Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2016
Przewodnik inwestora rozpoczynającego budowę - wykańczanie

Po wykonaniu stanu surowego domu i ułożeniu niezbędnych instalacji, przychodzi czas na ostatni etap budowy – wykończenie i urządzenie pomieszczeń. W porównaniu z poprzednimi, ten jest zdecydowanie przyjemniejszy. Nie znaczy to jednak, że obędzie się bez rozstrzygnięcia kilku trudnych dylematów.

Przewodnik inwestora rozpoczynającego budowę - wykańczanie
Wykańczanie wnętrz to najbardziej wyczekiwany etap budowy domu. Dekorowanie pomieszczeń jest dla większości osób znacznie przyjemniejsze niż wylewanie betonu, dobieranie cegieł czy układanie rur. Ponadto perspektywa wprowadzenia się pod własny dach staje się znacznie bliższa.

 

Choć coraz więcej inwestorów decyduje się na zatrudnienie na tym etapie architekta wnętrz, większość nadal samodzielnie aranżuje domową przestrzeń, obmyśla sposób wykończenia ścian i podłóg, dobiera drzwi, a na końcu urządza pomieszczenia. Wykańczanie domu pochłania spore środki, dlatego wszystkie decyzje muszą być dobrze przemyślane, zaś etap wykonawczy poddany starannemu nadzorowi.

PODZIAŁ PRZESTRZENI

Wnętrze domu dzieli się na pomieszczenia za pomocą ścian działowych. Są one zazwyczaj wznoszone po zakończeniu budowy przegród konstrukcyjnych. Choć nie przenoszą żadnego obciążenia – oprócz ciężaru własnego i elementów, które na nich wiszą – ich rozmieszczenie określone jest w projekcie budynku. Mimo to, nawet po zakończeniu stanu surowego, można wprowadzić dodatkowe ścianki. Warunkiem jest zgoda architekta i zastosowanie technologii, która nie spowoduje nadmiernego obciążenia stropu. Do najpopularniejszych rozwiązań należą ścianki szkieletowe i murowane.

Norbert Skupiński
FOT. KAEM (HARDY)

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny