Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2005

Skad ciepło? Ogrzewanie punktowe czy płaszczyznowe

Grzejnik to jedyny element instalacji grzewczej, z którym mieszkaniec styka się praktycznie na co dzień. Musi więc być on dostosowany zarówno do instalacji, jak i do oczekiwań użytkowych oraz estetycznych. Grzejnik jeszcze nie tak dawno kojarzył się z szeregiem żeberek, najczęściej umieszczonych pod oknem. Potem jeszcze z czymś jak blaszane...

Grzejnik to jedyny element instalacji grzewczej, z którym mieszkaniec styka się praktycznie na co dzień. Musi więc być on dostosowany zarówno do instalacji, jak i do oczekiwań użytkowych oraz estetycznych. Grzejnik jeszcze nie tak dawno kojarzył się z szeregiem żeberek, najczęściej umieszczonych pod oknem. Potem jeszcze z czymś jak blaszane pudełko. O takich źródłach ciepła mówimy, że są punktowe.

 

Od pewnego czasu coraz częściej stosuje się inny system ogrzewania – grzejniki płaszczyznowe. Ciepło jest przez nie dostarczane całą powierzchnią przegrody budowlanej lub znaczną jej częścią. Najczęściej jest to podłoga. Mówimy o ogrzewaniu podłogowym – wodnym lub elektrycznym. Spotyka się też ogrzewanie ścienne. Najczęściej jednak ogrzewanie płaszczyznowe stosuje się tylko w części pomieszczeń, w pozostałych zaś montuje się grzejniki i całość łączy w jedną instalację.

GRZEJNIKI WODNE

 

Konwekcja czy promieniowanie? Ciepło do pomieszczenia grzejnik może przekazywać na dwa sposoby.

 

Jeden to ogrzewanie konwekcyjne. Polega na tym, że ścianki grzejnika podnoszą temperaturę omywającego je powietrza. Ogrzane powietrze, jako lżejsze, wędruje do góry, a na jego miejsce od dołu napływa chłodne. Ten obieg nazywa się właśnie konwekcją (inaczej: unoszeniem).

 

Drugi sposób przekazywania ciepła to promieniowanie. Każda ciepła powierzchnia wysyła (emituje) promieniowanie elektromagnetyczne. Jego natura jest taka sama jak światła, promieni rentgena czy fal radiowych. Każde z nich ma swój charakterystyczny zakres długości fal. Promieniowanie cieplne mieści się między światłem widzialnym a mikrofalami radiowymi. Przenika swobodnie przez powietrze, ale jest pochłaniane przez ciała stałe (ściany, meble, sprzęty domowe). Wzrasta przy tym temperatura tych obiektów. Tak więc one z kolei stają się grzejnikami, rozmieszczonymi w różnych punktach mieszkania.

 

Każde źródło oddaje ciepło na oba wymienione sposoby. Różne są jedynie proporcje. Urządzenia, które większość energii przekazują wprost powietrzu, przyjęło się nazywać grzejnikami konwekcyjnymi. Nie należy tego utożsamiać ze szczególnym typem grzejników – konwektorami – o których piszemy później.

 

Który z systemów jest lepszy? Zdania są podzielone. Oddawaniu ciepła przez promieniowanie nie towarzyszy intensywny ruch powietrza. Dla jednych, zwłaszcza alergików, to zaleta. Dla innych to wada – brak tego ruchu powoduje np., że w pobliżu grzejnika utrzymuje się powietrze cieplejsze niż w reszcie pomieszczenia. Z kolei przy o g r z e w a n i u konwekcyjnym ogrzane powietrze gromadzi się przy suficie, podczas gdy w nogi jest zimno. Ale znów przy promieniowaniu marnuje się ciepło na ogrzewanie ściany zewnętrznej. Ponadto, zdaniem niektórych, powoduje ono szkodliwą dodatnią jonizację powietrza.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Skad ciepło? Ogrzewanie punktowe czy płaszczyznowe
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!