Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2009
Ściany i podłogi
Do domu alergika warto z rozwagą dobierać wykończenie ścian i podłóg, żeby tynku dekoracyjnego nie trzeba było przerabiać na gładki, a puszystych wykładzin zastępować parkietem lub płytkami, by ułatwić walkę z kurzem.

Ściany i podłogi
(fot. Barlinek)
W domu alergika niepożądany jest kurz i z tego powodu niewskazane są dywany, wykładziny dywanowe czy tynki fakturowe, na których osadza się łatwiej i z których trudno go usunąć. Niestety, nawet systematyczne sprzątanie na niewiele się zda, jeśli dom nie będzie wolny od substancji uczulających.

 

Już na etapie budowy i wykańczania trzeba zwrócić na to uwagę, wybierając na ściany i podłogi odpowiednie, zdrowe materiały. Ważne jest, jakie substancje one zawierają. Za materiały bezpieczne dla alergików uważa się: drewno, korek, kamień, szkło i płytki ceramiczne. Trzeba jednak pamiętać, że substancje chemiczne są częścią składową nie tylko materiałów wykończeniowych, ale i preparatów przeznaczonych do ich mocowania lub konserwacji.

 

Szkodliwe dla alergików mogą być nie tylko związki chemiczne, lecz także substancje i materiały organiczne (np. terpentyna, kalafonia i oleje roślinne – naturalne substancje stosowane do produkcji wosków i olejów do drewna).

 

Niektóre substancje mogą być drażniące, szkodliwe przez jakiś czas, inne stale. Substancje drażniące w stanie stałym na ogół są bezpieczne, natomiast rozpuszczone mogą uwalniać toksyczne gazy, które są szkodliwe nie tylko dla alergików (mogą reagować na związki chemiczne zawarte w materiałach budowlanych i wykończeniowych przy każdym kontakcie z nimi).

 

Zbudowanie domu przyjaznego dla alergika jest coraz łatwiejsze; materiałom stawia się coraz wyższe wymagania w kwestii bezpieczeństwa dla zdrowia, ponadto z roku na rok wiadomo więcej na temat tego, które związki mogą szkodzić uczuleniowcom. Producenci są zobligowani do zamieszczania na produktach ostrzeżeń, często też rekomendują swoje wyroby jako bezpieczne.

Co na podłogę...

Podłoga w domu alergika powinna być gładka, wtedy nie będzie do niej przywierał kurz i brud, będzie też łatwa do mycia. A skoro ma być często myta, musi być także odporna na zmywanie – najskuteczniejszy sposób na usunięcie kurzu. Do wyboru są następujące materiały: deski podłogowe, parkiet, panele, płytki korkowe, płytki ceramiczne i kamienne, wykładziny elastyczne i dywanowe.

 

Deski podłogowe i parkiet

 

Drewno jest uważane za materiał bezpieczny dla alergików, groźne mogą być jednak substancje, którymi bywa pokrywane. Jeśli jednak posadzka drewniana nie jest zabezpieczona lakierem czy woskiem, szybko traci piękny wygląd, bo łatwo wnika w nią brud. Dawniej używano trwałych, dwuskładnikowych lakierów epoksydowych, obecnie stosuje się lakiery wodorozcieńczalne (np. poliuretanowo-akrylowe), bezpieczne dla alergików.

 

Małgorzata Cuch

Pełny artykuł w PDF: Ściany i podłogi

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje