Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2005

Sprzątanie bez kurzu i hałasu

Sprzątnięcie dużego, piętrowego domu stanowi poważne wyzwanie. Trzeba za sobą wszędzie ciągnąć odkurzacz, zmieniać gniazdka, często wymieniać worek. Sprzątanie to dużo hałasu i kurzu. Alternatywą jest centralne odkurzanie. Instalacje te cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. W wielu domach stanowią jeden ze standardowych elementów wyposażenia.BUDOWA I ZASADA DZIAŁANIA Centralny...

Sprzątnięcie dużego, piętrowego domu stanowi poważne wyzwanie. Trzeba za sobą wszędzie ciągnąć odkurzacz, zmieniać gniazdka, często wymieniać worek. Sprzątanie to dużo hałasu i kurzu. Alternatywą jest centralne odkurzanie. Instalacje te cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. W wielu domach stanowią jeden ze standardowych elementów wyposażenia.

 

BUDOWA I ZASADA DZIAŁANIA

 

Centralny odkurzacz składa się z trzech podstawowych elementów: gniazd ssących, jednostki centralnej i łączących je przewodów. Gniazda montuje się w kilku wybranych miejscach w domu i łączy je z jednostką centralną, czyli urządzeniem, które stanowi „serce” odkurzacza. Do gniazda podłącza się wąż ssący z końcówką ssącą.

 

Jednostka centralna wytwarza podciśnienie w instalacji i zasysa brud oraz kurz z pomieszczeń. Przedostają się one umieszczonymi w ścianie przewodami do wnętrza jednostki centralnej. Tam powietrze jest oczyszczane z zanieczyszczeń i usuwane przewodem na zewnątrz domu.

 

KIEDY WYKONAĆ INSTALACJĘ

 

Budynek może zostać wyposażony w system centralnego odkurzania w każdym momencie budowy. Najlepiej, jeżeli przewidzimy go już podczas projektowania domu. Dzięki temu będziemy mogli optymalnie rozmieścić gniazda ssące i bezkolizyjnie poprowadzić przewody. Pozwoli nam to zredukować do minimum niezbędne do przeprowadzenia prace budowlane, takie jak przebicia w ścianach i stropach, wykonanie bruzd oraz ekranów osłaniających, itd. Instalację centralnego odkurzania możemy zamontować również w domu już zamieszkałym, ale wymaga to większego nakładu pracy.

 

Niewątpliwą zaletą systemu jest możliwość podzielenia prac na etapy. W pierwszym należy rozprowadzić przewody ssące oraz elektryczne i zamontować gniada ssące. Zakup oraz montaż jednostki centralnej, węża ssącego i akcesoriów do sprzątania to etap drugi. Można się na niego zdecydować w dogodnym czasie. Jest to niezwykle istotne, jeżeli nie mamy pieniędzy na sfinansowanie całego systemu od razu.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Sprzątanie bez kurzu i hałasu
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!