Okna stanowią nieodłączny element każdego domu. Umożliwiają dopływ światła naturalnego, wzrokowy kontakt z otoczeniem, a także znacząco wpływają na wygląd domu. Jednak duża powierzchnia oszklenia to także wyższy koszt budowy i późniejszej eksploatacji, co trzeba brać pod uwagę już przy wyborze projektu.Wymiary okna, jego kształt i miejsce osadzenia określa projekt...
Okna stanowią nieodłączny element każdego domu. Umożliwiają dopływ światła naturalnego, wzrokowy kontakt z otoczeniem, a także znacząco wpływają na wygląd domu. Jednak duża powierzchnia oszklenia to także wyższy koszt budowy i późniejszej eksploatacji, co trzeba brać pod uwagę już przy wyborze projektu.
Wymiary okna, jego kształt i miejsce osadzenia określa projekt i formalnie bez zgody architekta nie możemy go powiększyć, ani zamontować w innym miejscu (dopuszczalne są +/- 5% odstępstwa od wymiarów projektowych). Bez takiej zgody możemy zmienić tylko rodzaj oszklenia, sposób otwierania, kolor (jeśli oczywiście nie został zastrzeżony w projekcie). Jedni chcą mieć dom otwarty, rozświetlony, inni do pracy czy odpoczynku potrzebują izolacji. Zanim architekt zaproponuje konkretne rozwiązanie, szuka kompromisu pomiędzy tymi potrzebami a kosztami budowy, bezpieczeństwem, energooszczędnością, mając przez cały czas na uwadze kompozycję elewacji i wewnętrznej przestrzeni domu. Zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek zmiany w kształcie czy rozmieszczeniu okien pamiętajmy, że wpłyną one na obraz naszego domu, jego funkcjonalność, a także wartość rynkową.
Wielkość powierzchni okien powinna być kompromisem między zapewnieniem dobrego doświetlenia pomieszczeń a stratami uciekającego przez nie ciepła – przez okno uchodzi bowiem ok. pięciokrotnie więcej energii niż przez dobrze izolowane ściany. Oznacza to, że w przeciętnym domu jednorodzinnym prawie tyle samo ciepła ucieka przez okna, co przez wszystkie jego ściany zewnętrzne.
Oczywiście trzeba brać pod uwagę także zorientowanie okna względem stron świata, kształt pomieszczenia i jego umeblowanie, a także wygląd domu. Największe powierzchnie oszklone powinny znaleźć się od strony południowej, co pozwoli na tzw.zysk energetyczny pochodzący od promieniowania słonecznego.
Trzeba jednak uwzględnić tam zamontowanie osłon słonecznych (rolet, żaluzji, okiennic), gdyż w lecie może następować przegrzanie pomieszczenia. Dokuczliwe w lecie będzie również promieniowanie słoneczne wpadające przez okna od strony południowo-zachodniej.
Już przy wyborze i osadzaniu okien nie można zapomnieć o dostosowaniu ościeża do zamontowania w poźniejszym okresie rolet zewnętrznych. Jeśli kasetę, do której będzie zwijać się roleta chcemy ukryć całkowicie w grubości ściany, to już na etapie prac murarskich i wykonywaniu nadproża musimy zamontować tzw. rolokasetę odpowiednio podwyższając nadproże konstrukcyjne. Również wyższe nadproże trzeba wykonać, gdy planujemy umieszczenie rolet we wnęce okiennej. Rolety mocowane na zewnątrz nie wymagają wcześniejszego przygotowania ościeża, a jedynie ich szerokość trzeba będzie dostosować do szerokości wykończonej wnęki okiennej.
Na działkach intensywnie zadrzewionych, znajdujących się blisko między sąsiadującymi budynkami, dopływ światła będzie w naturalny sposób ograniczony i zwiększenie powierzchni okien niewiele tu poprawi. Pobierz wersję pdf: Jasno i ciepło. Okna do każdego wnętrza