Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2005
Zamiast tynku
Tynkowanie ścian zewnętrznych to nie jedyny sposób na wykończenie elewacji domu jednorodzinnego. Można je również pokryć jedną z wielu dostępnych na rynku okładzin, mocowaną do rusztu nośnego lub przyklejaną bezpośrednio do muru. Budynek – zarówno w technologii szkieletowej, jak i tradycyjnej – można także obmurować ścianką osłonową, wykonaną z dekoracyjnych...

Tynkowanie ścian zewnętrznych to nie jedyny sposób na wykończenie elewacji domu jednorodzinnego. Można je również pokryć jedną z wielu dostępnych na rynku okładzin, mocowaną do rusztu nośnego lub przyklejaną bezpośrednio do muru. Budynek – zarówno w technologii szkieletowej, jak i tradycyjnej – można także obmurować ścianką osłonową, wykonaną z dekoracyjnych cegieł lub bloczków.

Wyniosły i okazały budynek jednorodzinny, straszący surowymi nieotynkowanymi elewacjami – jakże częsty to widok w naszym krajobrazie. Niejednokrotnie domy takie od lat są zasiedlone; właściciele pieszczą wnętrza, zapominając o skazanych na nieestetyczny widok sąsiadach i przechodniach. A przecież tak być nie musi – wybór materiałów i technologii wykończenia ścian zewnętrznych jest dziś bardzo bogaty. W ofercie producentów znajdziemy rozwiązania na każde podłoże i niemal każdą kieszeń.

 

O tym, jaką okładzinę możemy zastosować, decydują nie tylko nasze upodobania, ale również techniczne możliwości ułożenia, co należy mieć na uwadze już na etapie stawiania ścian, a jeszcze lepiej – w fazie projektowania budynku. Wybór ogranicza bowiem w pewnym stopniu przyjęta technologia budowy (szkieletowa lub murowana: jedno- dwu- czy trójwarstwowa) oraz metoda ocieplenia ścian. Mimo to nawet w domach już użytkowanych możliwości są duże – tu także można będzie zastosować niektóre rodzaje okładzin elewacyjnych.

 

Ścianki elewacyjne

 

Wznoszone są jako warstwa zewnętrzna przegrody w technologii trójwarstwowej lub jako obmurówka (ściana osłonowa) w domach o konstrukcji szkieletowej. Obmurówkę taką można również wykonać w budynku o innej konstrukcji, pod warunkiem zapewnienia jej właściwego oparcia na podłożu. Decyzję najlepiej zatem podjąć już na etapie wykonywania fundamentów. Pozwoli to na odpowiednie ich poszerzenie, zapewniające obmurówce stabilność. W przypadku istniejącego, ale zbyt wąskiego fundamentu, można zbudować wokół niego podwalinę w postaci żelbetowej opaski wspornikowej. Wymaga to jednak sporządzenia indywidualnego projektu, a samo wykonanie jest dosyć kłopotliwe.

 

Ścianka osłonowa musi spełniać określone wymagania wytrzymałościowe – wykazywać odporność na parcie wiatru oraz wyboczenie (wynikające z wiotkości cienkiej konstrukcji), a także na zmiany temperatury. Najczęściej jej stabilność zwiększa się mocując kotwy łączące ją ze ścaną nośną. Niekiedy stosuje się również zbrojenie ze stali, układane w spoinach murowanej elewacji.

 

Ścianki elewacyjne wykonuje się z odpornych na wpływy atmosferyczne materiałów ściennych – z cegieł licowych i klinkierowych oraz bloczków silikatowych i betonowych. Niekiedy również – a jest to rozwiązanie bardzo oryginalne – obmurówki wznosi się z naturalnego kamienia.


Pobierz wersję pdf: Zamiast tynku
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny