Wilgoć w domu

Wilgoć w domu

Nadmiar wilgoci w domu to zwiastun problemów. Pojawia się w źle wentylowanych łazienkach lub w pomieszczeniach na parterze, w których nie dopilnowano właściwego wykonania izolacji. A jak z nią walczy alergik, który odkryje ją w swoim domu?

Wilgoć w domu
 (fot. Archiwum BD)

Wilgoć w powietrzu to zjawisko naturalne. W domu przybywa jej podczas prania, kąpieli, gotowania, a także w wyniku naszego oddychania. Jeśli mamy sprawnie działającą wentylację, nic złego się nie dzieje. Problem zaczyna się jednak, gdy wentylacja nie jest w stanie jej w porę usunąć: para kondensuje się wtedy i osiada na ścianach oraz innych elementach budynku.

 

Stale podwyższony poziom wilgotności sprzyja rozwojowi roztoczy i grzybów pleśniowych. I co ważne – szkodzi nie tylko alergikom, ale także pozostałym mieszkańcom domu. Zbyt wysoka wilgotność wnętrz może narazić wszystkich mieszkańców na choroby reumatyczne oraz układu oddechowego.

 

Niestety niszczy także elementy konstrukcyjne budynku. Powoduje odpadanie tynków, gnicie drewna i korozję stali, zwiększa także straty ciepła w domu.

 

Jeśli więc w domu jest za wilgotno, trzeba starać się temu zaradzić. A najlepiej zacząć od znalezienia przyczyny.

Skąd się bierze zawilgocenie?

1. Brak lub niewłaściwie wykonana izolacja pionowa i pozioma

 

Plamy pleśni na ścianach piwnic oraz w pomieszczeniach graniczących bezpośrednio z gruntem są najczęściej następstwem wnikania w przegrody budynku wilgoci i wody gruntowej, a także wód opadowych.

 

Spowodowane tym zawilgocenia bardzo często obejmują wyższe partie budynku, w wyniku zjawiska zwanego podciąganiem kapilarnym. To to samo zjawisko, które w szkolnym doświadczeniu powoduje zawilgocenie cegły wstawionej na sztorc do płaskiego naczynia z wodą: po krótkim czasie będzie widoczne, że granica zawilgocenia jest znacznie wyżej niż zwierciadło wody. Dzieje się tak wskutek działania sił kapilarnych w materiałach o mikroporowatej strukturze, jakimi są między innymi materiały ścienne.

 

Zasięg podciągania kapilarnego zależy od struktury materiałów, mających kontakt z wodą: nie występuje na przykład w grubym piasku i żwirze, ale w glinie – tak.

 

W materiałach budowlanych stosowanych do budowy ścian wilgoć kapilarna może dochodzić do kilku metrów w górę. Aby temu zapobiec, fundamenty i ściany zabezpiecza się materiałami nieprzepuszczającymi wody i wilgoci: papą, żywicą, folią, wykonując z nich izolacje pionową i poziomą.

 

Brak lub wady izolacji poziomej to jedna z najczęstszych przyczyn zawilgocenia budynków.

 

2. Kondensacja pary wodnej

 

Zawilgocenia ścian budynku mogą być także skutkiem kondensacji pary wodnej, która zimą wraz z ciepłym, wilgotnym powietrzem migruje z wnętrza domu na zewnątrz (gdzie zimą wilgotność powietrza jest znacznie mniejsza).

 

Jeśli odpływ pary na zewnątrz jest utrudniony, może się ona skraplać w chłodnych warstwach przegród zewnętrznych, co jest szczególnie częste w domach, w których nie ma odpowiedniej wentylacji, pomieszczenia są niedostatecznie ogrzewane, a budynek – nieodpowiednio ocieplony.

 

Aby nie dopuszczać do zawilgocenia budynku, trzeba nie tylko stale usuwać wilgoć z pomieszczeń nazywanych mokrymi, jak łazienki, kuchnia, wc czy pralnia – przez odpowiednie kanały wywiewne, lecz także zapewnić prawidłowy nawiew powietrza świeżego – najlepiej przez wyposażenie domu w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

 

W domach z wentylacją grawitacyjną, jakich jest w Polsce najwięcej, wypływ zawilgoconego powietrza i napływanie na jego miejsce powietrza świeżego możliwy jest tylko, gdy drzwi w pomieszczeniach mokrych (z kanałami wywiewnymi) mają otwory umożliwiające ruch powietrza, a w oknach lub w ścianach zewnętrznych zamontowane są nowoczesne samoczynnie działające nawiewniki.

 

Do kondensacji pary wodnej może też dochodzić w przegrodach zewnętrznych o niewłaściwym układzie warstw. Warunkiem zbudowania domu odpornego na zawilgocenie jest zatem fachowy projekt i wykonawstwo. To samo dotyczy modernizacji budynków: wymiany okien i ocieplania ścian, dachów i stropodachów. Wszelkimi takimi pracami powinien kierować fachowiec z doświadczeniem.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Pełny artykuł w PDF: Wilgoć w domu

Pozostałe artykuły z tego numeru
Dlaczego pompa ciepła
W roku 2007 sprzedano w Europie 500 000 pomp ciepła. W Polsce tylko (i aż) 3200, ale krajowe zapotrzebowanie na pompy ciepła rośnie ostatnio w imponującym tempie 50% rocznie.
Dlaczego pompa ciepła
Zagospodarowanie ogrodu
Jest wiele stylów, w których można urządzić ogród, ale najważniejsze, by rośliny dobrać odpowiednio do siedliska. Będą wtedy zdrowe i piękne, a stworzony przez nie ogród stanie się naszą prywatną, zieloną oazą… spokoju.
Zagospodarowanie ogrodu
Księga Wieczysta której nie ma
Księgami wieczystymi – podstawowym źródłem informacji o stanie prawnym nieruchomości – zajęliśmy się w poprzednim numerze. Tym razem odpowiemy na pytanie: jak postępować z nieruchomościami, które takiej księgi nie mają.
Księga Wieczysta której nie ma
Łazienka
Wykańczanie domu zwykle zaczynamy od łazienki. By była wygodna i efektowna, musi być rozsądnie zaprojektowana. Najlepiej skorzystać z pomocy architekta wnętrz lub spróbować samodzielnie zaplanować wnętrze, ale to bardzo trudne zadanie! Ważne by nie odkładać myślenia o wystroju łazienki na czas po wykonaniu tynków!
Łazienka
Kolektory słoneczne
Jeśli jesteśmy zdecydowani zainstalować system solarny, dowiedzmy się, jaki będzie najodpowiedniejszy do naszego domu i czy możemy liczyć na kredyt preferencyjny lub dofinansowanie.
Kolektory słoneczne
Wymiana okien i drzwi
W domu słychać hałasy z zewnątrz. Przez okna wieje, a z profili odchodzi farba. W drzwiach zacina się zamek. Czyli pora na wymianę.
Wymiana okien i drzwi
Wymiana instalacji elektrycznej
Wymiana instalacji elektrycznej to nie tylko poprowadzenie nowych przewodów i dodanie zabezpieczeń przed porażeniem. Przy tej okazji można wprowadzić do domu rozwiązania zwiększające komfort korzystania z energii elektrycznej i zmniejszające jej zużycie.
Wymiana instalacji elektrycznej
Kotły na paliwo stałe
Węgiel? Koks? Drewno? Kojarzą się z byłą epoką i czarną od pyłu kotłownią z topornym kotłem i mnóstwem brudnej roboty. Czy teraz warto stosować taki kocioł? Tak, bo może być on nowoczesny, sprawny, ekonomiczny, a przy tym – estetyczny i łatwy w obsłudze. Naprawdę!
Kotły na paliwo stałe
Stropy
Projektowanie i wykonywanie stropów to zadania dla specjalistów, dlatego nie znajdą tu Państwo sposobów obliczania takich konstrukcji ani też recept na ich zbrojenie, betonowanie czy usztywnianie. Postanowiliśmy w zamian rozwikłać wątpliwości uczestników forum naszego miesięcznika, dotyczące stropów.
Stropy
Ściany zewnętrzne
Czy w tak ważnej sprawie, jak budowa domu, warto kierować się niepotwierdzonymi opiniami? Krąży takich sporo – także na temat ścian – nie wszystkie są zgodne z prawdą. Lepiej zatem dokonywać wyboru spośród znanych technologii, które tu prezentujemy, i pozbyć się błędnych przekonań co do niektórych zagadnień dotyczących ścian.
Ściany zewnętrzne
Ściany i podłogi
Do domu alergika warto z rozwagą dobierać wykończenie ścian i podłóg, żeby tynku dekoracyjnego nie trzeba było przerabiać na gładki, a puszystych wykładzin zastępować parkietem lub płytkami, by ułatwić walkę z kurzem.
Ściany i podłogi
Uzdatnianie wody
Alergik to nie tylko osoba uczulona na kurz lub pyłki, choć takich chorych jest na pewno najwięcej. Można też być uczulonym na wodę, a dokładniej – na zawarte w niej zanieczyszczenia. Mogą one szkodzić na skórę lub układ pokarmowy.
Uzdatnianie wody
Odkurzacz centralny
Kurz zbiera się w każdym domu i nie dość, że szpeci, to jest jeszcze siedliskiem groźnych dla alergika roztoczy. Sposobem na to by się go pozbyć jest odkurzacz centralny – urządzenie, które usuwa roztocza z brudem i kurzem, ale nie wdmuchuje z powrotem do wnętrz wessanego powietrza.
Odkurzacz centralny
Wentylacja
W domu, w którym źle działa wentylacja, ściany mogą ulec zawilgoceniu, a nawet zagrzybieniu. Zanim to się stanie, wszyscy mieszkańcy mogą mieć problemy ze snem i skarżyć się na złe samopoczucie oraz kłopoty zdrowotne o niewyjaśnionych przyczynach. Stała wymiana powierza jest więc niezbędna, nie tylko w domu alergika.
Wentylacja
Ogrzewanie
Ogrzewanie w domu alergika? Musi być dobrze przemyślane i zaprojektowane. Wtedy, w sezonie grzewczym, będziemy traktować dom jako… ucieczkę od alergenów.
Ogrzewanie
Folie dachowe
Dobrze dobrane i poprawnie ułożone izolacje przeciwwilgociowe służą budynkowi zgodnie ze swą nazwą. Nieodpowiednie mogą przyczynić się do zawilgocenia ułożonego w dachu ocieplenia, rozwoju pleśni i grzybów, szkodliwych szczególnie dla alergików, oraz zwiększenia strat ciepła.
Folie dachowe
Lekarz o alergii
Specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w ciągu trzech lat przebadali ponad 22 tysiące Polaków. Chcieli spraw dzić, ile osób cierpi na alergie, ile jest właściwie leczonych oraz co najczęściej ich uczula. Wyniki ECAP (Epidemiologii Chorób Alergicznych w Polsce) opublikowane kilka miesięcy temu są dramatyczne! Nawet 40% badanych ma jakieś uczulenie!
Lekarz o alergii
Energooszczędne budowanie - poradnik
Jak zbudować dom w najwyższej klasie energooszczędności?
Energooszczędne budowanie - poradnik
Szczęśliwe miejsce
Z Białegostoku do Turośni Kościelnej przeprowadził się z nami golden retriever o imieniu Kamrat, natomiast mała suczka kundelek została przez nas przygarnięta – wspomina Marcin Krystoń. – Ktoś wyrzucił ją, kiedy była ciężarna. Wychudzona, zabiedzona włóczyła się po okolicy. Oszczeniła się na naszym podwórku i już u nas została. Dla niej to miejsce okazało się szczęśliwe. Mam więc nadzieję, że będzie szczęśliwe również i dla nas.
Szczęśliwe miejsce
Szczęśliwe miejsce
Z Białegostoku do Turośni Kościelnej przeprowadził się z nami golden retriever o imieniu Kamrat, natomiast mała suczka kundelek została przez nas przygarnięta – wspomina Marcin Krystoń. – Ktoś wyrzucił ją, kiedy była ciężarna. Wychudzona, zabiedzona włóczyła się po okolicy. Oszczeniła się na naszym podwórku i już u nas została. Dla niej to miejsce okazało się szczęśliwe. Mam więc nadzieję, że będzie szczęśliwe również i dla nas.
Szczęśliwe miejsce
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz