Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2005
Kotły na gaz, olej, paliwa stałe
Ciepło jest w domu konieczne. Jego źródłem może być któreś z paliw, prąd. Musimy tylko dobrać urządzenie, które energię chemiczną czy elektryczną przetworzy w interesującą nas cieplną. Tego ciepła najczęściej będziemy potrzebowali w postaci ogrzanej wody. Będziemy ją następnie rozprowadzali w instalacji grzewczej lub czerpali z baterii jako ciepłą wodę...

Ciepło jest w domu konieczne. Jego źródłem może być któreś z paliw, prąd. Musimy tylko dobrać urządzenie, które energię chemiczną czy elektryczną przetworzy w interesującą nas cieplną. Tego ciepła najczęściej będziemy potrzebowali w postaci ogrzanej wody. Będziemy ją następnie rozprowadzali w instalacji grzewczej lub czerpali z baterii jako ciepłą wodę użytkową. Urządzenie, w którym następuje przemiana energii z jednej formy w drugą, nazywamy kotłem grzewczym. Ta tradycyjna nazwa dziś nie jest najtrafniejsza. Należałoby raczej mówić o złożonej i wyrafinowanej aparaturze grzewczej.

 

Nie trzeba znać szczegółów konstrukcji kotła, żeby z niego korzystać. Kiedy jednak czytamy firmowe materiały informacyjne, spotykamy terminy, których znaczenie nie zawsze jest jasne. Dlatego warto dokonać krótkiego przeglądu różnych typów urządzeń, jakie mamy do wyboru.

Zacznijmy od wyboru paliwa. Najkorzystniejszy pod każdym względem jest gaz ziemny. Jeśli więc jest doprowadzony w pobliże naszego domu, nie mamy się nad czym zastanawiać.

 

Na drugim miejscu możemy umieścić olej opałowy i gaz płynny (LPG). Gazowi ziemnemu ustępują tylko nieznacznie. Tyle że trzeba je magazynować i odnawiać zapas.

 

Nową wartość zyskuje węgiel, jeśli do jego spalania wykorzystamy urządzenia nowoczesne. Gdzie to możliwe, opłaca się stosować drewno lub inne postacie biomasy.

 

Najdroższym źródłem energii jest elektryczność. Ale i jej wykorzystanie może być opłacalne.

 

NA GAZ I OLEJ

 

Sercem kotła jest palnik. Przekształca on energię chemiczną oleju lub gazu w cieplną. Od jego konstrukcji zależą stopień wykorzystania paliwa, czystość spalin i trwałość urządzenia.

 

W kotłach olejowych palnik wyposaża się z reguły w podgrzewacz, w którym paruje olej i spalanie dzięki temu przebiega podobnie jak w przypadku gazu. Dostępne są także konstrukcje dwupaliwowe (olej/ gaz).

 

Gazowy palnik atmosferyczny (inżektorowy) działa na zasadzie znanej nam choćby z kuchenki. Gaz wypływający z dyszy miesza się z otaczającym ją powietrzem. W palniku nadmuchowym (ciśnieniowym, wentylatorowym) natomiast dozowane są oba składniki: gaz i powietrze. Umożliwia to precyzyjne dobranie właściwych ich proporcji.

 

Obecnie standardem stały się palniki modulacyjne. Wielkość płomienia zmienia się w nich w sposób ciągły. Pozwala to płynnie regulować moc kotła w bardzo dużym zakresie.

 

Palnik działa w wydzielonej części kotła, zwanej komorą spalania. Wykonuje się ją albo z żeliwa, albo ze stali stopowej.

 

Komora spalania może być otwarta lub zamknięta. Przy tej pierwszej powietrze jest pobierane z pomieszczenia. W miarę postępu spalania muszą napływać kolejne jego ilości. Stawia to pewne wymagania wobec systemu wentylacyjnego. Dopływające powietrze jest przy tym zimne, co powoduje straty energii w pomieszczeniu. Przy zamkniętej komorze spalania powietrze jest zasysane specjalną rurą wyprowadzoną na zewnątrz. Druga, odprowadzająca spaliny, zazwyczaj jest w niej umieszczona współosiowo.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Kotły na gaz, olej, paliwa stałe
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny