Folie dachowe

Folie dachowe
Dobrze dobrane i poprawnie ułożone izolacje przeciwwilgociowe służą budynkowi zgodnie ze swą nazwą. Nieodpowiednie mogą przyczynić się do zawilgocenia ułożonego w dachu ocieplenia, rozwoju pleśni i grzybów, szkodliwych szczególnie dla alergików, oraz zwiększenia strat ciepła.

Folie dachowe
 (fot. Fakro)
Do zapewnienia odpowiedniej termoizolacyjności dachu nie wystarczy zwiększanie grubości ocieplenia. Niezbędne jest również zabezpieczenie go przed zawilgoceniem. A tym grozi mu zarówno woda pochodząca z opadów i roztopów, które to zagrożenie potęgują jeszcze wiatry, wdmuchujące ją pod pokrycie, jak i woda z wnętrza domu, która w postaci pary dostaje się do ocieplenia i skrapla się, stykając z zimniejszymi jego warstwami.

 

Jeszcze niedawno jedynym powszechnie stosowanym sposobem ochrony dachu przed wilgocią było ułożenie papy na poszyciu z desek. Obecnie pod niektóre pokrycia (dachówki, blachy stalowe i bitumiczne płyty faliste) nie jest wymagane pełne deskowanie.

 

Do ochrony dachu przed wodą i parą stosuje się następujące zabezpieczenia:

  • paroizolację, która ogranicza przepływ pary wodnej napływającej z wnętrza budynku,
  • materiały wstępnego krycia: FWK i MWK, czyli folie i membrany, które chronią przed wodą w postaci płynnej i przed przewiewaniem ocieplenia przez wiatr, nie zatrzymują jednak pary, a więc umożliwiają wysychanie konstrukcji dachu i jego termoizolacji, jeśli z jakiegoś powodu uległyby one zawilgoceniu. Dzięki współdziałaniu tych dwóch grup izolacji wilgoć ma ograniczony dostęp do dachu, ale może odparować, gdy się w nim znajdzie.
Folie wstępnego krycia zastąpiły papę na deskowaniu. Nowatorskość membran natomiast polega na stosowaniu jednej, nie dwóch szczelin wentylacyjnych w dachach z poddaszem mieszkalnym.

 

Uwaga! Folii wstępnego krycia nie można układać:
  • na dachach płaskich i spadzistych o kącie nachylenia mniejszym niż 10°,
  • pod pokrycia z blach płaskich i gontów bitumicznych.

Paroizolacja

Fachowo ułożona paroizolacja zabezpiecza termoizolację przed parą wodną przenikającą z pomieszczeń użytkowych z wnętrza domu oraz zapobiega ucieczce ciepła przez przewiewanie. Nawet bardzo małą szparą w dachu może uciec dużo ciepła, ponieważ różnica temperatur w sezonie grzewczym powoduje duże różnice ciśnień i powstawanie gwałtownych przepływów powietrza.

 

Układanie

 

Folie paroizolacjne układa się od wewnątrz, już po ułożeniu termoizolacji. W zależności od stopnia skomplikowania konstrukcji więźby dachowej paroizolacje układa się poziomo lub równolegle do krokwi.

 

Niezależnie od sposobu rozpinania paroizolacji powinno się ją układać z lekkim naprężeniem – nieco naciągając. W zależności od stopnia skomplikowania konstrukcji więźby dachowej folię układa się w dwojaki sposób:
  • poziomo – najlepiej zacząć od góry: od osłony jętek lub kalenicy (w zależności od sposobu ułożenia termoizolacji). Każdą kolejną warstwę układa się na zakład min. 5 cm, a łączenia folii zakleja jednostronną taśmą samoprzylepną, przyklejaną na zewnątrz zakładu, lub taśmą dwustronną – na wewnątrz zakładu;
  • wzdłuż krokwi – folię łączy się na zakład klejony na krokwi, kolejne warstwy klei się przy użyciu sztywnych podkładek z desek.
Paroizolację mocuje się do krokwi:
  • taśmą dwustronnie klejącą lub
  • zszywkami (miejsca przebicia zakleja się kawałkami taśmy samoprzylepnej) wbijanymi takerem (zszywaczem) tapicerskim lub dekarskim.
Na połączeniach folii paroizolacyjnej z elementami pionowymi: ścianami kolankowymi, kominami, ścianami szczytowymi lub działowymi stosuje się specjalne, samoprzylepne, elastyczne taśmy. W miejscach tych zostawia się naddatki folii, a do jej łączenia stosuje się listwy dociskowe mocowane do ścian i kominów.

 

Joanna Dąbrowska

Pełny artykuł w PDF: Folie dachowe

Pozostałe artykuły z tego numeru
Dlaczego pompa ciepła
W roku 2007 sprzedano w Europie 500 000 pomp ciepła. W Polsce tylko (i aż) 3200, ale krajowe zapotrzebowanie na pompy ciepła rośnie ostatnio w imponującym tempie 50% rocznie.
Dlaczego pompa ciepła
Zagospodarowanie ogrodu
Jest wiele stylów, w których można urządzić ogród, ale najważniejsze, by rośliny dobrać odpowiednio do siedliska. Będą wtedy zdrowe i piękne, a stworzony przez nie ogród stanie się naszą prywatną, zieloną oazą… spokoju.
Zagospodarowanie ogrodu
Księga Wieczysta której nie ma
Księgami wieczystymi – podstawowym źródłem informacji o stanie prawnym nieruchomości – zajęliśmy się w poprzednim numerze. Tym razem odpowiemy na pytanie: jak postępować z nieruchomościami, które takiej księgi nie mają.
Księga Wieczysta której nie ma
Łazienka
Wykańczanie domu zwykle zaczynamy od łazienki. By była wygodna i efektowna, musi być rozsądnie zaprojektowana. Najlepiej skorzystać z pomocy architekta wnętrz lub spróbować samodzielnie zaplanować wnętrze, ale to bardzo trudne zadanie! Ważne by nie odkładać myślenia o wystroju łazienki na czas po wykonaniu tynków!
Łazienka
Kolektory słoneczne
Jeśli jesteśmy zdecydowani zainstalować system solarny, dowiedzmy się, jaki będzie najodpowiedniejszy do naszego domu i czy możemy liczyć na kredyt preferencyjny lub dofinansowanie.
Kolektory słoneczne
Wymiana okien i drzwi
W domu słychać hałasy z zewnątrz. Przez okna wieje, a z profili odchodzi farba. W drzwiach zacina się zamek. Czyli pora na wymianę.
Wymiana okien i drzwi
Wymiana instalacji elektrycznej
Wymiana instalacji elektrycznej to nie tylko poprowadzenie nowych przewodów i dodanie zabezpieczeń przed porażeniem. Przy tej okazji można wprowadzić do domu rozwiązania zwiększające komfort korzystania z energii elektrycznej i zmniejszające jej zużycie.
Wymiana instalacji elektrycznej
Kotły na paliwo stałe
Węgiel? Koks? Drewno? Kojarzą się z byłą epoką i czarną od pyłu kotłownią z topornym kotłem i mnóstwem brudnej roboty. Czy teraz warto stosować taki kocioł? Tak, bo może być on nowoczesny, sprawny, ekonomiczny, a przy tym – estetyczny i łatwy w obsłudze. Naprawdę!
Kotły na paliwo stałe
Stropy
Projektowanie i wykonywanie stropów to zadania dla specjalistów, dlatego nie znajdą tu Państwo sposobów obliczania takich konstrukcji ani też recept na ich zbrojenie, betonowanie czy usztywnianie. Postanowiliśmy w zamian rozwikłać wątpliwości uczestników forum naszego miesięcznika, dotyczące stropów.
Stropy
Ściany zewnętrzne
Czy w tak ważnej sprawie, jak budowa domu, warto kierować się niepotwierdzonymi opiniami? Krąży takich sporo – także na temat ścian – nie wszystkie są zgodne z prawdą. Lepiej zatem dokonywać wyboru spośród znanych technologii, które tu prezentujemy, i pozbyć się błędnych przekonań co do niektórych zagadnień dotyczących ścian.
Ściany zewnętrzne
Ściany i podłogi
Do domu alergika warto z rozwagą dobierać wykończenie ścian i podłóg, żeby tynku dekoracyjnego nie trzeba było przerabiać na gładki, a puszystych wykładzin zastępować parkietem lub płytkami, by ułatwić walkę z kurzem.
Ściany i podłogi
Uzdatnianie wody
Alergik to nie tylko osoba uczulona na kurz lub pyłki, choć takich chorych jest na pewno najwięcej. Można też być uczulonym na wodę, a dokładniej – na zawarte w niej zanieczyszczenia. Mogą one szkodzić na skórę lub układ pokarmowy.
Uzdatnianie wody
Odkurzacz centralny
Kurz zbiera się w każdym domu i nie dość, że szpeci, to jest jeszcze siedliskiem groźnych dla alergika roztoczy. Sposobem na to by się go pozbyć jest odkurzacz centralny – urządzenie, które usuwa roztocza z brudem i kurzem, ale nie wdmuchuje z powrotem do wnętrz wessanego powietrza.
Odkurzacz centralny
Wentylacja
W domu, w którym źle działa wentylacja, ściany mogą ulec zawilgoceniu, a nawet zagrzybieniu. Zanim to się stanie, wszyscy mieszkańcy mogą mieć problemy ze snem i skarżyć się na złe samopoczucie oraz kłopoty zdrowotne o niewyjaśnionych przyczynach. Stała wymiana powierza jest więc niezbędna, nie tylko w domu alergika.
Wentylacja
Ogrzewanie
Ogrzewanie w domu alergika? Musi być dobrze przemyślane i zaprojektowane. Wtedy, w sezonie grzewczym, będziemy traktować dom jako… ucieczkę od alergenów.
Ogrzewanie
Wilgoć w domu
Nadmiar wilgoci w domu to zwiastun problemów. Pojawia się w źle wentylowanych łazienkach lub w pomieszczeniach na parterze, w których nie dopilnowano właściwego wykonania izolacji. A jak z nią walczy alergik, który odkryje ją w swoim domu?
Wilgoć w domu
Lekarz o alergii
Specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w ciągu trzech lat przebadali ponad 22 tysiące Polaków. Chcieli spraw dzić, ile osób cierpi na alergie, ile jest właściwie leczonych oraz co najczęściej ich uczula. Wyniki ECAP (Epidemiologii Chorób Alergicznych w Polsce) opublikowane kilka miesięcy temu są dramatyczne! Nawet 40% badanych ma jakieś uczulenie!
Lekarz o alergii
Energooszczędne budowanie - poradnik
Jak zbudować dom w najwyższej klasie energooszczędności?
Energooszczędne budowanie - poradnik
Szczęśliwe miejsce
Z Białegostoku do Turośni Kościelnej przeprowadził się z nami golden retriever o imieniu Kamrat, natomiast mała suczka kundelek została przez nas przygarnięta – wspomina Marcin Krystoń. – Ktoś wyrzucił ją, kiedy była ciężarna. Wychudzona, zabiedzona włóczyła się po okolicy. Oszczeniła się na naszym podwórku i już u nas została. Dla niej to miejsce okazało się szczęśliwe. Mam więc nadzieję, że będzie szczęśliwe również i dla nas.
Szczęśliwe miejsce
Szczęśliwe miejsce
Z Białegostoku do Turośni Kościelnej przeprowadził się z nami golden retriever o imieniu Kamrat, natomiast mała suczka kundelek została przez nas przygarnięta – wspomina Marcin Krystoń. – Ktoś wyrzucił ją, kiedy była ciężarna. Wychudzona, zabiedzona włóczyła się po okolicy. Oszczeniła się na naszym podwórku i już u nas została. Dla niej to miejsce okazało się szczęśliwe. Mam więc nadzieję, że będzie szczęśliwe również i dla nas.
Szczęśliwe miejsce
Najnowsze wydanie