![]() |
(fot. Barlinek) |
Już na etapie budowy i wykańczania trzeba zwrócić na to uwagę, wybierając na ściany i podłogi odpowiednie, zdrowe materiały. Ważne jest, jakie substancje one zawierają. Za materiały bezpieczne dla alergików uważa się: drewno, korek, kamień, szkło i płytki ceramiczne. Trzeba jednak pamiętać, że substancje chemiczne są częścią składową nie tylko materiałów wykończeniowych, ale i preparatów przeznaczonych do ich mocowania lub konserwacji.
Szkodliwe dla alergików mogą być nie tylko związki chemiczne, lecz także substancje i materiały organiczne (np. terpentyna, kalafonia i oleje roślinne – naturalne substancje stosowane do produkcji wosków i olejów do drewna).
Niektóre substancje mogą być drażniące, szkodliwe przez jakiś czas, inne stale. Substancje drażniące w stanie stałym na ogół są bezpieczne, natomiast rozpuszczone mogą uwalniać toksyczne gazy, które są szkodliwe nie tylko dla alergików (mogą reagować na związki chemiczne zawarte w materiałach budowlanych i wykończeniowych przy każdym kontakcie z nimi).
Zbudowanie domu przyjaznego dla alergika jest coraz łatwiejsze; materiałom stawia się coraz wyższe wymagania w kwestii bezpieczeństwa dla zdrowia, ponadto z roku na rok wiadomo więcej na temat tego, które związki mogą szkodzić uczuleniowcom. Producenci są zobligowani do zamieszczania na produktach ostrzeżeń, często też rekomendują swoje wyroby jako bezpieczne.
Co na podłogę...
Podłoga w domu alergika powinna być gładka, wtedy nie będzie do niej przywierał kurz i brud, będzie też łatwa do mycia. A skoro ma być często myta, musi być także odporna na zmywanie – najskuteczniejszy sposób na usunięcie kurzu. Do wyboru są następujące materiały: deski podłogowe, parkiet, panele, płytki korkowe, płytki ceramiczne i kamienne, wykładziny elastyczne i dywanowe.Deski podłogowe i parkiet
Drewno jest uważane za materiał bezpieczny dla alergików, groźne mogą być jednak substancje, którymi bywa pokrywane. Jeśli jednak posadzka drewniana nie jest zabezpieczona lakierem czy woskiem, szybko traci piękny wygląd, bo łatwo wnika w nią brud. Dawniej używano trwałych, dwuskładnikowych lakierów epoksydowych, obecnie stosuje się lakiery wodorozcieńczalne (np. poliuretanowo-akrylowe), bezpieczne dla alergików.
Małgorzata Cuch
Pełny artykuł w PDF: Ściany i podłogi