Łazienka

Łazienka
Wykańczanie domu zwykle zaczynamy od łazienki. By była wygodna i efektowna, musi być rozsądnie zaprojektowana. Najlepiej skorzystać z pomocy architekta wnętrz lub spróbować samodzielnie zaplanować wnętrze, ale to bardzo trudne zadanie! Ważne by nie odkładać myślenia o wystroju łazienki na czas po wykonaniu tynków!

Łazienka
(fot. Ceramika Paradyż)
Kiedy budowlańcy osiągną etap nazywany stanem surowym zamkniętym, przychodzi kolej na pracę ekip instalatorów (elektryków i hydraulików). Fachowcy wymagają od nas podjęcia decyzji związanych z usytuowaniem sprzętów w łazienkach i w kuchni, rozmieszczeniem gniazd elektrycznych i grzejników w całym domu.

 

Powinniśmy być na to przygotowani, by nie wskazywać przypadkowo miejsc ustawienia wanny czy sedesu, bo zwykle wykończenie domu zaczynamy właśnie od łazienki.

 

Na tym etapie prac powinniśmy mieć też szczegółowe projekty wszystkich pozostałych wnętrz uwzględniające rozmieszczenie i wielkość sprzętów oraz mebli. Należy też konsekwentnie je realizować, by potem nie płacić podwójnie za niezbędne przeróbki i nie fundować sobie sporo nerwów.

 

Spontaniczne, nieprzemyślane zmiany w trakcie realizacji zawsze kończą się chaosem, rosnącą komplikacją problemów wykonawczych, często niezadowoleniem z efektów, a nawet totalną klapą, na naprawę której zwykle jest już za późno...

 

Na długo przed wkroczeniem ekip wykończeniowych do domu powinniśmy przemyśleć i podjąć decyzje związane z tym etapem prac. Nawet jeśli zatrudniamy projektanta wnętrz, to i tak samodzielnie, a najlepiej wspólnie ze członkami rodziny powinniśmy sprecyzować potrzeby i przemyśleć sposoby ich realizacji, by korzystanie ze wszystkich pomieszczeń, a w szczególności z łazienki było komfortowe, a efekt końcowy satysfakcjonujący.

Preferencje i oczekiwania

Zwołajmy naradę rodzinną i ustalmy upodobania wszystkich jej członków (na razie czysto teoretycznie). Pomyślmy, czy preferujemy prysznic, czy wannę; czy marzymy o hydromasażu w wannie, czy wystarczy panel z dyszami w prysznicu, a może w ogóle jest to zbytek; zastanówmy się, czy obok sedesu konieczny jest bidet, czy w małżeńskiej łazience umieścić dwie umywalki, czy może tylko dużą kabinę prysznicową, a w łazience synów dwa natryski itp.

 

Przeanalizujmy wielkość i kształt dostępnych na rynku sprzętów. Kształt wanny (prostokątna, owalna, okrągła, a może narożna symetryczna lub niesymetryczna itp.), sedes stojący typu kompakt czy podwieszany na stelażu; to samo dotyczy bidetu; czy natrysk urządzimy we wnęce, czy wstawimy kabinę (jakiego kształtu); brodzik będzie głęboki czy płytki, a może w ogóle go nie będzie, a odpływ umieścimy w podłodze; umywalki powiesimy na ścianie czy postawimy na szafkach, a może wpuścimy w blaty.

Wybór konkretnych modeli urządzeń

Wielkość i kształt łazienki Nadszedł czas, by sprawdzić, czy wybrane sprzęty zmieszczą się w naszej łazience. Zalecam wnikliwie przestudiować rysunki (zamieszczone obok) informujące, jakie są sprawdzone normy architektoniczne rozmieszczania sprzętów względem siebie i zapewnienia dostatecznej wolnej przestrzeni wokół nich, by wygodnie i bezpiecznie korzystało się z łazienki.

 

Po analizie wymiarów sprzętów i wielkości łazienki może się okazać, że konieczne będą zmiany liczby i układu wybranych urządzeń lub zmiany ich modelu (kształtu i wielkości). W łazience o powierzchni ok. 3,5 m2 zmieści się umywalka, sedes i kabina prysznicowa. W mniejszej tylko dwa pierwsze sprzęty. Wanna, sedes i umywalka, żeby można było z nich wygodnie korzystać, wymagają minimum 4 m2.

 

W pomieszczeniach większych, o powierzchni powyżej 7 m2, zmieszczą się wszystkie sprzęty (wanna, kabina prysznicowa, umywalka, sedes i bidet).

 

Do małych wnętrz wybierzmy niewielkie sprzęty, można kupić nawet specjalnie projektowane do małych łazienek.

 

W większych łazienkach można umieścić dodatkowe sprzęty, np. podwójne umywalki i pojemne meble oraz elementy dekoracyjne. Można też umownie podzielić łazienkę na strefy: sanitarną i higieniczną (wykańczając posadzkę płytkami ceramicznymi i drewnem) lub przegrodą (z luksferów, płyt g-k lub ścianki instalacyjnej do podwieszanej ceramiki).

 

Ewa Milbert, architekt wnętrz

Pełny artykuł w PDF: Łazienka

Pozostałe artykuły z tego numeru
Dlaczego pompa ciepła
W roku 2007 sprzedano w Europie 500 000 pomp ciepła. W Polsce tylko (i aż) 3200, ale krajowe zapotrzebowanie na pompy ciepła rośnie ostatnio w imponującym tempie 50% rocznie.
Dlaczego pompa ciepła
Zagospodarowanie ogrodu
Jest wiele stylów, w których można urządzić ogród, ale najważniejsze, by rośliny dobrać odpowiednio do siedliska. Będą wtedy zdrowe i piękne, a stworzony przez nie ogród stanie się naszą prywatną, zieloną oazą… spokoju.
Zagospodarowanie ogrodu
Księga Wieczysta której nie ma
Księgami wieczystymi – podstawowym źródłem informacji o stanie prawnym nieruchomości – zajęliśmy się w poprzednim numerze. Tym razem odpowiemy na pytanie: jak postępować z nieruchomościami, które takiej księgi nie mają.
Księga Wieczysta której nie ma
Kolektory słoneczne
Jeśli jesteśmy zdecydowani zainstalować system solarny, dowiedzmy się, jaki będzie najodpowiedniejszy do naszego domu i czy możemy liczyć na kredyt preferencyjny lub dofinansowanie.
Kolektory słoneczne
Wymiana okien i drzwi
W domu słychać hałasy z zewnątrz. Przez okna wieje, a z profili odchodzi farba. W drzwiach zacina się zamek. Czyli pora na wymianę.
Wymiana okien i drzwi
Wymiana instalacji elektrycznej
Wymiana instalacji elektrycznej to nie tylko poprowadzenie nowych przewodów i dodanie zabezpieczeń przed porażeniem. Przy tej okazji można wprowadzić do domu rozwiązania zwiększające komfort korzystania z energii elektrycznej i zmniejszające jej zużycie.
Wymiana instalacji elektrycznej
Kotły na paliwo stałe
Węgiel? Koks? Drewno? Kojarzą się z byłą epoką i czarną od pyłu kotłownią z topornym kotłem i mnóstwem brudnej roboty. Czy teraz warto stosować taki kocioł? Tak, bo może być on nowoczesny, sprawny, ekonomiczny, a przy tym – estetyczny i łatwy w obsłudze. Naprawdę!
Kotły na paliwo stałe
Stropy
Projektowanie i wykonywanie stropów to zadania dla specjalistów, dlatego nie znajdą tu Państwo sposobów obliczania takich konstrukcji ani też recept na ich zbrojenie, betonowanie czy usztywnianie. Postanowiliśmy w zamian rozwikłać wątpliwości uczestników forum naszego miesięcznika, dotyczące stropów.
Stropy
Ściany zewnętrzne
Czy w tak ważnej sprawie, jak budowa domu, warto kierować się niepotwierdzonymi opiniami? Krąży takich sporo – także na temat ścian – nie wszystkie są zgodne z prawdą. Lepiej zatem dokonywać wyboru spośród znanych technologii, które tu prezentujemy, i pozbyć się błędnych przekonań co do niektórych zagadnień dotyczących ścian.
Ściany zewnętrzne
Ściany i podłogi
Do domu alergika warto z rozwagą dobierać wykończenie ścian i podłóg, żeby tynku dekoracyjnego nie trzeba było przerabiać na gładki, a puszystych wykładzin zastępować parkietem lub płytkami, by ułatwić walkę z kurzem.
Ściany i podłogi
Uzdatnianie wody
Alergik to nie tylko osoba uczulona na kurz lub pyłki, choć takich chorych jest na pewno najwięcej. Można też być uczulonym na wodę, a dokładniej – na zawarte w niej zanieczyszczenia. Mogą one szkodzić na skórę lub układ pokarmowy.
Uzdatnianie wody
Odkurzacz centralny
Kurz zbiera się w każdym domu i nie dość, że szpeci, to jest jeszcze siedliskiem groźnych dla alergika roztoczy. Sposobem na to by się go pozbyć jest odkurzacz centralny – urządzenie, które usuwa roztocza z brudem i kurzem, ale nie wdmuchuje z powrotem do wnętrz wessanego powietrza.
Odkurzacz centralny
Wentylacja
W domu, w którym źle działa wentylacja, ściany mogą ulec zawilgoceniu, a nawet zagrzybieniu. Zanim to się stanie, wszyscy mieszkańcy mogą mieć problemy ze snem i skarżyć się na złe samopoczucie oraz kłopoty zdrowotne o niewyjaśnionych przyczynach. Stała wymiana powierza jest więc niezbędna, nie tylko w domu alergika.
Wentylacja
Ogrzewanie
Ogrzewanie w domu alergika? Musi być dobrze przemyślane i zaprojektowane. Wtedy, w sezonie grzewczym, będziemy traktować dom jako… ucieczkę od alergenów.
Ogrzewanie
Folie dachowe
Dobrze dobrane i poprawnie ułożone izolacje przeciwwilgociowe służą budynkowi zgodnie ze swą nazwą. Nieodpowiednie mogą przyczynić się do zawilgocenia ułożonego w dachu ocieplenia, rozwoju pleśni i grzybów, szkodliwych szczególnie dla alergików, oraz zwiększenia strat ciepła.
Folie dachowe
Wilgoć w domu
Nadmiar wilgoci w domu to zwiastun problemów. Pojawia się w źle wentylowanych łazienkach lub w pomieszczeniach na parterze, w których nie dopilnowano właściwego wykonania izolacji. A jak z nią walczy alergik, który odkryje ją w swoim domu?
Wilgoć w domu
Lekarz o alergii
Specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w ciągu trzech lat przebadali ponad 22 tysiące Polaków. Chcieli spraw dzić, ile osób cierpi na alergie, ile jest właściwie leczonych oraz co najczęściej ich uczula. Wyniki ECAP (Epidemiologii Chorób Alergicznych w Polsce) opublikowane kilka miesięcy temu są dramatyczne! Nawet 40% badanych ma jakieś uczulenie!
Lekarz o alergii
Energooszczędne budowanie - poradnik
Jak zbudować dom w najwyższej klasie energooszczędności?
Energooszczędne budowanie - poradnik
Szczęśliwe miejsce
Z Białegostoku do Turośni Kościelnej przeprowadził się z nami golden retriever o imieniu Kamrat, natomiast mała suczka kundelek została przez nas przygarnięta – wspomina Marcin Krystoń. – Ktoś wyrzucił ją, kiedy była ciężarna. Wychudzona, zabiedzona włóczyła się po okolicy. Oszczeniła się na naszym podwórku i już u nas została. Dla niej to miejsce okazało się szczęśliwe. Mam więc nadzieję, że będzie szczęśliwe również i dla nas.
Szczęśliwe miejsce
Szczęśliwe miejsce
Z Białegostoku do Turośni Kościelnej przeprowadził się z nami golden retriever o imieniu Kamrat, natomiast mała suczka kundelek została przez nas przygarnięta – wspomina Marcin Krystoń. – Ktoś wyrzucił ją, kiedy była ciężarna. Wychudzona, zabiedzona włóczyła się po okolicy. Oszczeniła się na naszym podwórku i już u nas została. Dla niej to miejsce okazało się szczęśliwe. Mam więc nadzieję, że będzie szczęśliwe również i dla nas.
Szczęśliwe miejsce
Najnowsze wydanie