Szczęśliwe miejsce

Szczęśliwe miejsce
Z Białegostoku do Turośni Kościelnej przeprowadził się z nami golden retriever o imieniu Kamrat, natomiast mała suczka kundelek została przez nas przygarnięta – wspomina Marcin Krystoń. – Ktoś wyrzucił ją, kiedy była ciężarna. Wychudzona, zabiedzona włóczyła się po okolicy. Oszczeniła się na naszym podwórku i już u nas została. Dla niej to miejsce okazało się szczęśliwe. Mam więc nadzieję, że będzie szczęśliwe również i dla nas.

Szczęśliwe miejsce - dom eksperta
Wioska Turośń Kościelna leży kilkanaście kilometrów od Białegostoku. W lipcu 2008 roku przeprowadził się tu do nowo wybudowanego domu Marcin Krystoń wraz z rodziną. Oprócz żony Moniki i dwóch córeczek, Hani (15 miesięcy) i Gabrysi (3,5 roku), w to urokliwe miejsce trafiła również jego teściowa Dorota.

 

Myślę, że od wiosny 2009 roku zamieszka z nami również mój teść – stwierdza Marcin. – Powstanie zatem prawdziwe rodzinne gniazdo. Niektórzy moi znajomi dziwią się, że podjąłem decyzję o zamieszkaniu z teściami. W tej chwili modny jest stereotyp, że młodzi powinni mieszkać sami. Niemal wszyscy zapomnieli już, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu wielopokoleniowe rodziny, kultywujące tradycje i zwyczaje, były normą. Moim zdaniem to ideał, do którego warto dążyć. Oczywiście nie na siłę, ale jeśli jest taka możliwość, to dlaczego nie? Jesteśmy z żoną ludźmi bardzo rodzinnymi. Wszystkie święta, wszystkie rodzinne uroczystości mamy nadzieję spędzać w tym domu i gościć w nim krewnych oraz przyjaciół.

 

Marcin Krystoń jest kierownikiem działu zajmującego się pompami ciepła w firmie „NIBE-BIAWAR”.

 

Znam te urządzenia bardzo dobrze, ponieważ brałem udział w ich dostosowywaniu na potrzeby polskiego rynku – stwierdza.

 

Na początku mój dział był jednoosobowy. Zajmowałem się zarówno sprzedażą, jak i dobieraniem pomp ciepła, doradztwem oraz serwisem. W miarę jak urządzenia stawały się bardziej popularne, zaczęły dołączać do mnie kolejne osoby. Z czasem ktoś musiał zacząć koordynować ich pracę.

 

Żona Marcina – Monika jest lekarzem pediatrą w dziecięcym szpitalu klinicznym w Białymstoku. Z przymrużeniem oka można powiedzieć, że ziemia, na której stanął nowy dom, była częścią jej posagu.

Projekt na miarę

Działka należała do teścia – mówi Marcin Krystoń, wyglądając przez okno salonu. – Kiedyś rósł tu sad. Zostało go zresztą jeszcze całkiem sporo. Wiosną, kiedy zakwitną drzewa owocowe, widok zapiera dech w piersiach. Jest tu tak pięknie, że nie mieliśmy z żoną żadnych wątpliwości, iż kupowanie mieszkania w mieście nie ma większego sensu. Budowę domu rozpoczęliśmy w roku 2006. W lipcu tego roku wprowadziliśmy się, ale czeka nas jeszcze sporo pracy przy wykończaniu wnętrz. Projekt domu wykonał zaprzyjaźniony architekt, który uważnie wypytywał o nasze marzenia, wsłuchiwał się w nasze pomysły i jak tylko mógł, starał się dostosować wnętrza do naszych potrzeb.

 

Wcześniej Monika i Marcin przekopali mnóstwo projektów. Najważniejsza była dla nich przestrzeń. Pomieszczenia parteru miały być otwarte i miało być w nich dużo światła. Marzeniem Moniki był ganek oraz duże przeszklenia, przez które sad oraz stojąca w nim pasieka ojca byłyby dobrze widoczne.

 

Na parterze domu znajduje się więc duży salon połączony z kuchnią, spiżarnia, toaleta dla gości, sypialnia teściów, łazienka oraz pomieszczenie gospodarcze, w którym ustawione są między innymi: pompa ciepła oraz moduł wentylacyjny. Wszystkie pomieszczenia na pierwszym piętrze mają natomiast charakter zamknięty. Mieszczą się tam: sypialnia Moniki i Marcina, sypialnie dziewczynek oraz pomieszczenie nad garażem, które w przyszłości ma stać się biurem oraz duża łazienka.

 

Marek Żelkowski

Pełny artykuł w PDF: Szczęśliwe miejsce

Pozostałe artykuły z tego numeru
Dlaczego pompa ciepła
W roku 2007 sprzedano w Europie 500 000 pomp ciepła. W Polsce tylko (i aż) 3200, ale krajowe zapotrzebowanie na pompy ciepła rośnie ostatnio w imponującym tempie 50% rocznie.
Dlaczego pompa ciepła
Zagospodarowanie ogrodu
Jest wiele stylów, w których można urządzić ogród, ale najważniejsze, by rośliny dobrać odpowiednio do siedliska. Będą wtedy zdrowe i piękne, a stworzony przez nie ogród stanie się naszą prywatną, zieloną oazą… spokoju.
Zagospodarowanie ogrodu
Księga Wieczysta której nie ma
Księgami wieczystymi – podstawowym źródłem informacji o stanie prawnym nieruchomości – zajęliśmy się w poprzednim numerze. Tym razem odpowiemy na pytanie: jak postępować z nieruchomościami, które takiej księgi nie mają.
Księga Wieczysta której nie ma
Łazienka
Wykańczanie domu zwykle zaczynamy od łazienki. By była wygodna i efektowna, musi być rozsądnie zaprojektowana. Najlepiej skorzystać z pomocy architekta wnętrz lub spróbować samodzielnie zaplanować wnętrze, ale to bardzo trudne zadanie! Ważne by nie odkładać myślenia o wystroju łazienki na czas po wykonaniu tynków!
Łazienka
Kolektory słoneczne
Jeśli jesteśmy zdecydowani zainstalować system solarny, dowiedzmy się, jaki będzie najodpowiedniejszy do naszego domu i czy możemy liczyć na kredyt preferencyjny lub dofinansowanie.
Kolektory słoneczne
Wymiana okien i drzwi
W domu słychać hałasy z zewnątrz. Przez okna wieje, a z profili odchodzi farba. W drzwiach zacina się zamek. Czyli pora na wymianę.
Wymiana okien i drzwi
Wymiana instalacji elektrycznej
Wymiana instalacji elektrycznej to nie tylko poprowadzenie nowych przewodów i dodanie zabezpieczeń przed porażeniem. Przy tej okazji można wprowadzić do domu rozwiązania zwiększające komfort korzystania z energii elektrycznej i zmniejszające jej zużycie.
Wymiana instalacji elektrycznej
Kotły na paliwo stałe
Węgiel? Koks? Drewno? Kojarzą się z byłą epoką i czarną od pyłu kotłownią z topornym kotłem i mnóstwem brudnej roboty. Czy teraz warto stosować taki kocioł? Tak, bo może być on nowoczesny, sprawny, ekonomiczny, a przy tym – estetyczny i łatwy w obsłudze. Naprawdę!
Kotły na paliwo stałe
Stropy
Projektowanie i wykonywanie stropów to zadania dla specjalistów, dlatego nie znajdą tu Państwo sposobów obliczania takich konstrukcji ani też recept na ich zbrojenie, betonowanie czy usztywnianie. Postanowiliśmy w zamian rozwikłać wątpliwości uczestników forum naszego miesięcznika, dotyczące stropów.
Stropy
Ściany zewnętrzne
Czy w tak ważnej sprawie, jak budowa domu, warto kierować się niepotwierdzonymi opiniami? Krąży takich sporo – także na temat ścian – nie wszystkie są zgodne z prawdą. Lepiej zatem dokonywać wyboru spośród znanych technologii, które tu prezentujemy, i pozbyć się błędnych przekonań co do niektórych zagadnień dotyczących ścian.
Ściany zewnętrzne
Ściany i podłogi
Do domu alergika warto z rozwagą dobierać wykończenie ścian i podłóg, żeby tynku dekoracyjnego nie trzeba było przerabiać na gładki, a puszystych wykładzin zastępować parkietem lub płytkami, by ułatwić walkę z kurzem.
Ściany i podłogi
Uzdatnianie wody
Alergik to nie tylko osoba uczulona na kurz lub pyłki, choć takich chorych jest na pewno najwięcej. Można też być uczulonym na wodę, a dokładniej – na zawarte w niej zanieczyszczenia. Mogą one szkodzić na skórę lub układ pokarmowy.
Uzdatnianie wody
Odkurzacz centralny
Kurz zbiera się w każdym domu i nie dość, że szpeci, to jest jeszcze siedliskiem groźnych dla alergika roztoczy. Sposobem na to by się go pozbyć jest odkurzacz centralny – urządzenie, które usuwa roztocza z brudem i kurzem, ale nie wdmuchuje z powrotem do wnętrz wessanego powietrza.
Odkurzacz centralny
Wentylacja
W domu, w którym źle działa wentylacja, ściany mogą ulec zawilgoceniu, a nawet zagrzybieniu. Zanim to się stanie, wszyscy mieszkańcy mogą mieć problemy ze snem i skarżyć się na złe samopoczucie oraz kłopoty zdrowotne o niewyjaśnionych przyczynach. Stała wymiana powierza jest więc niezbędna, nie tylko w domu alergika.
Wentylacja
Ogrzewanie
Ogrzewanie w domu alergika? Musi być dobrze przemyślane i zaprojektowane. Wtedy, w sezonie grzewczym, będziemy traktować dom jako… ucieczkę od alergenów.
Ogrzewanie
Folie dachowe
Dobrze dobrane i poprawnie ułożone izolacje przeciwwilgociowe służą budynkowi zgodnie ze swą nazwą. Nieodpowiednie mogą przyczynić się do zawilgocenia ułożonego w dachu ocieplenia, rozwoju pleśni i grzybów, szkodliwych szczególnie dla alergików, oraz zwiększenia strat ciepła.
Folie dachowe
Wilgoć w domu
Nadmiar wilgoci w domu to zwiastun problemów. Pojawia się w źle wentylowanych łazienkach lub w pomieszczeniach na parterze, w których nie dopilnowano właściwego wykonania izolacji. A jak z nią walczy alergik, który odkryje ją w swoim domu?
Wilgoć w domu
Lekarz o alergii
Specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w ciągu trzech lat przebadali ponad 22 tysiące Polaków. Chcieli spraw dzić, ile osób cierpi na alergie, ile jest właściwie leczonych oraz co najczęściej ich uczula. Wyniki ECAP (Epidemiologii Chorób Alergicznych w Polsce) opublikowane kilka miesięcy temu są dramatyczne! Nawet 40% badanych ma jakieś uczulenie!
Lekarz o alergii
Energooszczędne budowanie - poradnik
Jak zbudować dom w najwyższej klasie energooszczędności?
Energooszczędne budowanie - poradnik
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz