Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2016
Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne Czytelników

Choć sposób działania kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych jest zupełnie inny, oba urządzenia przechwytują i przetwarzają energię od słońca. Pierwsze przekazują pozyskane ciepło wodzie użytkowej, a drugie produkują prąd. O przydatności obu instalacji opowiedzieli nam nasi Czytelnicy.

Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne Czytelników
Jeżeli instalacja, przetwarzająca energię słoneczną, ma służyć tylko do przygotowania c.w.u. do mycia, kąpieli, sprzątania w okresie, kiedy wyłączone zostaje ogrzewanie kotłem na paliwa stałe, najlepiej jest dobrać tanie i proste w budowie płaskie cieczowe kolektory słoneczne. Układy z konstrukcjami tego typu są bowiem najwydajniejsze w okresie od początku kwietnia do końca września, kiedy w Polsce słońce świeci najdłużej i jest najmniej dni pochmurnych. Latem zapewniają zazwyczaj pełne pokrycie zapotrzebowania na ciepłą wodę, natomiast w pozostałych porach roku – częściowe. W droższe kolektory próżniowe warto zainwestować, jeśli zależy nam na podgrzewaniu za ich pomocą wody też w chłodniejszych miesiącach albo chcemy wspomagać system grzewczy.

 

W okresach przejściowych, a nawet w zimie, oba rodzaje kolektorów są w stanie (oczywiście, w różnym stopniu) podgrzać wodę w zasobniku do wyższej temperatury niż ta, którą ma woda wychodząca bezpośrednio ze studni lub wodociągu. To z kolei sprawia, że i przy mniej korzystnej pogodzie instalacje solarne są użyteczne, bo dzięki nim każdy rodzaj kotła grzewczego zużyje mniej paliwa do dogrzania wody do zadanej temperatury 40–50°C. Powinni je koniecznie założyć użytkownicy kotłów na paliwa stałe, ponieważ mogą wtedy zrezygnować z uciążliwego palenia w kotle latem, albo wyłączyć energochłonną elektryczną grzałkę w zasobniku c.w.u.

 

Tym zaś, których gospodarstwo domowe pochłania dużo energii elektrycznej, bądź chcą ją zamieniać na ciepło do ogrzania budynku, specjaliści polecają zastosowanie instalacji fotowoltaicznych z panelami PV. Można je wykorzystać nie tylko do ogrzania budynku i wody użytkowej, lecz również do zasilania domowych urządzeń elektrycznych i oświetlenia. Wytworzony przez nie prąd daje się znacznie bardziej uniwersalnie spożytkować, niż sama woda, podgrzana przez energię słońca.

Lilianna Jampolska
FOT. FAKRO

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny