Systemy przeciwoblodzeniowe

Systemy przeciwoblodzeniowe

Zalegający w strefie okapu dachu śnieg i zwisające z rynien sople lodu nie tylko mogą uszkodzić orynnowanie, ale są też groźne dla znajdujących się w pobliżu ludzi. Niebezpieczny jest też lód pokrywający dojazd do garażu. Rozwiązaniem tych problemów jest zamontowanie instalacji przeciwoblodzeniowej.

Jednym z minusów posiadania własnego domu jest konieczność usuwania zimą zwałów śniegu. Z myślą o komforcie i bezpieczeństwie, warto więc rozważyć zainstalowanie w rynnach i na posesji specjalnego ogrzewania, które pomoże uporać się z kłopotem. Taki system najwygodniej zaplanować na etapie budowy domu, ale jego modernizacja jest również dobrym momentem na wprowadzenie tego typu udogodnień.

Ogrzewanie rynien

Choć wiele dachów wyposażonych jest w śniegołapy i płotki przeciwśnieżne, tego typu bariery nie zawsze są skuteczne. Dotyczy to szczególnie budynków położonych na obszarach z bardzo dużym nasileniem opadów śniegu. Pod jego ciężarem układ odprowadzania wody może się uszkodzić, a nawet zerwać. Niebezpieczne dla znajdujących się w pobliżu osób są też zwisające z rynien sople lodowe. System przeciwoblodzeniowy pozwala zminimalizować to ryzyko.

ZASADA DZIAŁANIA

Najważniejszym elementem systemu przeciwoblodzeniowego są przewody grzejne podłączone do instalacji elektrycznej, które układa się w rynnach. Emitując ciepło, roztapiają znajdujący się wokół śnieg i lód, zapewniając drożność systemu odprowadzania wody. Ich zewnętrzna powłoka jest odporna na promieniowanie UV. Dostępne są w dwóch odmianach. Przewody zwykłe (stałooporowe) po uruchomieniu grzeją ze stałą mocą. Produkty samoregulujące same dostosowują moc grzania do temperatury otoczenia, a moc może być odmienna na różnych odcinkach tego samego przewodu. Są droższe od stałooporowych, ale tańsze w eksploatacji, ponieważ – w zależności od temperatury – pobierają mniej lub więcej energii.

fot. Luxbud

Pozostałe artykuły z tego numeru
Odkurzanie centralne
Odkurzacz centralny jest wygodny, cichy i przyjazny dla alergików. Montaż wiąże się co prawda z wydatkiem rzędu przynajmniej kilku tysięcy złotych, ale trzeba pamiętać, że taka inwestycja podnosi wartość nieruchomości.
Odkurzanie centralne
Instalacja inteligentna
Instalacja alarmowa daje poczucie bezpieczeństwa, ale prawdziwy komfort zapewni zintegrowanie jej z systemem inteligentnego budynku. Daje on możliwość automatycznego skoordynowania pracy różnych instalacji wentylacji, ogrzewania i klimatyzacji.
Instalacja inteligentna
Instalacja alarmowa
Dzięki zamontowaniu instalacji alarmowej, można znacząco poprawić bezpieczeństwo domu. Jednak skuteczność jej działania w dużej mierze zależy od dobrego projektu. Dlatego jego wykonanie warto zlecić profesjonalnej firmie.
Instalacja alarmowa
Instalacje elektryczne, teletechniczne i osprzęt elektroinstalacyjny
Planując domową instalację elektryczną trzeba podjąć szereg ważnych decyzji. Począwszy od sposobu wykonania przyłącza posesji do sieci, poprzez ustalenie wymaganej mocy i metody rozprowadzenia przewodów, aż po dobór osprzętu elektroinstalacyjnego. Na każdym z tych etapów potrzebne będzie wsparcie elektryka.
Instalacje elektryczne, teletechniczne i osprzęt elektroinstalacyjny
Klimatyzacja
Nawet sprawnie działająca wentylacja nie zapewni chłodnego powietrza w upalne dni. Aby zwiększyć komfort przebywania w domu latem, warto wyposażyć budynek w klimatyzację.
Klimatyzacja
Wentylacja z rekuperatorem
Eksperci są zgodni: tradycyjna wentylacja jest często nieskuteczna i powoduje straty ciepła. Dlatego w domach energooszczędnych zalecają zainstalowanie rekuperatora, czyli centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła.
Wentylacja z rekuperatorem
Łazienkowy odpływ liniowy
Tradycyjny brodzik prysznicowy coraz częściej zastępowany jest przez odpływ liniowy zamontowany w posadzce. Takie rozwiązanie jest nie tylko modne i nowoczesne, ale także bardzo wygodne.
Łazienkowy odpływ liniowy
Kanalizacja
Każdy inwestor staje przed dylematem: jak pozbyć się z domu ścieków? Najlepszym rozwiązaniem jest odprowadzanie ich do publicznej sieci kanalizacyjnej. Niestety, to opcja tylko dla niektórych. Pozostali muszą wybrać pomiędzy szambem a przydomową oczyszczalnią.
Kanalizacja
Zbiorniki akumulacyjne i buforowe
Zbiorniki akumulacyjne i buforowe są ważnymi elementami instalacji grzewczej. Odpowiednio dobrane, zwiększają sprawność całego układu.
Zbiorniki akumulacyjne i buforowe
Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej
Sposobem na bardziej komfortowe i oszczędne korzystanie z ciepłej wody jest zastosowanie cyrkulacji. Dzięki niej ciepła woda leci z kranu zaraz po jego odkręceniu, bez spuszczania wychłodzonej, zalegającej w rurach.
Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej
Uzdatnianie wody
Woda płynąca z kranu powinna być czysta, smaczna, bezwonna i bezbarwna. Jeżeli taka nie jest, trzeba ją w odpowiedni sposób uzdatnić. Metodę oczyszczania najlepiej przewidzieć już na etapie projektowania i budowy domu.
Uzdatnianie wody
Woda w domu
Każdy dom musi być zaopatrzony w wodę. Najlepsza opcja to podłączenie budynku do sieci wodociągowej. Mniej wygodną alternatywą jest wykonanie własnej studni.
Woda w domu
Sterowanie ogrzewaniem
Wybór źródła ciepła i urządzeń grzewczych to nie jedyne zadania inwestora związane z tematyką ogrzewania. Aby korzystanie z instalacji grzewczej było komfortowe, trzeba jeszcze pomyśleć o sposobie sterowania ogrzewaniem.
Sterowanie ogrzewaniem
Instalacje fotowoltaiczne
Do tej pory znane choćby z kalkulatorów, zaczynają się pojawiać także na dachach budynków. Ogniwa fotowoltaiczne – bo o nich mowa – służą do zamiany energii słonecznej w elektryczną. Co trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji o ich zakupie?
Instalacje fotowoltaiczne
Kolektory słoneczne
Ceny energii ciągle rosną, warto więc szukać alternatywnych źródeł, zapewniających w domu ciepło. Jednym z nich są kolektory słoneczne, dzięki którym można pozyskać darmową energię ze słońca.
Kolektory słoneczne
Grzejniki
Tradycyjne grzejniki ciągle mają licznych zwolenników. Ich popularność wynika nie tylko z tego, że umożliwiają szybkie nagrzanie wnętrz. Oferowane obecnie modele często stanowią też niebanalną ozdobę wnętrz.
Grzejniki
Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe to właściwie standard w budowanych obecnie domach. Inwestorzy mają do wyboru dwa warianty – ogrzewanie wodne i elektryczne. Poznajmy ich zalety i wady.
Ogrzewanie podłogowe
Powietrzna pompa ciepła
Energię do ogrzewania domu można pozyskiwać także z dostępnego za darmo powietrza. Wykorzystują ją powietrzne pompy ciepła, na które decyduje się coraz więcej inwestorów.
Powietrzna pompa ciepła
Pompa ciepła
Pompy ciepła jeszcze do niedawna były w Polsce rzadkością. Obecnie stosowane są coraz częściej, co wynika przede wszystkim z rosnących cen energii i zwiększającej się świadomości ekologicznej inwestorów.
Pompa ciepła
Nasada kominowa
Nasady kominowe montuje się po to, aby chroniły przewód kominowy przed zakłóceniem lub osłabieniem ciągu. Od prawidłowości ich doboru zależy wydajność całego systemu kominowego.
Nasada kominowa
Kocioł i kominek w jednej instalacji
Zgodnie z prawem kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu jednorodzinnym. Dlatego głównym źródłem ogrzewania jest zwykle jakiś kocioł. Jak zapewnić zgodną pracę obu urządzeń?
Kocioł i kominek w jednej instalacji
Kominy i wkłady kominowe
Komin to jeden z tych elementów domu, który na pierwszy rzut oka niezbyt rzuca się w oczy. Tymczasem jest bardzo ważnym elementem budynku – odprowadza na zewnątrz zużyte powietrze oraz dym i spaliny, powstające we wszelkiego rodzaju urządzeniach grzewczych.
Kominy i wkłady kominowe
Kominki
Kominki są nie tylko efektownym elementem aranżacyjnym, ale także stosunkowo niedrogim i ekologicznym źródłem ciepła. Nic dziwnego, że stały się standardem w nowo budowanych domach.
Kominki
Kotły elektryczne
Kocioł elektryczny nie wymaga żadnej obsługi poza przeglądami serwisowymi. Może zasilać zarówno grzejniki jak i podłogówkę, ponadto bez problemu współpracować z każdym rodzajem kotła lub kominkiem z płaszczem wodnym. Zaś ogrzewanie prądem nie jest wcale tak drogie, jak się powszechnie sądzi.
Kotły elektryczne
Kotły gazowe
Kocioł gazowy to zazwyczaj pierwszy wybór inwestorów, których domy podłączone są do sieci gazowej. Wynika to z dwóch powodów. Pierwszym jest stosunkowo niska cena tego paliwa, a drugim to, że urządzenia zasilane gazem są bardzo komfortowe w użytkowaniu.
Kotły gazowe
Kotły na paliwo stałe
Najpopularniejszym rodzajem urządzeń grzewczych w naszym kraju są kotły na paliwo stałe. Ich obsługa jest dość kłopotliwa, ale rekompensują to niskie koszty eksploatacyjne.
Kotły na paliwo stałe
Kotły na paliwo stałe
Najpopularniejszym rodzajem urządzeń grzewczych w naszym kraju są kotły na paliwo stałe. Ich obsługa jest dość kłopotliwa, ale rekompensują to niskie koszty eksploatacyjne.
Kotły na paliwo stałe
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz