Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2016
Osprzęt elektroinstalacyjny

Większość osób wybiera osprzęt elektroinstalacyjny o standardowych funkcjach. Producenci oferują jednak wiele nowoczesnych rozwiązań – dizajnerskie gniazda i łączniki oraz zaawansowane urządzenia, umożliwiające sterowanie natężeniem światła, roletami, a nawet ogrzewaniem.

Osprzęt elektroinstalacyjny
Osprzęt tego typu kupuje się średnio raz na kilkanaście lat. Bez względu na to, czy decydujemy się jedynie na tradycyjne łączniki oświetleniowe i gniazda wtykowe, czy też inwestujemy w nowoczesne rozwiązania techniczne, zawsze wybierajmy produkty renomowanych firm. Zapewniają one bezpieczeństwo i bezawaryjność. Nawet po latach wyglądają estetycznie.

OPCJE STANDARDOWE

Osprzęt elektroinstalacyjny, który zazwyczaj widzimy w domach, to pojedyncze, podwójne lub potrójne gniazda wtykowe oraz łączniki klawiszowe. Te ostatnie występują w wersji pojedynczej (przycisk uruchamiający obwód oświetleniowy – jeden lub kilka punktów świetlnych), podwójnej lub potrójnej (sterowanie odpowiednio dwoma albo trzema źródłami światła).

 

W długich korytarzach, na schodach, przy drzwiach dwuskrzydłowych oraz w salonach z więcej niż jednym wejściem, często montuje się łączniki schodowe, którymi można włączać i wyłączać światło z dwóch miejsc. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Dodanie do nich łączników krzyżowych umożliwia sterowanie oświetleniem z dowolnej liczby miejsc. Ten sam efekt można osiągnąć, stosując przełącznik bistabilny i łączniki impulsowe – tzw. przyciski – stosowane też do obsługi dzwonka. Do obwodu źródła światła dodaje się przekaźnik bistabilny, połączony z dowolną liczbą łączników impulsowych (tzw. dzwonkowych). Naciskając którykolwiek z nich można włączyć lub wyłączyć światło. Przekaźnik bistabilny zwykle umieszcza się w tablicy rozdzielczej na standardowej szynie montażowej, lub w puszce instalacyjnej.

 

Pamiętajmy, że w łazience i w kuchni nad blatem należy montować osprzęt bryzgoszczelny – z uszczelnieniem i klapką, chroniącą przed wnikaniem wody do wewnątrz. Wielu producentów ma w swojej ofercie zestawy uszczelniające, które można dokupić do podstawowych linii produktów – dzięki temu łatwo zachować spójne wzornictwo. W kotłowni, w garażu, na tarasie i w ogrodzie stosuje się gniazda i łączniki odporne na wilgoć i pył – bryzgoszczelne lub odporne na deszcz, a nawet strugę wody z węża ogrodowego.

 

Każde gniazdo wtykowe powinno być zaopatrzone w styk ochronny (bolec), połączony z przewodem PE, chroniącym przed porażeniem (w starych instalacjach gniazda z bolcem montowano tylko w pomieszczeniach o podwyższonym zagrożeniu porażeniem prądem – przede wszystkim łazienkach i kuchniach). Dla bezpieczeństwa dzieci, warto wybierać gniazda z przesłonami styków, które uniemożliwiają włożenie do wewnątrz metalowych przedmiotów (szpilek, drutów itp.).

Małgorzata Kolmus
FOT. OSPEL

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny