Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2009
Malowanie ścian, okładziny ścienne
Niezależnie od tego, czy malujemy, tapetujemy czy wyklejamy ściany innymi materiałami, powinniśmy zapoznać się z zasadami dotyczącymi takiego doboru kolorów i wzorów, by uwypuklić zalety, ukryć wady i niekorzystne proporcje niektórych wnętrz. Wszystko po to, aby przebywanie w harmonijnie urządzonym domu było prawdziwą przyjemnością.

Malowanie ścian, okładziny ścienne
(fot. Komar (Tapex2000)
Przede wszystkim w każdym pomieszczeniu należy zastosować odpowiednie odcienie kolorów, tak by pełniło ono swoją funkcję i było urządzone w zgodzie z naszym temperamentem i wpływało pozytywnie na nasz nastrój. Jednocześnie warto zastosować znane triki poprawiające proporcje (rysunki poniżej), a także wziąć pod uwagę sprawdzone zasady dotyczące kolorystyki wnętrz o różnym przeznaczeniu.

Teoria barw

Najbardziej podstawowy i powszechnie znany podział na kolory ciepłe i zimne jest pomocny w harmonijnym urządzaniu wnętrz, w których mieszkamy, pracujemy czy odpoczywamy.

 

Jest on również kluczem do rozpoznawania kolorów posegregowanych bardziej szczegółowo, według prostej zasady czterech pór roku. Sama natura uczy nas doboru barw, wystarczy obserwować przyrodę. Kolory wiosny to prawdziwy fajerwerk ciepłych, żywych barw kwiatów, pąków, traw, świeżych liści. Barwy lata są różnorodne, ale zawsze sprawiają wrażenie wyblakłych od palącego słońca. Jesień charakteryzują tzw. barwy ziemi, bardzo ciepłe – są nasycone słońcem, kojarzą się z dojrzałością i okresem plonów.

 

Zima okrywa przyrodę iskrzącą bielą i takie lodowe kolory charakteryzują tę paletę. Dopełniają ją barwy żywe, intensywne, czyste, kontrastowe (biel i czerń). Kolory lata i zimy są chłodne, bo zawierają dużą ilość bieli lub wchłonęły barwnik niebieski, barwy wiosenno-jesienne są ciepłe, podszyte słoneczną żółcią.

Barwa pór roku i ich odcienie

Barwy wiosny. Stwarzają w mieszkaniu radosny, lekki nastrój. Podłogi i ściany w kolorach żółci dają wrażenie miękkości i ciepła. Do kolorów wiosny pasują meble i dodatki w żywych kolorach swojej palety oraz metale o żółtawym odcieniu.

 

Barwy jesieni. Dzięki głębokim tonom dają bardzo przytulny nastrój. Efekt taki uzyskamy, stosując: pomidorową czerwień, rudości, ciemną zieleń, ciemne fiolety, kukurydziane żółcie, pomarańcze oraz metale: mosiądz i miedź.

 

Barwy letnie. Dzięki kolorom utrzymanym w delikatnej, świeżej, chłodnej tonacji wnętrza robią wrażenie przestronnych i eleganckich. Do takich barw pasują srebrzysto matowe metalowe dodatki.

 

Barwy zimowe. Podstawowym zestawem jest biel i czerń oraz błękity tworzące zimną, surową kolorystykę. Z takimi barwami dobrze współgrają połyskliwe materiały i białe błyszczące metale oraz dodatki w mocnych, żywych, krzykliwych barwach.

 

Ewa Milbert, architekt wnętrz

Pełny artykuł w PDF: Malowanie ścian, okładziny ścienne

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny