Sterowanie ogrzewaniem

Wybór źródła ciepła i urządzeń grzewczych to nie jedyne zadania inwestora związane z tematyką ogrzewania. Aby korzystanie z instalacji grzewczej było komfortowe, trzeba jeszcze pomyśleć o sposobie sterowania ogrzewaniem.

Nawet mając niedrogie w eksploatacji źródło ciepła nie będziemy zadowoleni, jeżeli jego codzienna obsługa będzie zbyt uciążliwa. Tymczasem sterowanie to chyba najczęściej niedoceniany element systemu grzewczego. A wpływa on zarówno na komfort mieszkania w domu, jak i koszty pracy ogrzewania. Jego rodzaj trzeba dostosować do budynku, źródła ciepła, ale też własnych nawyków i upodobań.

Gaz

Kotły gazowe to właściwie urządzenia bezobsługowe. Potrzebują oczywiście przeglądów serwisowych, ale działanie ze strony użytkownika może ograniczyć się do wybrania pożądanej temperatury w domu.

Kotły gazowe mogą się automatycznie włączać i wyłączać. Do tego nowoczesne modele mają płynnie regulowaną moc i to poczynając od zaledwie kilkunastu procent. Trzeba przy tym zaznaczyć, że w całym zakresie pracują z bardzo wysoką sprawnością. Poza tym dla sprawności kotła temperatura wody w obiegu nie ma kluczowego znaczenia.

W efekcie, kotły te są w stanie pokrywać zapotrzebowanie na ciepło na bieżąco, cały czas przy bardzo dobrej sprawności spalania. Nie ma więc potrzeby tworzenia ogrzewania akumulacyjnego, pracy w różnych taryfach (za gaz płacimy tyle samo przez całą dobę), warunki zewnętrzne też nie mają wpływu na jakość pracy kotła.

W tym przypadku sposób sterowania ogrzewaniem dostosowujemy tak naprawdę nie do wymogów samego kotła, lecz do tego czy zasila on grzejniki, czy też ogrzewanie płaszczyznowe.

fot. Immergas

 

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!