Wymiana instalacji elektrycznej

Wymiana instalacji elektrycznej

Wymiana instalacji elektrycznej to nie tylko poprowadzenie nowych przewodów i dodanie zabezpieczeń przed porażeniem. Przy tej okazji można wprowadzić do domu rozwiązania zwiększające komfort korzystania z energii elektrycznej i zmniejszające jej zużycie.

Wymiana instalacji elektrycznej
(fot. Philips)

W poprzednim numerze opisywaliśmy typowe problemy, które wymuszają przeprowadzenie zmian w instalacji elektrycznej. W tym pokazujemy, na co zwrócić uwagę, gdy wymiana okaże się konieczna. Powiemy także o nowoczesnych metodach wspomagających działanie instalacji elektrycznej, a także o tym, jak zaoszczędzić na rachunkach za energię – czyli o przydomowych źródłach energii.

Według prawa

Jeśli mamy obawy, że nasza instalacja jest przestarzała albo nie mamy pewności, że działa poprawnie, powinniśmy zlecić fachowcom kontrolę jej stanu technicznego, która wykaże, czy wymiana albo modernizacja są konieczne. Oględzin i pomiarów, zgodnie z prawem budowlanym, mogą dokonywać wyłącznie elektrycy z uprawnieniami.

 

Wymianę instalacji elektrycznej trzeba wykonać zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jeśli jest stara, prawdopodobnie nie odpowiada obecnym przepisom, choć nie ma konieczności wymieniać jej na nową tylko z tego powodu, prawo bowiem nie działa wstecz: instalacja musi spełniać wymogi tylko tych przepisów, które obowiązywały, kiedy ją układano.

 

Gdy jednak zdecydujemy się na wymianę czy modernizację, musimy zapewnić, aby nasza instalacja po zakończeniu prac była zgodna z przepisami obecnie obowiązującymi. Nie jesteśmy do tego zobligowani, jeśli warunki techniczne nie pozwalają na przeprojektowanie instalacji wg aktualnych przepisów.

 

Najczęściej sytuacja taka ma miejsce, gdy chcemy zamienić instalację typu TN-C na TN-S (różnica między instalacją starego typu – TN-C, a instalacją współcześnie stosowaną TN-S polega na tym, że ta pierwsza ma cztery przewody dla układów trójfazowych i dwa dla jednofazowych, druga zaś dla tych samych układów ma o jeden przewód więcej). Aby wszystko odbyło się zgodnie z normami, miejsce rozdzielenia trzeba uziemić. Nierzadko jednak okazuje się, że np. warunki glebowe (kamieniste podłoże) wokół domu nie pozwalają na wykonanie uziemienia o odpowiednich parametrach.

Nowa instalacja, ale jaka?

Przewody bez osłon. W pomieszczeniach mieszkalnych nie można stosować przewodów natynkowych – bez korytek, rurek, listew i pancerza. Taki sposób prowadzenia instalacji był szczególnie popularny w domach, w których instalacje elektryczne zakładano dopiero po otynkowaniu ścian. Nieosłonięte przewody prowadzone na ścianach nie były chronione przed mechanicznym zdarciem izolacji, co często powodowało, że przewodzące żyły przewodu znajdowały się na wierzchu.

 

Przewody bez osłon można jednak układać np. w garażach, poddaszach nieużytkowych i piwnicach. Jeżeli są to miejsca, w których korzystamy z urządzeń elektromechanicznych (elektronarzędzia, silniki elektryczne), które mogłyby uszkodzić izolację przewodów zasilających, to jako osłony przewodów można użyć rurek stalowych (mogą to być zwykłe rurki wodociągowe). Takie rozwiązanie nie jest ładne, jednak zwiększa bezpieczeństwo. Po ułożeniu instalacji należy wykonać połączenia wyrównawcze (połączenia te tworzy się przy użyciu szyny uziemiającej (zacisku) umieszczanej w najniższej (przyziemnej) kondygnacji budynku; połączenia te długotrwale ograniczają do wartości dopuszczalnych napięcia powstałe między różnymi częściami przewodzącymi, tj. wyrównują potencjały

 

w całym obiekcie w przypadku wystąpienia stanów awaryjnych) z tymi rurkami. Trasy przewodów. Nowe przewody najlepiej ułożyć wzdłuż tras, jakimi przebiegały stare. Najłatwiej (bo bez niszczenia tynku) wymienia się przewody ułożone w kanałach, korytkach lub rurkach kablowych: wystarczy do końca starego przewodu przyczepić nowy i przeciągnąć go przez kanał.

 

Uwaga! Remontowana obecnie instalacja też kiedyś będzie musiała być wymieniona, dlatego rozszerzając liczbę obwodów instalacji, warto umieścić je w wymienionych wyżej osłonach.

 

Przekroje przewodów. Nowe przewody nie mogą mieć mniejszego przekroju niż ułożone poprzednio (chyba że projekt remontu wykonany przez uprawnionego projektanta na to pozwala). Postępowanie wbrew tej zasadzie może doprowadzić do niewłaściwej pracy instalacji, w tym pożaru lub porażenia. Jeśli trzeba znacznie zwiększyć długość jakiegoś przewodu zasilającego, warto się upewnić, czy nie jest wymagane zwiększenie w nim przekroju żył miedzianych. Bezpieczniej jest użyć większego przekroju (co tylko nieco zwiększy koszt przewodów) – niż zbyt małego (to bowiem ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo). O długości przewodów, ich rodzaju i przekroju zawsze decyduje elektryk.

 

Punkty świetlne. W nowej instalacji warto uzupełnić liczbę punktów świetlnych oraz gniazd wtykowych, których w starej zwykle jest za mało. Współczesne normy w tym względzie podane są w tabeli, ale z punktu widzenia konkretnej rodziny są to jedynie minima; na własne potrzeby można to wyposażenie poszerzyć.

 

Odpowiednia liczba odbiorników. Wprawdzie nie ma limitów liczby punktów wyposażenia obwodów, ale warto pamiętać, że zbyt duża liczba odbiorników może nie tylko wymusić kosztowne zmiany instalacji, ale także spowodować zmianę przyłącza, jeśli okaże się, że te, które zakład energetyczny zamontował nam w przeszłości, nie są w stanie zasilać odbiorników o zwiększonej mocy. Zostaniemy wtedy obciążeni przynajmniej częściowo kosztami budowy nowego przyłącza.

 

Niewystarczająca liczba obwodów. Charakterystyczna sytuacja dla starych instalacji, także jest niekorzystna: liczne gniazda i łączniki przynależały w nich do jednego obwodu (czyli odcinka mającego na początku własne zabezpieczenie przed przeciążeniami i zwarciem). W związku z tym cała instalacja była współzależna – drobna awaria elektronarzędzia w pracowni mogła spowodować wyłączenie zasilania lamp oświetleniowych, a więc stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa.

 

Dla odbiorników dużej mocy, takich jak kuchenka elektryczna, podgrzewacz wody, pralka, pompa hydroforowa, warto utworzyć oddzielny obwód zasilający – zwiększy to bezpieczeństwo i poprawi komfort użytkowania innych urządzeń.

 

Łukasz Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Wymiana instalacji elektrycznej

Pozostałe artykuły z tego numeru
Dlaczego pompa ciepła
W roku 2007 sprzedano w Europie 500 000 pomp ciepła. W Polsce tylko (i aż) 3200, ale krajowe zapotrzebowanie na pompy ciepła rośnie ostatnio w imponującym tempie 50% rocznie.
Dlaczego pompa ciepła
Zagospodarowanie ogrodu
Jest wiele stylów, w których można urządzić ogród, ale najważniejsze, by rośliny dobrać odpowiednio do siedliska. Będą wtedy zdrowe i piękne, a stworzony przez nie ogród stanie się naszą prywatną, zieloną oazą… spokoju.
Zagospodarowanie ogrodu
Księga Wieczysta której nie ma
Księgami wieczystymi – podstawowym źródłem informacji o stanie prawnym nieruchomości – zajęliśmy się w poprzednim numerze. Tym razem odpowiemy na pytanie: jak postępować z nieruchomościami, które takiej księgi nie mają.
Księga Wieczysta której nie ma
Łazienka
Wykańczanie domu zwykle zaczynamy od łazienki. By była wygodna i efektowna, musi być rozsądnie zaprojektowana. Najlepiej skorzystać z pomocy architekta wnętrz lub spróbować samodzielnie zaplanować wnętrze, ale to bardzo trudne zadanie! Ważne by nie odkładać myślenia o wystroju łazienki na czas po wykonaniu tynków!
Łazienka
Kolektory słoneczne
Jeśli jesteśmy zdecydowani zainstalować system solarny, dowiedzmy się, jaki będzie najodpowiedniejszy do naszego domu i czy możemy liczyć na kredyt preferencyjny lub dofinansowanie.
Kolektory słoneczne
Wymiana okien i drzwi
W domu słychać hałasy z zewnątrz. Przez okna wieje, a z profili odchodzi farba. W drzwiach zacina się zamek. Czyli pora na wymianę.
Wymiana okien i drzwi
Kotły na paliwo stałe
Węgiel? Koks? Drewno? Kojarzą się z byłą epoką i czarną od pyłu kotłownią z topornym kotłem i mnóstwem brudnej roboty. Czy teraz warto stosować taki kocioł? Tak, bo może być on nowoczesny, sprawny, ekonomiczny, a przy tym – estetyczny i łatwy w obsłudze. Naprawdę!
Kotły na paliwo stałe
Stropy
Projektowanie i wykonywanie stropów to zadania dla specjalistów, dlatego nie znajdą tu Państwo sposobów obliczania takich konstrukcji ani też recept na ich zbrojenie, betonowanie czy usztywnianie. Postanowiliśmy w zamian rozwikłać wątpliwości uczestników forum naszego miesięcznika, dotyczące stropów.
Stropy
Ściany zewnętrzne
Czy w tak ważnej sprawie, jak budowa domu, warto kierować się niepotwierdzonymi opiniami? Krąży takich sporo – także na temat ścian – nie wszystkie są zgodne z prawdą. Lepiej zatem dokonywać wyboru spośród znanych technologii, które tu prezentujemy, i pozbyć się błędnych przekonań co do niektórych zagadnień dotyczących ścian.
Ściany zewnętrzne
Ściany i podłogi
Do domu alergika warto z rozwagą dobierać wykończenie ścian i podłóg, żeby tynku dekoracyjnego nie trzeba było przerabiać na gładki, a puszystych wykładzin zastępować parkietem lub płytkami, by ułatwić walkę z kurzem.
Ściany i podłogi
Uzdatnianie wody
Alergik to nie tylko osoba uczulona na kurz lub pyłki, choć takich chorych jest na pewno najwięcej. Można też być uczulonym na wodę, a dokładniej – na zawarte w niej zanieczyszczenia. Mogą one szkodzić na skórę lub układ pokarmowy.
Uzdatnianie wody
Odkurzacz centralny
Kurz zbiera się w każdym domu i nie dość, że szpeci, to jest jeszcze siedliskiem groźnych dla alergika roztoczy. Sposobem na to by się go pozbyć jest odkurzacz centralny – urządzenie, które usuwa roztocza z brudem i kurzem, ale nie wdmuchuje z powrotem do wnętrz wessanego powietrza.
Odkurzacz centralny
Wentylacja
W domu, w którym źle działa wentylacja, ściany mogą ulec zawilgoceniu, a nawet zagrzybieniu. Zanim to się stanie, wszyscy mieszkańcy mogą mieć problemy ze snem i skarżyć się na złe samopoczucie oraz kłopoty zdrowotne o niewyjaśnionych przyczynach. Stała wymiana powierza jest więc niezbędna, nie tylko w domu alergika.
Wentylacja
Ogrzewanie
Ogrzewanie w domu alergika? Musi być dobrze przemyślane i zaprojektowane. Wtedy, w sezonie grzewczym, będziemy traktować dom jako… ucieczkę od alergenów.
Ogrzewanie
Folie dachowe
Dobrze dobrane i poprawnie ułożone izolacje przeciwwilgociowe służą budynkowi zgodnie ze swą nazwą. Nieodpowiednie mogą przyczynić się do zawilgocenia ułożonego w dachu ocieplenia, rozwoju pleśni i grzybów, szkodliwych szczególnie dla alergików, oraz zwiększenia strat ciepła.
Folie dachowe
Wilgoć w domu
Nadmiar wilgoci w domu to zwiastun problemów. Pojawia się w źle wentylowanych łazienkach lub w pomieszczeniach na parterze, w których nie dopilnowano właściwego wykonania izolacji. A jak z nią walczy alergik, który odkryje ją w swoim domu?
Wilgoć w domu
Lekarz o alergii
Specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w ciągu trzech lat przebadali ponad 22 tysiące Polaków. Chcieli spraw dzić, ile osób cierpi na alergie, ile jest właściwie leczonych oraz co najczęściej ich uczula. Wyniki ECAP (Epidemiologii Chorób Alergicznych w Polsce) opublikowane kilka miesięcy temu są dramatyczne! Nawet 40% badanych ma jakieś uczulenie!
Lekarz o alergii
Energooszczędne budowanie - poradnik
Jak zbudować dom w najwyższej klasie energooszczędności?
Energooszczędne budowanie - poradnik
Szczęśliwe miejsce
Z Białegostoku do Turośni Kościelnej przeprowadził się z nami golden retriever o imieniu Kamrat, natomiast mała suczka kundelek została przez nas przygarnięta – wspomina Marcin Krystoń. – Ktoś wyrzucił ją, kiedy była ciężarna. Wychudzona, zabiedzona włóczyła się po okolicy. Oszczeniła się na naszym podwórku i już u nas została. Dla niej to miejsce okazało się szczęśliwe. Mam więc nadzieję, że będzie szczęśliwe również i dla nas.
Szczęśliwe miejsce
Szczęśliwe miejsce
Z Białegostoku do Turośni Kościelnej przeprowadził się z nami golden retriever o imieniu Kamrat, natomiast mała suczka kundelek została przez nas przygarnięta – wspomina Marcin Krystoń. – Ktoś wyrzucił ją, kiedy była ciężarna. Wychudzona, zabiedzona włóczyła się po okolicy. Oszczeniła się na naszym podwórku i już u nas została. Dla niej to miejsce okazało się szczęśliwe. Mam więc nadzieję, że będzie szczęśliwe również i dla nas.
Szczęśliwe miejsce
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz