Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2016
Ściany i stropy

Dobór technologii i materiałów do budowy ścian i stropów wpływa nie tylko na trwałość, ciepłochronność i komfort mieszkania w domu, ale również w znacznym stopniu na czas realizacji i koszty całej inwestycji. Poza względami użytkowymi istotny jest gust inwestorów oraz dopasowanie elewacji (co za tym idzie – całej technologii wznoszenia ścian) do architektury budynku.

Ściany i stropy
Choć do murowania ścian i stropów od lat stosowane są te same znane i sprawdzone materiały, to nie są one identyczne z tymi z lat minionych. Są one bowiem stale udoskonalane. Ponadto oferowane są rozwiązania alternatywne do tradycyjnego murowania, wykorzystujące np. elementy prefabrykowane, takie jak pustaki z betonu z ociepleniem styropianem, kształtki styropianowe z wypełnieniem betonem i kilka innych.

 

Przed podjęciem decyzji dotyczącej technologii stawiania domu, dobrze jest zapoznać się z zaletami i wadami wszystkich metod, znaleźć optymalną w naszym przypadku. Zanim jednak skupimy się na szczegółach murowania warto dowiedzieć się nieco o najważniejszych wymogach, jakie mają spełniać ściany i stropy.

NAJPIERW ŚCIANY... CIEPŁE, WYTRZYMAŁE, TRWAŁE I TŁUMIĄCE HAŁAS

Podstawową cechą – braną pod uwagę przy wyborze konstrukcji murowanej ścian zewnętrznych – jest ciepłochronność. Do 1 stycznia 2017 r. współczynnik przenikania ciepła powinien mieć wartość poniżej 0,25 W/(m2•K), po tym czasie wymóg ten będzie wynosił 0,23 i będzie obowiązywał do 1 stycznia 2021 r. kiedy to zmniejszy się do 0,20.

 

Takie wartości U można uzyskać, stosując odpowiednie materiały ścienne w każdej z popularnych technologii jedno- dwu i trójwarstwowej.

Joanna Dąbrowska
FOT. ZCB OWCZARY

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny