Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2016
Sauna w istniejącym domu

Sauna w domu nie jest obecnie luksusem. Spora część osób budujących dom przeznacza na nią oddzielnie pomieszczenie przy jednej z łazienek. Nierzadko właściciele remontowanych budynków, przy okazji tych prac, również postanawiają urządzić saunę np. na poddaszu lub w piwnicy. Oto wskazówki jak się zabrać do takiego przedsięwzięcia.

Sauna w istniejącym domu
Nie ma większych przeszkód by zaplanować saunę w użytkowanym już domu, pod warunkiem, że mamy wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, najlepiej przy jednej z łazienek.

 

W domach najczęściej montowane są kabiny składane z gotowych fragmentów ścian, sufitu, podłogi, ławek – można wybrać konkretny model z katalogu producenta lub zamówić wykonanie sauny na indywidualne zamówienie. Szczególnie to drugie rozwiązanie jest polecane w budynkach, w których przestrzeń na saunę jest mała lub ma nieregularny kształt np. ze skosami. Montaż prefabrykowanej sauny zazwyczaj trwa jeden dzień, tej wykonywanej na miejscu nieco dłużej. W tym drugim przypadku, należy zacząć od zlecenia sporządzenia projektu i wizualizacji, uwzględniających kształt pomieszczenia, nasze oczekiwania i planowaną liczbę osób jednocześnie chcących z sauny korzystać.

 

Seanse w saunie to wyjątkowo dobry pomysł, jeśli chcemy zahartować organizm przed okresem przeziębień i chłodów, oczyścić go z toksyn i stresu, zapobiec zakwasom pojawiającym się po intensywnym wysiłku fizycznym.

 

Przed kąpielą należy porządnie umyć całe ciało, a po wejściu do niej, usiąść lub położyć się na ręczniku z lnu lub bawełny. Do sauny wchodzi się na 8–15 minut, a po ogrzaniu ciała do temperatury 40–41°C i wypoceniu toksyn, wychodzi się na zewnątrz, aby wziąć zimny prysznic. Najpierw oblewa się wodą stopy, nogi, potem tułów i głowę. Prysznic powinien trwać 5–15 minut. Potem trzeba 10–20 minut odpocząć, najlepiej w pozycji leżącej. Po wypoczynku wraca się do sauny, powtarzając wszystkie czynności dwa razy.

 

Podczas korzystania z sauny należy przestrzegać zasady, że im wyższa jest temperatura, tym krótszy czas seansu i, dłuższy ochładzania się pod prysznicem. Do kąpieli w saunie można używać różnego typu olejków ziołowych do inhalacji.

Joanna Dąbrowska
FOT. KLAFS

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny