Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2016
Rozmowy z Majstrem Guru - Ogrzewanie

Każda budowa domu oznacza konieczność podjęcia tysiąca decyzji, począwszy od wyboru miejsca na przyszłe siedlisko, przez wybór projektu, źródła ciepła, wody, niezbędnych instalacji i wszystkiego w co dom wyposażyć trzeba. Możliwości jest bardzo dużo, uwarunkowań i zależności również, dlatego bez fachowego doradztwa trudno wybrać te najbardziej optymalne dla konkretnego budynku. Proponujemy więc cykl rozmów z fachowcem, który w przystępny sposób rozwieje wszystkie wątpliwości dotyczące domowych instalacji. Oto pierwsza z nich – dotycząca ogrzewania.

Majster Guru: – Witam, czym mogę służyć?

 

Dociekliwy Inwestor: – Panie inżynierze, jak najlepiej ogrzewać dom – kotłem na węgiel, gaz, czy może zainwestować w pompę ciepła?

 

– Jednoznacznie na to pytanie nie da się odpowiedzieć, bowiem dom można ogrzewać na wiele różnych sposobów, a wybór konkretnego rozwiązania zawsze zależy po części od indywidualnych potrzeb i upodobań, a po części – od uwarunkowań lokalnych, możliwości finansowych i dostępu do paliw.

 

Od czego więc zacząć?

 

– Zadam pierwsze konkretne pytanie: czy ma pan dostęp do gazu ziemnego?

 

– Jeszcze nie wiem, jesteśmy dopiero na etapie wyboru działki.

 

– To dziś na pewno nie ustalimy, jaki system grzewczy będzie dla pana odpowiedni. Od lat najbardziej rozpowszechnione jest u nas centralne ogrzewanie wodne – źródłem ciepła jest np. kocioł opalany gazem albo węglem, a rozprowadza je woda.

 

– A są inne rozwiązania?

 

– Oczywiście, że tak, np. ogrzewanie powietrzne, zwane też nawiewowym albo nadmuchowym. Stosowane jest powszechnie w biurowcach, ale niemal wszyscy uskarżają się na podrażnienie dróg oddechowych i szum powietrza. Systemy wodne tych wad nie mają. Ponadto łatwiej jest rozprowadzić cienkie rurki z wodą niż dużo większe kanały powietrzne. W rezultacie w domach, instalacje ogrzewania powietrznego stosuje się sporadycznie, najczęściej w połączeniu z kominkami z DGP (dystrybucja gorącego powietrza). Z systemu rozprowadzania ciepła można w ogóle zrezygnować, montując grzejniki elektryczne lub elektryczne ogrzewanie podłogowe. Jest to jednak dość kosztowne.

 

– Chyba jednak pozostanę przy sprawdzonym ogrzewaniu wodnym. Ale, oczywiście, mi też zależy na jak najmniejszych kosztach.

 

– Najmniejszych kosztach czego? Chce pan wydać jak najmniej podczas budowy domu, czy też ogrzewać go jak najtaniej?

Redakcja BD
FOT. ©FOTOLIA / MINERVA STUDIO

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny