
Prawo własności w stosunkach międzysąsiedzkich
Kontynuując zaczęty w poprzednim numerze wątek przepisów regulujących „stosunki międzysąsiedzkie”, pragniemy w niniejszym artykule zwrócić Państwa uwagę na pewne wynikające z nich ograniczenia w możliwości korzystania z własnej nieruchomości.
Prawo własności w stosunkach międzysąsiedzkich
Malowanie ścian, okładziny ścienne
Niezależnie od tego, czy malujemy, tapetujemy czy wyklejamy ściany innymi materiałami, powinniśmy zapoznać się z zasadami dotyczącymi takiego doboru kolorów i wzorów, by uwypuklić zalety, ukryć wady i niekorzystne proporcje niektórych wnętrz. Wszystko po to, aby przebywanie w harmonijnie urządzonym domu było prawdziwą przyjemnością.
Malowanie ścian, okładziny ścienne
Tarasy
Taras to nie tylko ozdoba domu, ale też miejsce, gdzie dobrze się odpoczywa, rozmawia, czasami pracuje i spędza czas z najbliższymi. Jak wykonać go poprawnie?
Tarasy
Meble ogrodowe
Przed nami lato. Długie dni, słońce, wysokie temperatury. Jednym słowem idealne warunki do tego, aby więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Oto przegląd mebli ogrodowych, które są nieodłącznym elementem wakacyjnych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół.
Meble ogrodowe
Żaluzje, rolety, markizy
Czerwiec i lipiec to jedne z najcieplejszych i najbardziej słonecznych miesięcy w roku. Czasami to słońce jest błogosławieństwem, bywa jednak, że jest go aż nadto. Wówczas sięgamy po specjalne osłony, chroniące przed intensywnym światłem i lejącym się z nieba żarem. Żaluzje, rolety i markizy, bo o nich mowa, przynoszą latem ukojenie nie mniejsze od zimnych napojów i klimatyzacji.
Żaluzje, rolety, markizy
Odwodnienia
Nadmiar wody na działce może niszczyć dom i utrudniać zagospodarowanie i użytkowanie ogrodu. Dlatego już na etapie przygotowania do budowy warto poznać warunki wodno-gruntowe panujące na działce i jeśli trzeba, zaplanować wykonanie odpowiedniego odwodnienia.
Odwodnienia
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Wszystkie elementy systemu c.o. muszą ze sobą dobrze współpracować. Dlatego wybór rodzaju grzejników lub ogrzewania podłogowego jest nie mniej ważny niż wybór kotła. Niedopasowanie tych elementów potrafi zniweczyć wszelkie korzyści, na które liczyliśmy, wybierając źródło ciepła.
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Kotły na paliwo stałe
Kocioł na paliwo stałe może być nie tylko ekonomicznym, ale również wygodnym w obsłudze źródłem ciepła. Wszystko to pod warunkiem, że wybierzemy dobrze, bo dostępne na rynku kotły dzieli czasem przepaść technologiczna.
Kotły na paliwo stałe
Kotły gazowe i olejowe
Dostępne na rynku kotły gazowe i olejowe mogą bardzo różnić się sposobem pracy i w związku z tym wymagają spełnienia odmiennych warunków przy ich instalacji. Eksploatacja kotła będzie ekonomiczna, jeśli zostanie właściwie dobrany do konkretnego domu.
Kotły gazowe i olejowe
Ogrzewanie domu
Wielu inwestorów kupuje działkę, wybiera projekt domu, często nawet rozpoczyna budowę i dopiero wówczas zaczyna myśleć o sposobie ogrzewania domu. To błąd. Należy o tym pomyśleć jak najwcześniej, najlepiej na etapie wyboru działki, a przynajmniej wybierając projekt. Inaczej może się okazać, że niektórych rozwiązań po prostu nie można zastosować.
Ogrzewanie domu
Wybór drzwi
Drzwi montowane w domach jednorodzinnych muszą spełniać odmienne wymagania w zależności od tego, gdzie są usytuowane w ścianach zewnętrznych czy wewnętrznych oraz jakie pomieszczenia oddzielają. Niektóre muszą charakteryzować się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną, inne akustyczną, jeszcze inne odpornością antywłamaniową lub przeciwogniową. Dla każdego inwestora ważny jest również ich wygląd i dopasowanie do stylu budynku – dlatego wybór wcale nie jest prosty.
Wybór drzwi
Wybór okien
Okna to specyficzny rodzaj przegród zewnętrznych. Nie tylko muszą chronić dom przed stratami ciepła, hałasem, nieproszonymi gośćmi (podobnie jak ściany i dach), ale jeszcze zapewniać dostęp światła dziennego i wspomagać wentylację. Na dodatek mają wielkie znaczenie dla wyglądu budynku. Ich różnorodność jest ogromna i dlatego wszelkie rozważania dotyczące właściwego wyboru należy przeprowadzać na etapie projektowania domu.
Wybór okien
Mostki termiczne
Tak jak rzeka jest naturalną przeszkodą do pokonania przez człowieka, tak dobrze zaizolowana ściana jest skuteczną barierą dla uciekającego z domu ciepła. Budujemy mosty aby suchą nogą przejść na drugi brzeg. Ciepło szuka miejsc w przegrodzie zewnętrznej (mostków termicznych) aby jak najłatwiej wydostać się na zewnątrz budynku.
Mostki termiczne
Szczęśliwy przypadek
– Początkowo szukaliśmy działki w obrębie Krakowa – mówi Jacek Papież. – Przez prawie pół roku zwiedzaliśmy rozmaite miejsca, ale jakoś nie mogliśmy trafić na to właściwe. Pewnego razu pośrednik zaproponował żonie działkę w podkrakowskiej wsi. Kasia nie była zachwycona. Przez chwilę zastanawiała się nawet, czy nie zrezygnować z umówionego spotkania. I dopiero po namowach zdecydowała się zobaczyć proponowane miejsce.
Szczęśliwy przypadek
Szczęśliwy przypadek
– Początkowo szukaliśmy działki w obrębie Krakowa – mówi Jacek Papież. – Przez prawie pół roku zwiedzaliśmy rozmaite miejsca, ale jakoś nie mogliśmy trafić na to właściwe. Pewnego razu pośrednik zaproponował żonie działkę w podkrakowskiej wsi. Kasia nie była zachwycona. Przez chwilę zastanawiała się nawet, czy nie zrezygnować z umówionego spotkania. I dopiero po namowach zdecydowała się zobaczyć proponowane miejsce.
Szczęśliwy przypadek
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz