Powietrzna pompa ciepła

Energię do ogrzewania domu można pozyskiwać także z dostępnego za darmo powietrza. Wykorzystują ją powietrzne pompy ciepła, na które decyduje się coraz więcej inwestorów.

Pompy ciepła wykorzystujące powietrze zewnętrzne w ostatnich latach bardzo zyskały na popularności. Bo są coraz lepsze, a ich ceny spadły. Ogromnym atutem jest także łatwość ich instalacji.

Z powietrza do wody

Na polskim rynku powietrzne pompy ciepła to przede wszystkim urządzenia typu powietrze/ woda. Znaczy to, że odbierają energię z powietrza i przekazują ją do wody krążącej w instalacji grzewczej lub ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Zwykle pompa ogrzewająca budynek przygotowuje również wodę użytkową. Pompy tylko do c.w.u. to zaś osobna grupa niewielkich urządzeń o małej mocy grzewczej (najczęściej 1–2 kW), w większości przypadków zblokowanych z zasobnikiem wody. Mogą one pobierać ciepło z powietrza zewnętrznego lub wewnętrznego. Przy tym dominują modele, które są w stanie pracować wyłącznie przy dodatniej temperaturze powietrza, ewentualnie przy kilku stopniach mrozu. Z tych względów pompy ciepła przeznaczone tylko do c.w.u. są traktowane przede wszystkim jako konkurencja dla kolektorów słonecznych.

Dla niektórych osób bardzo interesujące mogą być również specjalne pompy służące do podgrzewania wody basenowej. Są one tanie w eksploatacji i niedrogie w zakupie. Jednak mogą pracować tylko przy dodatniej temperaturze i są rzeczywiście efektywne, gdy na zewnątrz powietrze ma kilkanaście stopni.

Niezbyt popularną, dopiero przebijającą się na nasz rynek grupą urządzeń są pompy działające w systemie powietrze/powietrze. Znaczy to, że zamiast z typową, wodną instalacją grzewczą, pompa współpracuje z nadmuchującymi ciepłe powietrze jednostkami wewnętrznymi, podobnymi do tych w klimatyzatorach. I nie są to znane od lat na rynku klimatyzatory z funkcją grzania, lecz pełnoprawne pompy ciepła, które są w stanie samodzielnie ogrzać budynek. Taki układ sprawdza się jednak najlepiej przy małym zapotrzebowaniu na ciepło i gdy wykorzystujemy instalację także do chłodzenia.

fot. Daikin

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny