Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2016
Osprzęt elektroinstalacyjny

Większość osób wybiera osprzęt elektroinstalacyjny o standardowych funkcjach. Producenci oferują jednak wiele nowoczesnych rozwiązań – dizajnerskie gniazda i łączniki oraz zaawansowane urządzenia, umożliwiające sterowanie natężeniem światła, roletami, a nawet ogrzewaniem.

Osprzęt elektroinstalacyjny
Osprzęt tego typu kupuje się średnio raz na kilkanaście lat. Bez względu na to, czy decydujemy się jedynie na tradycyjne łączniki oświetleniowe i gniazda wtykowe, czy też inwestujemy w nowoczesne rozwiązania techniczne, zawsze wybierajmy produkty renomowanych firm. Zapewniają one bezpieczeństwo i bezawaryjność. Nawet po latach wyglądają estetycznie.

OPCJE STANDARDOWE

Osprzęt elektroinstalacyjny, który zazwyczaj widzimy w domach, to pojedyncze, podwójne lub potrójne gniazda wtykowe oraz łączniki klawiszowe. Te ostatnie występują w wersji pojedynczej (przycisk uruchamiający obwód oświetleniowy – jeden lub kilka punktów świetlnych), podwójnej lub potrójnej (sterowanie odpowiednio dwoma albo trzema źródłami światła).

 

W długich korytarzach, na schodach, przy drzwiach dwuskrzydłowych oraz w salonach z więcej niż jednym wejściem, często montuje się łączniki schodowe, którymi można włączać i wyłączać światło z dwóch miejsc. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Dodanie do nich łączników krzyżowych umożliwia sterowanie oświetleniem z dowolnej liczby miejsc. Ten sam efekt można osiągnąć, stosując przełącznik bistabilny i łączniki impulsowe – tzw. przyciski – stosowane też do obsługi dzwonka. Do obwodu źródła światła dodaje się przekaźnik bistabilny, połączony z dowolną liczbą łączników impulsowych (tzw. dzwonkowych). Naciskając którykolwiek z nich można włączyć lub wyłączyć światło. Przekaźnik bistabilny zwykle umieszcza się w tablicy rozdzielczej na standardowej szynie montażowej, lub w puszce instalacyjnej.

 

Pamiętajmy, że w łazience i w kuchni nad blatem należy montować osprzęt bryzgoszczelny – z uszczelnieniem i klapką, chroniącą przed wnikaniem wody do wewnątrz. Wielu producentów ma w swojej ofercie zestawy uszczelniające, które można dokupić do podstawowych linii produktów – dzięki temu łatwo zachować spójne wzornictwo. W kotłowni, w garażu, na tarasie i w ogrodzie stosuje się gniazda i łączniki odporne na wilgoć i pył – bryzgoszczelne lub odporne na deszcz, a nawet strugę wody z węża ogrodowego.

 

Każde gniazdo wtykowe powinno być zaopatrzone w styk ochronny (bolec), połączony z przewodem PE, chroniącym przed porażeniem (w starych instalacjach gniazda z bolcem montowano tylko w pomieszczeniach o podwyższonym zagrożeniu porażeniem prądem – przede wszystkim łazienkach i kuchniach). Dla bezpieczeństwa dzieci, warto wybierać gniazda z przesłonami styków, które uniemożliwiają włożenie do wewnątrz metalowych przedmiotów (szpilek, drutów itp.).

Małgorzata Kolmus
FOT. OSPEL

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny