Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2005
Na zewnątrz i do środka
Estetyczne, trwałe i wygodne drzwi będą w każdym domu ważnym elementem aranżacji wnętrz. Szerokie i przeszklone doskonale pasować będą w wejściu do salonu, natomiast w sypialni powinny być montowane drzwi pełne, skuteczniej izolujące to pomieszczenie od reszty domu. Wielkość i wygląd drzwi wejściowych trzeba dopasować do formy całego budunku.KIEDY KUPOWAĆDrzwi...

Estetyczne, trwałe i wygodne drzwi będą w każdym domu ważnym elementem aranżacji wnętrz. Szerokie i przeszklone doskonale pasować będą w wejściu do salonu, natomiast w sypialni powinny być montowane drzwi pełne, skuteczniej izolujące to pomieszczenie od reszty domu. Wielkość i wygląd drzwi wejściowych trzeba dopasować do formy całego budunku.

KIEDY KUPOWAĆ

 

Drzwi wewnętrzne montowane są obecnie jako niemal ostatni element wykończenia domu, gdy ściany zostały już ostatecznie pomalowane lub wytapetowane, ułożono podłogę. Z ich zakupem możemy więc wstrzymać się do ostatniego etapu budowy, zwłaszcza, że przy wcześniejszym ich zamontowaniu z pewnością ulegną mniejszym lub większym uszkodzeniom podczas prowadzenia innych prac wykończeniowych. Jedynie w przypadku, gdy zdecydujemy się na montaż ościeżnic metalowych – stosowanych głównie w pomieszczeniach gospodarczych czy garażach, osadzamy je w trakcie murowania lub przed otynkowaniem ścian.

 

Drzwi zewnętrzne, ze względu na konieczność zapewnienia ochrony domu przed kradzieżą w trakcie prac wykończeniowych, z reguły montujemy na etapie stanu surowego zamkniętego. Jednak montaż eleganckich, docelowych drzwi wejściowych na tym etapie budowy, to potencjalna możliwość ich uszkodzenia. Także dostęp do kluczy różnych osób umożliwia ich podrobienie. Problem z kluczami łatwo rozwiązać instalując w drzwiach tzw. wkładki zamkowe budowlane, które po zakończeniu robót wymienia się na patentowe. Trudniej będzie ochronić drzwi przed uszkodzeniem, bo nawet ofoliowanie nie zabezpieczy ich przed obiciem czy zarysowaniem. Takich problemów można uniknąć instalując prowizoryczne drzwi wejściowe, które później można będzie założyć w pomieszczeniu gospodarczym.

 

Wybór określonego typu drzwi to oczywiście kwestia indywidualnych upodobań i zasobności kieszeni, dlatego trudno sugerować jakieś konkretne rozwiązania. Jednak przy ich wyborze musimy przede wszystkim ustalić ich szerokość oraz kierunek otwierania. Trzeba pamiętać, że drzwi do łazienki, wc oraz kotłowni powinny otwierać się na zewnątrz tych pomieszczeń. Uwaga! Często spotykany błąd – wyłączniki oświetlenia powinny znajdować się przy krawędzi drzwi od strony klamki, na co trzeba zwrócić uwagę przy układaniu instalacji elektrycznej i doborze kierunku otwierania.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Na zewnątrz i do środka
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny