Łazienkowy odpływ liniowy

Tradycyjny brodzik prysznicowy coraz częściej zastępowany jest przez odpływ liniowy zamontowany w posadzce. Takie rozwiązanie jest nie tylko modne i nowoczesne, ale także bardzo wygodne.

Nowocześnie wyglądają płaskie brodziki typu taca. Jeszcze nowocześniej – natrysk, w którym woda trafia bezpośrednio na posadzkę. Moda na to rozwiązanie trafiła do polskich domów stosunkowo niedawno, ale dziś ulega jej większość budujących się inwestorów. Odpływ liniowy umożliwia rezygnację z tradycyjnej kabiny z brodzikiem na rzecz strefy kąpieli ze słuchawką na ścianie, bądź deszczownicą, i specjalną listwą w podłodze, którą można dopasować do wystroju każdego wnętrza (pozostałe elementy systemu ukryte są pod posadzką). Do tego idealnie pasuje kabina typu walk-in, czyli otwarta, nie odcinająca przestrzeni prysznica od reszty łazienki.

Odpływ liniowy sprawdza się w małych pomieszczeniach oraz o nietypowym kształcie – w których trudno zamontować standardowy brodzik. Listwę można bowiem zaplanować nawet w wąskiej, długiej wnęce. Lokalizacja korytka jest dowolna, choć najczęściej umieszcza się je przy ścianie. Niekiedy w centralnej części strefy prysznicowej lub na jej obrzeżach. Podłogę prysznica na ogół wykłada się tymi samymi płytkami, co resztę wnętrza, uzyskując jednolitą płaszczyznę. Dzięki temu łazienka wygląda modnie i przestronnie. Oprócz standardowych odpływów podłogowych, znajdziemy wersje ścienne, które bardzo dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym (w przypadku odpływu podłogowego, syfon powinien znajdować się przynajmniej 30 cm od przewodu grzewczego – w przeciwnym razie będzie wysychał) oraz tam, gdzie konstrukcja podłogi nie pozwala na zainstalowanie w niej systemu.

Zasada działania

Jego głównym elementem jest rynienka odpływowa (korytko, kanał), wbudowana w podłogę i przykryta listwą (rusztem, maskownicą), znajdującą się na poziomie posadzki. Woda z prysznica leci bezpośrednio na podłogę, ale nie zalewa łazienki, tylko kieruje się do rynienki, dzięki odpowiedniemu spadkowi posadzki. Następnie kierowana jest do odpływu. Syfon montowany pod korytkiem zapobiega wydostawaniu się z instalacji nieprzyjemnego zapachu (podobnie jak w przypadku brodzika) – zgromadzona w nim woda oddziela powietrze w łazience od tego z rury odpływowej.

fot. Kessel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny