Wanny z hydromasażem

Wanny z hydromasażem

Wannę z hydromasażem można kupić już za niespełna 2 tys. zł, choć w sprzedaży są też modele kosztujące kilkanaście tysięcy lub jeszcze więcej. W zależności od tego, ile wydamy, dostaniemy produkt standardowy bądź ekskluzywny, pozwalający stworzyć w domu prawdziwą strefę relaksu. Podpowiadamy, jak rozeznać się w tak zróżnicowanej ofercie rynkowej.


Hydromasaż ma wiele zalet – poprawia samopoczucie, dodaje energii i pozwala się zrelaksować, a do tego ma walory zdrowotne. Jest polecany osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa i stawów oraz wykorzystywany do leczenia chorób układu krążenia. Sprawdza się też w kosmetyce – poprawia ukrwienie skóry i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Do niedawna zabiegi masażu wodnego stosowano jedynie w sanatoriach czy centrach odnowy biologicznej. Teraz jest to możliwe także w domowej łazience.

IM WIĘCEJ MIEJSCA, TYM LEPIEJ

Łazienka łazience nierówna, dlatego przed zakupem wanny z hydromasażem należy określić, jaką powierzchnią dysponujemy. Im większe pomieszczenie, tym większy wybór wanny będziemy mieli. W sprzedaży dostępne są bowiem modele o bardzo zróżnicowanych gabarytach – o długości 120, 200, a nawet 300 cm i więcej. Poza tym znaczenie ma kształt. Niewielką wannę prostokątną można ulokować przy ścianie, zaś trójkątną w narożniku, ale już na wolno stojący model okrągły lub owalny trzeba wygospodarować znacznie więcej miejsca.

 

Możemy zdecydować się na wannę jedno-, dwu- lub wieloosobową. W tej pierwszej, która zajmie najmniej miejsca, masaż jest najskuteczniejszy, ponieważ osoba zażywająca kąpiel ma bliski kontakt ze wszystkimi strumieniami z dysz. Z kolei w większej wannie będziemy mieć możliwość relaksowania się w towarzystwie. Niestety, nie jest to rozwiązanie zbyt ekonomiczne – podczas gdy najmniejsze wanny mają pojemność 70–100 l, do większych wchodzi nawet ponad 500 l wody! Decydując się na model wieloosobowy, trzeba więc przygotować się na wyższe rachunki za kranówkę i prąd służący do jej podgrzania. Można je nieco ograniczyć, wybierając wannę obszerną, ale płytszą.

 

Uwaga! Łazienka, w której planujemy zamontować wannę z hydromasażem, musi być dobrze wentylowana. W przeciwnym razie na ścianach i suficie będzie się skraplać wilgoć, która jest przyczyną powstawania pleśni i innych grzybów. Istotne jest też odpowiednie zasilanie. Omawiane urządzenia podłącza się zazwyczaj do instalacji jednofazowej (230 V), ale w przypadku wanien wyposażonych w pompy i grzałki dużej mocy, niezbędne może się okazać zasilanie trójfazowe (400 V).

Norbert Skupiński
FOT. ACTIVESPA

Pozostałe artykuły z tego numeru
Najważniejsze informacje o pompach ciepła
Od tego numeru zaczynamy cykl artykułów przybliżających sposoby pozyskiwania ciepła i energii z odnawialnych źródeł, za pomocą pomp ciepła, kolektorów słonecznych, wiatraków i ogniw fotowoltaicznych. Oto pierwszy z nich. Nie wszyscy wiemy, że małą pompę ciepła każdy ma w swoim domu, bowiem jest zespołem roboczym chłodziarek. Jeśli w czasie pracy agregatu dotkniemy umieszczonych z tyłu rurek, to z pewnością będą one gorące – mimo tego, że wewnątrz obudowy jest minus kilkanaście stopni. Ciepło na zewnątrz chłodziarki zostało bowiem przetransportowane z komory chłodniczej dzięki sprężeniu i rozprężeniu czynnika chłodniczego, krążącego w obiegu pompy ciepła. Efekt przetłaczania ciepła możemy również spożytkować do ogrzewania domu, korzystając z darmowej energii, zmagazynowanej np. w powietrzu zewnętrznym i w gruncie.
Najważniejsze informacje o pompach ciepła
Ogród Czytelników - Nowoczesny i regularny
Do geometrycznej bryły domu, architektki krajobrazu dopasowały regularny układ ogrodu. W małej architekturze oraz w doborze materiałów wykończeniowych i roślin – widoczne jest ich nowoczesne podejście do kształtowania przydomowej przestrzeni. Trudno się jednak oprzeć wrażeniu, że styl wielu dobranych tu rozwiązań wywodzi się z dawnych ogrodów formalnych.
Ogród Czytelników - Nowoczesny i regularny
Planowanie ogrodu
Najpierw plan, potem realizacja. To hasło powinno przyświecać wszystkim tym, którzy przystępują do zakładania lub modernizacji ogrodu. Kolejna zasada brzmi – nie warto się śpieszyć – każdy chciałby stworzyć ogród szybko i sprawnie, ale lepiej działać powoli, niż niezgodnie z planem.
Planowanie ogrodu
Odkurzacz centralny
Odkurzacz centralny ma wiele zalet, a dzięki coraz przystępniejszym cenom mogą się o tym przekonać nie tylko właściciele hoteli czy biur, ale także posiadacze domów jednorodzinnych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując najważniejszy element instalacji – jednostkę centralną – oraz pozostałe akcesoria niezbędne do jej funkcjonowania.
Odkurzacz centralny
Sauna w istniejącym domu
Sauna w domu nie jest obecnie luksusem. Spora część osób budujących dom przeznacza na nią oddzielnie pomieszczenie przy jednej z łazienek. Nierzadko właściciele remontowanych budynków, przy okazji tych prac, również postanawiają urządzić saunę np. na poddaszu lub w piwnicy. Oto wskazówki jak się zabrać do takiego przedsięwzięcia.
Sauna w istniejącym domu
Wymiana okien
Przez stare, nieszczelne okna ucieka z budynku znaczna ilość ciepła. Dlatego wymiana stolarki, choć kosztowna, z pewnością się opłaci – pozytywnie odbije się na kosztach eksploatacji domu i komforcie mieszkania. Warunkiem powodzenia takiej inwestycji jest jednak dobranie okien o odpowiednich parametrach oraz ich prawidłowe zamontowanie.
Wymiana okien
Przewodnik inwestora rozpoczynającego budowę - wykańczanie
Po wykonaniu stanu surowego domu i ułożeniu niezbędnych instalacji, przychodzi czas na ostatni etap budowy – wykończenie i urządzenie pomieszczeń. W porównaniu z poprzednimi, ten jest zdecydowanie przyjemniejszy. Nie znaczy to jednak, że obędzie się bez rozstrzygnięcia kilku trudnych dylematów.
Przewodnik inwestora rozpoczynającego budowę - wykańczanie
Przewodnik inwestora rozpoczynającego budowę - instalacje
Instalacje, choć zazwyczaj niewidoczne – bo ukryte w ścianach, podłogach i sufitach – są niezbędnym elementem w każdym domu. Dzięki nim po budynku rozprowadzane jest ciepło, prąd, woda. Aby ich układ był jak najmniej skomplikowany, a montaż odbył się bezproblemowo, należy je zaplanować już na etapie opracowywania koncepcji budynku.
Przewodnik inwestora rozpoczynającego budowę - instalacje
Przewodnik inwestora rozpoczynającego budowę - stan surowy
Podczas planowania stanu surowego budynku inwestor musi rozstrzygnąć kilka istotnych dylematów. Z projektantem trzeba ustalić sposób wykonania fundamentów, ścian, stropów i dachu. Na tym etapie nasz dom nabiera już realnych kształtów.
Przewodnik inwestora rozpoczynającego budowę - stan surowy
Przewodnik inwestora rozpoczynającego budowę - formalności
Wybór działki, projektu i ekipy wykonawczej to kluczowe decyzje, jakie trzeba podjąć przed rozpoczęciem budowy domu. Należy je dobrze przemyśleć, bo od nich zależą koszty i tempo prac, a także późniejszy komfort mieszkania.
Przewodnik inwestora rozpoczynającego budowę - formalności
Domy energooszczędne i pasywne
Jakie są pod względem energooszczędności polskie domy? Niestety, diagnoza wypada nieciekawie. Zgodnie z raportami firm zajmujących się audytami i certyfikacją, także wiele nowych domów nie osiąga nawet standardów narzuconych przez obecnie obowiązujące prawo. Jeszcze gorzej jest ze starszymi domami i nic dziwnego, że zauważają to również internauci.
Domy energooszczędne i pasywne
Kominki Czytelników
Nikt nie chce marnować ciepła wyprodukowanego przez kominek, nawet jeśli pali się w nim dla przyjemności. Właściciele nowo budowanych domów jednorodzinnych rezygnują z więc z nieefektywnych kominków z otwartym paleniskiem – na rzecz wkładów zamkniętych. Jedni montują wkłady z płaszczem wodnym, które łączą z instalacją c.o. Inni wykorzystują powietrze ogrzane przez wkład, rozprowadzając je po całym domu specjalnymi kanałami (DGP). Jeszcze inni wybierają kozy lub nowoczesne piece kaflowe. Oto, jakie kominki zastosowali u siebie nasi Rozmówcy.
Kominki Czytelników
Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne Czytelników
Choć sposób działania kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych jest zupełnie inny, oba urządzenia przechwytują i przetwarzają energię od słońca. Pierwsze przekazują pozyskane ciepło wodzie użytkowej, a drugie produkują prąd. O przydatności obu instalacji opowiedzieli nam nasi Czytelnicy.
Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne Czytelników
Osprzęt elektroinstalacyjny
Większość osób wybiera osprzęt elektroinstalacyjny o standardowych funkcjach. Producenci oferują jednak wiele nowoczesnych rozwiązań – dizajnerskie gniazda i łączniki oraz zaawansowane urządzenia, umożliwiające sterowanie natężeniem światła, roletami, a nawet ogrzewaniem.
Osprzęt elektroinstalacyjny
Kotły na paliwa stałe
Wykorzystanie paliwa stałego – węgla, drewna, brykietów – to jeden z tańszych sposobów na ogrzewanie domu. Jednak obsługa nawet najbardziej zautomatyzowanych urządzeń jest dość uciążliwa i na takie rozwiązanie decydują się głównie właściciele domów położonych na terenach bez dostępu do sieci gazu ziemnego.
Kotły na paliwa stałe
Alternatywne technologie budowy domu
Około 90% domów jednorodzinnych w Polsce wznosi się jako murowane. Jednak inne technologie stopniowo zdobywają rynek. A zachodzące zmiany, np. zaostrzanie wymogów energooszczędności, sprzyja właśnie takim niestandardowym rozwiązaniom.
Alternatywne technologie budowy domu
Rozmowy z Majstrem Guru - Ogrzewanie
Każda budowa domu oznacza konieczność podjęcia tysiąca decyzji, począwszy od wyboru miejsca na przyszłe siedlisko, przez wybór projektu, źródła ciepła, wody, niezbędnych instalacji i wszystkiego w co dom wyposażyć trzeba. Możliwości jest bardzo dużo, uwarunkowań i zależności również, dlatego bez fachowego doradztwa trudno wybrać te najbardziej optymalne dla konkretnego budynku. Proponujemy więc cykl rozmów z fachowcem, który w przystępny sposób rozwieje wszystkie wątpliwości dotyczące domowych instalacji. Oto pierwsza z nich – dotycząca ogrzewania.
Rozmowy z Majstrem Guru - Ogrzewanie
Woda w domu
Woda to podstawowe medium – bez niej nie tylko nie da się mieszkać w domu, ale w zasadzie nawet prowadzić budowę. Dlatego najważniejsza sprawa, to zapewnić samo zaopatrzenie w wodę. Potem przychodzi czas na wykonanie rurociągów wewnątrz budynku oraz rozwiązanie problemu przygotowania ciepłej wody.
Woda w domu
Ściany i stropy
Dobór technologii i materiałów do budowy ścian i stropów wpływa nie tylko na trwałość, ciepłochronność i komfort mieszkania w domu, ale również w znacznym stopniu na czas realizacji i koszty całej inwestycji. Poza względami użytkowymi istotny jest gust inwestorów oraz dopasowanie elewacji (co za tym idzie – całej technologii wznoszenia ścian) do architektury budynku.
Ściany i stropy
Dlaczego dom energooszczędny?
Wymagania względem energooszczędności budynków od lat rosną. Dbanie o niski poziom zużycia energii ma niewątpliwie sens, jednak nie jest celem samym w sobie. Jaki poziom jest racjonalnie uzasadniony, będziemy wyjaśniać w kolejnych artykułach z naszego cyklu.
Dlaczego dom energooszczędny?
Na osiedlu strzeżonym
Dom z elegancką i proporcjonalnie rozrzeźbioną bryłą, Ilona i Piotr zbudowali na strzeżonym osiedlu. Tu bowiem, w sąsiedztwie rodziny i znajomych, znaleźli bezpieczeństwo i wzajemną pomoc.
Na osiedlu strzeżonym
Dom w pigwowcach
Dom Magdy i Rafała doskonale wpisuje się w przestrzeń zadrzewionej działki, dzięki naturalnym materiałom elewacyjnym i klasycznej bryle, przykrytej czterospadowym dachem. Para celowo zrealizowała projekt z odważnymi przeszkleniami, które nadają budynkowi nowoczesny rys.
Dom w pigwowcach
Dom w pigwowcach
Dom Magdy i Rafała doskonale wpisuje się w przestrzeń zadrzewionej działki, dzięki naturalnym materiałom elewacyjnym i klasycznej bryle, przykrytej czterospadowym dachem. Para celowo zrealizowała projekt z odważnymi przeszkleniami, które nadają budynkowi nowoczesny rys.
Dom w pigwowcach
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe