Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2016
Odkurzacz centralny

Odkurzacz centralny ma wiele zalet, a dzięki coraz przystępniejszym cenom mogą się o tym przekonać nie tylko właściciele hoteli czy biur, ale także posiadacze domów jednorodzinnych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując najważniejszy element instalacji – jednostkę centralną – oraz pozostałe akcesoria niezbędne do jej funkcjonowania.

Odkurzacz centralny
Centralne odkurzanie to jedna z najprostszych domowych instalacji. Składa się z jednostki centralnej i podłączonego do niej rurociągu rozprowadzonego po domu, na końcu którego znajdują się gniazda ssące. Po podłączeniu do nich węża z rurą teleskopową można rozpocząć sprzątanie.

WIELE ZALET

Na zamontowanie odkurzacza centralnego decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. W przeciwieństwie do urządzenia przenośnego, nie trzeba go bowiem dźwigać, co jest bardzo wygodne – szczególnie w domach wielokondygnacyjnych. Łatwiej też dostać się do rzadziej używanych zakamarków, czy wysoko zamocowanych mebli, ponieważ wąż jest znacznie dłuższy.

 

Ponadto w czasie sprzątania nie plącze się kabel elektryczny i nie unosi się kurz, gdyż zanieczyszczone powietrze nie wraca do pomieszczenia, ale jest wydmuchiwane poza budynek. Kolejną zaletą jest mniej hałaśliwa praca – jednostka centralna umieszczona jest w oddaleniu od pomieszczeń mieszkalnych, dlatego w trakcie odkurzania praktycznie nie słychać pracy silnika. Sprzątanie jest więc wygodniejsze, zdrowsze i cichsze, a do tego skuteczniejsze, bo jednostka centralna ma znacznie większą moc od tradycyjnego odkurzacza.

Norbert Skupiński
FOT. BEAM

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny