Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2016
Woda w domu

Woda to podstawowe medium – bez niej nie tylko nie da się mieszkać w domu, ale w zasadzie nawet prowadzić budowę. Dlatego najważniejsza sprawa, to zapewnić samo zaopatrzenie w wodę. Potem przychodzi czas na wykonanie rurociągów wewnątrz budynku oraz rozwiązanie problemu przygotowania ciepłej wody.

Woda w domu

SKĄD WZIĄĆ WODĘ?

W domu jednorodzinnym, wchodzą w grę zasadniczo dwa sposoby zaopatrzenia w wodę: przyłączenie do wodociągu albo wykonanie własnej studni. Nierzadko spotyka się układ mieszany – budynek jest przyłączony do wodociągu, zaś do podlewania ogrodu i innych celów gospodarczych przeznacza się wodę ze studni.

 

Jeżeli tylko mamy taką możliwość, warto polecić przyłączenie do wodociągu. Płacimy za przyłącze oraz za zużytą wodę, lecz za to nie musimy martwić się o jej jakość, uzdatniać ani przeprowadzać badań.

 

Z kolei woda ze studni tylko z pozoru jest za darmo. Nie płacimy wprawdzie za jej czerpanie, ale wykonanie studni też kosztuje, podobnie jak pompa, zbiornik hydroforowy, urządzenia do uzdatniania. W przypadku tych ostatnich, może to być naprawdę duży wydatek (czasem kilkanaście tysięcy zł) i dochodzą koszty eksploatacyjne – wymiany lub regeneracji filtrów, odprowadzenia popłuczyn do szamba itd.

 

Generalnie pierwszym wyborem powinien być wodociąg, zaś własna studnia rozwiązaniem stosowanym z konieczności. Potwierdzają to doświadczenia użytkowników – ci, którzy po latach korzystania z własnej studni mają możliwość przyłączenia do wodociągu, zwykle to robią. Oczywiście, zdarzają się sytuacje, kiedy woda ze studni jest naprawdę dobra i nie wymaga w ogóle uzdatniania. Jednak to rzadkość. Częściej własne ujecie przysparza kłopotów, a nieraz po kilku latach trzeba wykonać nową studnię. Do tego nigdy nie mamy pewności, czy woda, która dziś jest dobra – będzie taka za rok czy dwa. A woda wodociągowa, choć niekiedy nie najsmaczniejsza czy zbyt twarda, jest regularnie badana i bezpieczna.

 

Uwaga! Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może zawierać wymóg przyłączenia posesji do wodociągu.

Jarosław Antkiewicz
FOT. WILO

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny