Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2016
Kotły na paliwa stałe

Wykorzystanie paliwa stałego – węgla, drewna, brykietów – to jeden z tańszych sposobów na ogrzewanie domu. Jednak obsługa nawet najbardziej zautomatyzowanych urządzeń jest dość uciążliwa i na takie rozwiązanie decydują się głównie właściciele domów położonych na terenach bez dostępu do sieci gazu ziemnego.

Kotły na paliwa stałe
Wybierając do ogrzewania domu kocioł na paliwo stałe, powinniśmy już na etapie jego budowy zaplanować wymagane przepisami – a także gwarantujące wygodną obsługę – pomieszczenie na jego zamontowanie. Kotły o mocy do 25 kW mogą być instalowane wewnątrz budynku, w wydzielonym pomieszczeniu o niepalnych przegrodach. Wielkość kotłowni musi zapewniać wolną przestrzeń przed drzwiczkami zasypowymi o szerokości przynajmniej 1 m od przeciwległej ściany oraz swobodny dostęp przy czyszczeniu i konserwacji kotła.

 

Paliwo może być magazynowane w tym samym pomieszczeniu, lecz wymaga to dodatkowej powierzchni. Przy całorocznym zapasie należy przewidzieć zmagazynowanie ok. 20 kg paliwa na każdy metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni, czyli do ogrzania domu o powierzchni 150 m2 trzeba kupić ok. 3 tony węgla. Oczywiście, zwykle tylko część tego paliwa przechowuje się w kotłowni, resztę na ogół na działce. Węgiel można kupić luzem lub w workach, druga opcja jest droższa, ale takie porcje są łatwiejsze do przenoszenia. Najniższe ceny paliwa są latem, najwyższe w szczycie sezonu.

 

Ponadto kotłownia musi mieć nawiew powietrza zewnętrznego, wentylację grawitacyjną oraz możliwość podłączenia do kanału dymowego o odpowiednim dla konkretnego kotła przekroju (minimum to 14 x 14 cm lub średnica 15 cm). Trzeba też uwzględnić miejsce do zamontowania elementów dodatkowych instalacji, takich jak zasobnik ciepłej wody czy zbiornik akumulacyjny, które zajmują znaczną powierzchnię.

 

Planując lokalizację kotłowni, warto zaplanować dostęp do niej nie tylko z wnętrza domu, ale i bezpośrednio z zewnątrz. Ułatwi to transport opału i wynoszenie popiołu bez brudzenia pomieszczeń mieszkalnych.

Cezary Jankowski
FOT. THERMOSTAHL, SAS

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny