Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2016
Wanny z hydromasażem

Wannę z hydromasażem można kupić już za niespełna 2 tys. zł, choć w sprzedaży są też modele kosztujące kilkanaście tysięcy lub jeszcze więcej. W zależności od tego, ile wydamy, dostaniemy produkt standardowy bądź ekskluzywny, pozwalający stworzyć w domu prawdziwą strefę relaksu. Podpowiadamy, jak rozeznać się w tak zróżnicowanej ofercie rynkowej.

Wanny z hydromasażem
Hydromasaż ma wiele zalet – poprawia samopoczucie, dodaje energii i pozwala się zrelaksować, a do tego ma walory zdrowotne. Jest polecany osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa i stawów oraz wykorzystywany do leczenia chorób układu krążenia. Sprawdza się też w kosmetyce – poprawia ukrwienie skóry i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Do niedawna zabiegi masażu wodnego stosowano jedynie w sanatoriach czy centrach odnowy biologicznej. Teraz jest to możliwe także w domowej łazience.

IM WIĘCEJ MIEJSCA, TYM LEPIEJ

Łazienka łazience nierówna, dlatego przed zakupem wanny z hydromasażem należy określić, jaką powierzchnią dysponujemy. Im większe pomieszczenie, tym większy wybór wanny będziemy mieli. W sprzedaży dostępne są bowiem modele o bardzo zróżnicowanych gabarytach – o długości 120, 200, a nawet 300 cm i więcej. Poza tym znaczenie ma kształt. Niewielką wannę prostokątną można ulokować przy ścianie, zaś trójkątną w narożniku, ale już na wolno stojący model okrągły lub owalny trzeba wygospodarować znacznie więcej miejsca.

 

Możemy zdecydować się na wannę jedno-, dwu- lub wieloosobową. W tej pierwszej, która zajmie najmniej miejsca, masaż jest najskuteczniejszy, ponieważ osoba zażywająca kąpiel ma bliski kontakt ze wszystkimi strumieniami z dysz. Z kolei w większej wannie będziemy mieć możliwość relaksowania się w towarzystwie. Niestety, nie jest to rozwiązanie zbyt ekonomiczne – podczas gdy najmniejsze wanny mają pojemność 70–100 l, do większych wchodzi nawet ponad 500 l wody! Decydując się na model wieloosobowy, trzeba więc przygotować się na wyższe rachunki za kranówkę i prąd służący do jej podgrzania. Można je nieco ograniczyć, wybierając wannę obszerną, ale płytszą.

 

Uwaga! Łazienka, w której planujemy zamontować wannę z hydromasażem, musi być dobrze wentylowana. W przeciwnym razie na ścianach i suficie będzie się skraplać wilgoć, która jest przyczyną powstawania pleśni i innych grzybów. Istotne jest też odpowiednie zasilanie. Omawiane urządzenia podłącza się zazwyczaj do instalacji jednofazowej (230 V), ale w przypadku wanien wyposażonych w pompy i grzałki dużej mocy, niezbędne może się okazać zasilanie trójfazowe (400 V).

Norbert Skupiński
FOT. ACTIVESPA

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny