Odkurzanie centralne

Odkurzacz centralny jest wygodny, cichy i przyjazny dla alergików. Montaż wiąże się co prawda z wydatkiem rzędu przynajmniej kilku tysięcy złotych, ale trzeba pamiętać, że taka inwestycja podnosi wartość nieruchomości.

Do niedawna odkurzacz centralny uchodził za urządzenie luksusowe. Obecnie, dzięki coraz przystępniejszym cenom, na jego zakup decyduje się coraz więcej właścicieli domów. Aby nie były to pieniądze wyrzucone w błoto, warto dokładnie zorientować się w specyfice tego sprzętu.

Co to jest i dlaczego warto?

Zacznijmy od wyjaśnienia mniej zorientowanym inwestorom, czym w ogóle jest centralny odkurzacz. Wbrew nazwie, określa się tak nie jeden produkt, ale całą instalację. Składa się ona z jednostki centralnej oraz podłączonego do niej rurociągu, który jest rozprowadzony po domu. Na końcu rur znajdują się gniazda ssące, do których wtyka się wąż z rurą teleskopową i odpowiednią końcówką do sprzątania.

Takie rozwiązanie sprawia, że sprzątanie jest bardzo wygodne. Odpada problem z plątaniną kabli i dźwiganiem przenośnego odkurzacza. To szczególnie istotne w domach wielokondygnacyjnych. Odkurzacz centralny jest też bardziej wydajny od urządzenia tradycyjnego, a ponadto w czasie sprzątania nie unosi się kurz, ponieważ zassane powietrze nie wraca do pomieszczenia, ale jest wydmuchiwane poza budynek. Dzięki długiemu wężowi, łatwo dostać się do wysoko zamocowanych mebli czy rzadziej używanych zakamarków. Ogromną zaletą jest też cicha praca – jednostkę centralną umieszcza się bowiem w oddaleniu od pomieszczeń mieszkalnych, np. w piwnicy lub garażu.

fot. Comfort System

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny