Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2016
Kominki Czytelników

Nikt nie chce marnować ciepła wyprodukowanego przez kominek, nawet jeśli pali się w nim dla przyjemności. Właściciele nowo budowanych domów jednorodzinnych rezygnują z więc z nieefektywnych kominków z otwartym paleniskiem – na rzecz wkładów zamkniętych. Jedni montują wkłady z płaszczem wodnym, które łączą z instalacją c.o. Inni wykorzystują powietrze ogrzane przez wkład, rozprowadzając je po całym domu specjalnymi kanałami (DGP). Jeszcze inni wybierają kozy lub nowoczesne piece kaflowe. Oto, jakie kominki zastosowali u siebie nasi Rozmówcy.

Kominki Czytelników
Ogromna popularność zamkniętych wkładów kominkowych wynika z faktu, że są bezpieczne i praktyczne w obsłudze, a przede wszystkim – efektywne i ekonomiczne w eksploatacji, szczególnie jeśli zaopatrzono je w system dystrybucji gorącego powietrza (DGP), albo zamontowano model z płaszczem wodnym. Liczby mówią same za siebie – sprawność zamkniętych wkładów kominkowych wynosi 60–82%, podczas gdy tych z otwartym paleniskiem najwyżej 20%.

 

Należy podkreślić, że zgodnie z prawem, kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu jednorodzinnym. Podstawowy system grzewczy stanowi zwykle kocioł ewentualnie pompa ciepła. Chociaż montaż aż dwóch urządzeń przekłada się na większe koszty inwestycyjne, warto je ponieść, z racji potencjalnych oszczędności przy ogrzewaniu domu i komfortu cieplnego w razie awarii jednego z urządzeń.

 

Jeśli właścicielom zależy na dużym udziale ciepła z kominka w domowym systemie grzewczym, przed wyborem rodzaju i modelu wkładu powinni określić, z jakimi urządzeniami będzie współpracował oraz jak często i na jak długo mieszkańcy opuszczają dom. Dla fachowca od instalacji grzewczych są to podstawowe dane, którymi będzie się kierował podczas dobierania urządzenia i jego osprzętu. Specjalista pomoże również optymalnie zlokalizować kominek, biorąc pod uwagę, czy ciepło będzie rozprowadzane sposobem grawitacyjnym, czy sposobem wymuszonym przez wentylator w systemie DGP (w tym wariancie, opracuje też możliwie najkrótszy układ rur od kominka do wskazanych pomieszczeń). Ponadto, adekwatnie do mocy wkładu, dopasuje przekrój kanału nawiewnego i średnicę kanału dymowego w kominie, w myśl zasady mówiącej o tym, że im większa jest moc urządzenia grzewczego, tym więcej potrzebuje ono powietrza do spalania i więcej produkuje spalin.

Lilianna Jampolska
FOT. BRUNNER

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny