(fot. Eco-cal) |
Węgiel – energia ukryta w skale
Węgiel kamienny. Jest najbardziej popularnym paliwem w Polsce. Jest łatwo dostępny i tani. Ze spalenia 1 kilograma, węgiel daje najwięcej ciepła ze wszystkich paliw stałych. Ta właściwość, zwana wartością opałową, nie jest stała: zależy od tego, z jakiej kopalni pochodzi węgiel i jaki jest jego sortyment (czyli wielkość ziaren).Kiedy wybiera się kocioł, warto na to zwrócić uwagę, bo nowoczesne kotły są przeznaczone do spalania określonych rodzajów paliwa o konkretnej granulacji. Kocioł opalany wskazanym paliwem uzyskuje największą sprawność, a wtedy jego eksploatacja kosztuje najmniej.
Uwaga! Należy kupować jedynie węgiel gatunku I i II.
Z węgla kamiennego wytwarza się też koks, który powstaje w wyniku odgazowania węgla. Ma on najwyższą wartość opałową ze wszystkich paliw stałych.
Węgiel brunatny. Ma mniejszą wartość opałową od kamiennego i sprzedawany jest przede wszystkim w postaci brykietów – jest to węgiel poddany wstępnej obróbce. Zawiera mniej wody, siarki i zanieczyszczeń stałych. W nowoczesnych kotłach jest wyłącznie paliwem zastępczym.
Wybór kotła węglowego
Konstrukcje kotłów zależą przede wszystkim od sortymentu węgla.
Kotły stalowe produkowane są jako kotły z górnym lub dolnym spalaniem. Wybierając taki kocioł, sprawdźmy, jaka jest grubość blachy, z której wykonana została komora spalania i czy ma ona odpowiednią izolację termiczną. Zbyt cienka blacha może szybko ulec korozji, a kiepska izolacja spowoduje niepotrzebne straty ciepła do otoczenia.
Kotły ze spalaniem górnym przeznaczone są do spalania przede wszystkim koksu (opalane nim mają największą wydajność), a także węgla i miału węglowego. Ruszt paleniska jest stały, a komora zasypowa połączona z komorą spalania. Powietrze jest tak do niej doprowadzane, że równocześnie żarzy się całe paliwo. To jednak powoduje niecałkowite jego spalenie i obniża sprawność urządzenia.
Kotły z górnym spalaniem wymagają silnego ciągu w kominie, ale nie są do nich potrzebne wkłady kominowe ze stali kwasoodpornej. Kotły te mogą być dodatkowo wyposażone w wentylator, który reguluje ilość dopływającego powietrza
Kotły ze spalaniem dolnym mają wyższą sprawność od poprzednich. Mają dwu- lub trójciągowy przepływ spalin przez kocioł, spaliny przebywają dłuższą drogę wzdłuż paneli wypełnionych wodą grzewczą, która odbiera od nich ciepło. Dzięki temu spaliny w większym stopniu oddają ciepło wodzie grzewczej, co zwiększa sprawność kotła, czyli efektywność wykorzystania paliwa.
Ponadto spaliny nie przechodzą przez całą warstwę opału, a jedynie przez tę część, która bierze udział w spalaniu, dzięki czemu następuje ich dopalenie. Do atmosfery ulatnia się mniej zanieczyszczeń, powstaje też mniej popiołów. Żeby spaliny mogły przepłynąć przez płomieniówki, potrzebny jest wentylator. Wdmuchuje on powietrze do paleniska i jednocześnie wypycha spaliny do komina.
Monika Czeczotek
Pełny artykuł w PDF: Kotły na paliwo stałe