Wentylacja

Wentylacja
W domu, w którym źle działa wentylacja, ściany mogą ulec zawilgoceniu, a nawet zagrzybieniu. Zanim to się stanie, wszyscy mieszkańcy mogą mieć problemy ze snem i skarżyć się na złe samopoczucie oraz kłopoty zdrowotne o niewyjaśnionych przyczynach. Stała wymiana powierza jest więc niezbędna, nie tylko w domu alergika.

Wentylacja
Do zdrowego życia każdemu człowiekowi potrzebne jest świeże powietrze. Stały jego dopływ do wnętrza domu może zapewnić tylko system wentylacyjny.

 

Do wyboru mamy dwa najpopularniejsze warianty: pozornie tanią, ale często zawodną wentylację grawitacyjną, która przyczynia się do wysokich kosztów ogrzewania, albo droższą inwestycyjnie, ale tańszą w eksploatacji i dużo bardziej komfortową (bo zapewniającą stałą kontrolowaną wymianę powietrza) – wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Najskuteczniejsza wentylacja: mechaniczna z odzyskiem ciepła

Jest odpowiedzią na wszelkie niedostatki naturalnego wentylowania budynków. Instalacja taka składa się z czerpni i wyrzutnia powietrza (którymi powietrze wpływa do kanałów i z nich wypływa), przewodów wentylacyjnych (zakończonych anemostatami) oraz rekuperatora (w którym następuje odzysk ciepła – powietrze napływające zostaje zimą podgrzane, a latem ochłodzone).

 

Wentylacja taka zapewnia kontrolowany wypływ i napływ powietrza i – co najważniejsze, umożliwia odebranie części ciepła z ogrzanego powietrza wewnętrznego, zanim zostanie ono usunięte na zewnątrz. Ciepło to jest następnie przekazywane powietrzu wpływającemu do wnętrza domu, dzięki czemu odzyskuje się część ciepła, które w wentylacji naturalnej jest bezpowrotnie tracone. Zmniejsza się w ten sposób zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu, a to oznacza konkretne oszczędności.

 

Nie bez znaczenia – szczególnie dla alergików – jest również jakość nawiewanego przez wentylację powietrza. Niezależnie od filtrów powietrza umieszczonych standardowo w rekuperatorze, system wentylacji z odzyskiem ciepła można wyposażyć w dodatkowy filtr o zwiększonej skuteczności filtracji montowany w kanale wentylacyjnym. Jest to dodatkowe urządzenie zabezpieczające mieszkańców szczególnie podatnych na alergie wywoływane przez kurz znajdujący się w powietrzu.

 

W skład filtra wchodzi otwierana kaseta filtrowa z umieszczonym wewnątrz niej wymiennym wkładem filtrującym. Koszt wkładu filtrującego zależy od modelu urządzenia i wielkości obudowy filtra. Koszt standardowych filtrów, umieszczonych wewnątrz rekuperatora (wymienianych 3–4 razy w roku) to wydatek 50–200 zł. Kupując rekuperator, warto również wybrać model wyposażony w system kontroli zabrudzenia filtra, który poinformuje, gdy trzeba będzie go oczyścić (wymienić wkład).

Projekt

Wielu inwestorom może się wydawać, że na projekt instalacji, której „nie powinno być widać, słychać ani czuć”, szkoda wydawać pieniądze. Tymczasem dobre funkcjonowanie instalacji wentylacyjnej może zapewnić tylko dokładne obliczenie oporów oraz spadków ciśnień w przewodach wentylacyjnych i dobranie odpowiednich ich długości i średnic. Bez dobrego projektu nie uda się tak dobrać urządzeń, w tym rekuperatora, aby jego wentylatory były w stanie zapewniać wymaganą wydajność wentylacji, ani też właściwie zmontować całej instalacji. Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązującymi od 1 stycznia 2009, projekt każdego budynku musi zawierać dokładny projekt instalacji wentylacyjnej z opisem szczegółów jej funkcjonowania.

 

Projekt wentylacji powinien wykonać specjalista z doświadczeniem w projektowaniu instalacji do domów jednorodzinnych i uwzględnić w nim gruntowy wymiennik ciepła (jeśli przewidujemy jego montaż).

Wykonanie

Przewody wentylacyjne. Wiele firm oferuje swoim klientom tanie przewody nieizolowane lub elastyczne izolowane często o bardzo niewielkiej średnicy. Zastosowanie niezaizolowanych przewodów wielokrotnie zwiększa ryzyko powstania skroplin, które spływając na okrywające je ścianki gipsowe spowodują ich butwienie od środka. Może to doprowadzić do konieczności wykonania generalnego remontu całego domu już po dwóch latach od zamieszkania.

 

Zastosowanie sztywnych przewodów izolowanych nie tylko ogranicza do minimum wspomniane zagrożenia, ale też przyczynia się do wytłumienia szumów charakterystycznych dla instalacji wentylacyjnej.

 

Porządne firmy nie stosują już do wentylacji aluminowych rur elastycznych (wygodnych w montażu i tanich), tylko gładkie stalowe rury typu spiro – droższe, ale znacznie trwalsze i mniej hałaśliwe, gdyż powietrze porusza się w nich ze znacznie mniejszymi oporami.

 

Należy też zwrócić baczną uwagę na średnice przewodów w projekcie. Zastosowanie przewodów węższych niż założył projektant spowoduje na pewno zwiększenie oporów instalacji, a to może oznaczać zakłócenia jej działania oraz znaczne zwiększenie poziomu szumów (które będą się jeszcze potęgować u wylotu zbyt wąskiego anemostatu na końcu takiego przewodu).

 

Anemostaty. Montuje się je na zakończeniu wylotów przewodów wentylacyjnych. Obrotowy talerzyk anemostatu umożliwia płynną regulację natężenia przepływu powietrza. Lepiej zamontować anemostaty z aluminium lub stalowe, malowane proszkowo, bo trudniej niż na plastikowych osadza się na nich kurz, o wiele rzadziej wymagają więc czyszczenia.

 

Czerpnia i wyrzutnia powietrza. Czerpnia służy do pobierania czystego powietrza z zewnątrz, umieszcza się ją w ścianie budynku, podbitce dachowej lub w ogrodzie (jako część GWC). Wyrzutnia natomiast usuwa zużyte powietrze na zewnątrz. Najczęściej montuje się ją w dachu jako gotowy komin lub w ścianie szczytowej budynku.

 

Rekuperator. Nazywana rekuperatorem centrala nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła to – w dużym uproszczeniu – urządzenie składające się z wymiennika ciepła (krzyżowego, przeciwprądowego lub obrotowego), dwóch wentylatorów – nawiewnego i wywiewnego, filtra powietrza.

 

Świeże, zimne powietrze zasysane z zewnątrz przechodzi przez wymiennik ciepła, ogrzewając się od takiej samej ilości zużytego powietrza usuwanego z wnętrza budynku na zewnątrz (również przepływającego przez ten wymiennik). Przepływy są prawie bezgłośnie i odbywają się samoczynnie – bez ingerencji mieszkańców domu.

 

Joanna Dąbrowska

Pełny artykuł w PDF: Wentylacja

Pozostałe artykuły z tego numeru
Dlaczego pompa ciepła
W roku 2007 sprzedano w Europie 500 000 pomp ciepła. W Polsce tylko (i aż) 3200, ale krajowe zapotrzebowanie na pompy ciepła rośnie ostatnio w imponującym tempie 50% rocznie.
Dlaczego pompa ciepła
Zagospodarowanie ogrodu
Jest wiele stylów, w których można urządzić ogród, ale najważniejsze, by rośliny dobrać odpowiednio do siedliska. Będą wtedy zdrowe i piękne, a stworzony przez nie ogród stanie się naszą prywatną, zieloną oazą… spokoju.
Zagospodarowanie ogrodu
Księga Wieczysta której nie ma
Księgami wieczystymi – podstawowym źródłem informacji o stanie prawnym nieruchomości – zajęliśmy się w poprzednim numerze. Tym razem odpowiemy na pytanie: jak postępować z nieruchomościami, które takiej księgi nie mają.
Księga Wieczysta której nie ma
Łazienka
Wykańczanie domu zwykle zaczynamy od łazienki. By była wygodna i efektowna, musi być rozsądnie zaprojektowana. Najlepiej skorzystać z pomocy architekta wnętrz lub spróbować samodzielnie zaplanować wnętrze, ale to bardzo trudne zadanie! Ważne by nie odkładać myślenia o wystroju łazienki na czas po wykonaniu tynków!
Łazienka
Kolektory słoneczne
Jeśli jesteśmy zdecydowani zainstalować system solarny, dowiedzmy się, jaki będzie najodpowiedniejszy do naszego domu i czy możemy liczyć na kredyt preferencyjny lub dofinansowanie.
Kolektory słoneczne
Wymiana okien i drzwi
W domu słychać hałasy z zewnątrz. Przez okna wieje, a z profili odchodzi farba. W drzwiach zacina się zamek. Czyli pora na wymianę.
Wymiana okien i drzwi
Wymiana instalacji elektrycznej
Wymiana instalacji elektrycznej to nie tylko poprowadzenie nowych przewodów i dodanie zabezpieczeń przed porażeniem. Przy tej okazji można wprowadzić do domu rozwiązania zwiększające komfort korzystania z energii elektrycznej i zmniejszające jej zużycie.
Wymiana instalacji elektrycznej
Kotły na paliwo stałe
Węgiel? Koks? Drewno? Kojarzą się z byłą epoką i czarną od pyłu kotłownią z topornym kotłem i mnóstwem brudnej roboty. Czy teraz warto stosować taki kocioł? Tak, bo może być on nowoczesny, sprawny, ekonomiczny, a przy tym – estetyczny i łatwy w obsłudze. Naprawdę!
Kotły na paliwo stałe
Stropy
Projektowanie i wykonywanie stropów to zadania dla specjalistów, dlatego nie znajdą tu Państwo sposobów obliczania takich konstrukcji ani też recept na ich zbrojenie, betonowanie czy usztywnianie. Postanowiliśmy w zamian rozwikłać wątpliwości uczestników forum naszego miesięcznika, dotyczące stropów.
Stropy
Ściany zewnętrzne
Czy w tak ważnej sprawie, jak budowa domu, warto kierować się niepotwierdzonymi opiniami? Krąży takich sporo – także na temat ścian – nie wszystkie są zgodne z prawdą. Lepiej zatem dokonywać wyboru spośród znanych technologii, które tu prezentujemy, i pozbyć się błędnych przekonań co do niektórych zagadnień dotyczących ścian.
Ściany zewnętrzne
Ściany i podłogi
Do domu alergika warto z rozwagą dobierać wykończenie ścian i podłóg, żeby tynku dekoracyjnego nie trzeba było przerabiać na gładki, a puszystych wykładzin zastępować parkietem lub płytkami, by ułatwić walkę z kurzem.
Ściany i podłogi
Uzdatnianie wody
Alergik to nie tylko osoba uczulona na kurz lub pyłki, choć takich chorych jest na pewno najwięcej. Można też być uczulonym na wodę, a dokładniej – na zawarte w niej zanieczyszczenia. Mogą one szkodzić na skórę lub układ pokarmowy.
Uzdatnianie wody
Odkurzacz centralny
Kurz zbiera się w każdym domu i nie dość, że szpeci, to jest jeszcze siedliskiem groźnych dla alergika roztoczy. Sposobem na to by się go pozbyć jest odkurzacz centralny – urządzenie, które usuwa roztocza z brudem i kurzem, ale nie wdmuchuje z powrotem do wnętrz wessanego powietrza.
Odkurzacz centralny
Ogrzewanie
Ogrzewanie w domu alergika? Musi być dobrze przemyślane i zaprojektowane. Wtedy, w sezonie grzewczym, będziemy traktować dom jako… ucieczkę od alergenów.
Ogrzewanie
Folie dachowe
Dobrze dobrane i poprawnie ułożone izolacje przeciwwilgociowe służą budynkowi zgodnie ze swą nazwą. Nieodpowiednie mogą przyczynić się do zawilgocenia ułożonego w dachu ocieplenia, rozwoju pleśni i grzybów, szkodliwych szczególnie dla alergików, oraz zwiększenia strat ciepła.
Folie dachowe
Wilgoć w domu
Nadmiar wilgoci w domu to zwiastun problemów. Pojawia się w źle wentylowanych łazienkach lub w pomieszczeniach na parterze, w których nie dopilnowano właściwego wykonania izolacji. A jak z nią walczy alergik, który odkryje ją w swoim domu?
Wilgoć w domu
Lekarz o alergii
Specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w ciągu trzech lat przebadali ponad 22 tysiące Polaków. Chcieli spraw dzić, ile osób cierpi na alergie, ile jest właściwie leczonych oraz co najczęściej ich uczula. Wyniki ECAP (Epidemiologii Chorób Alergicznych w Polsce) opublikowane kilka miesięcy temu są dramatyczne! Nawet 40% badanych ma jakieś uczulenie!
Lekarz o alergii
Energooszczędne budowanie - poradnik
Jak zbudować dom w najwyższej klasie energooszczędności?
Energooszczędne budowanie - poradnik
Szczęśliwe miejsce
Z Białegostoku do Turośni Kościelnej przeprowadził się z nami golden retriever o imieniu Kamrat, natomiast mała suczka kundelek została przez nas przygarnięta – wspomina Marcin Krystoń. – Ktoś wyrzucił ją, kiedy była ciężarna. Wychudzona, zabiedzona włóczyła się po okolicy. Oszczeniła się na naszym podwórku i już u nas została. Dla niej to miejsce okazało się szczęśliwe. Mam więc nadzieję, że będzie szczęśliwe również i dla nas.
Szczęśliwe miejsce
Szczęśliwe miejsce
Z Białegostoku do Turośni Kościelnej przeprowadził się z nami golden retriever o imieniu Kamrat, natomiast mała suczka kundelek została przez nas przygarnięta – wspomina Marcin Krystoń. – Ktoś wyrzucił ją, kiedy była ciężarna. Wychudzona, zabiedzona włóczyła się po okolicy. Oszczeniła się na naszym podwórku i już u nas została. Dla niej to miejsce okazało się szczęśliwe. Mam więc nadzieję, że będzie szczęśliwe również i dla nas.
Szczęśliwe miejsce
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz