Wymiana okien

Wymiana okien

Przez stare, nieszczelne okna ucieka z budynku znaczna ilość ciepła. Dlatego wymiana stolarki, choć kosztowna, z pewnością się opłaci – pozytywnie odbije się na kosztach eksploatacji domu i komforcie mieszkania. Warunkiem powodzenia takiej inwestycji jest jednak dobranie okien o odpowiednich parametrach oraz ich prawidłowe zamontowanie.


Po podjęciu decyzji o wymianie stolarki okiennej warto dobrze zorientować się w aktualnej ofercie rynkowej. Dostępne obecnie rozwiązania w niczym bowiem nie przypominają tych stosowanych przed dekadami. Producenci wciąż ulepszają okna w zakresie termoizolacyjności czy bezpieczeństwa, co wymuszają nie tylko zmieniające się przepisy prawne, ale także ostra konkurencja. Polska jest silnym europejskim graczem na rynku stolarki okiennej, a duża liczba producentów skutkuje tym, że poziom cen wyrobów w tym segmencie jest bardzo zróżnicowany.

CZAS ZMIAN

Wymiana to okazja, aby rozważyć, czy jesteśmy zadowoleni z wszystkich dotychczasowych rozwiązań dotyczących stolarki okiennej.

 

Najczęściej inwestorzy decydują się na zmianę rozmiarów okna. Zmniejszenie powierzchni może wiązać się np. z chęcią ograniczenia hałasu dobiegającego od strony ruchliwej ulicy. Taki krok może być też motywowany ekonomicznie, ponieważ przez mniejsze okna ucieka mniej ciepła niż przez większe przeszklenia. Z kolei na wstawienie większego skrzydła decydują się ci, którym zależy na doprowadzeniu do wnętrza domu większej ilości światła. Poza tym duże przeszklenia są modne i stanowią efektowną ozdobę elewacji.

 

Jeżeli chcemy zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, możemy zdecydować się na wstawienie zamiast zwykłych okien modeli antywłamaniowych. Taka decyzja musi być jednak dobrze przemyślana, ponieważ szersze skrzydła są bardzo ciężkie i po otwarciu sięgają w głąb pomieszczenia, co jest niewygodne.

 

Częstą zmianą jest także zastosowanie nowego podziału okien. Zredukowanie liczby profili ma sporo plusów – pozwala wpuścić do domu więcej światła, okna z mniejszą liczbą profili są tańsze (ze względu na cenę, korzystniej jest też zamienić okna otwierane na nieotwierane), poza tym lepiej izolują cieplnie.

Norbert Skupiński
FOT. FOTOLIA

Pozostałe artykuły z tego numeru
Najważniejsze informacje o pompach ciepła
Od tego numeru zaczynamy cykl artykułów przybliżających sposoby pozyskiwania ciepła i energii z odnawialnych źródeł, za pomocą pomp ciepła, kolektorów słonecznych, wiatraków i ogniw fotowoltaicznych. Oto pierwszy z nich. Nie wszyscy wiemy, że małą pompę ciepła każdy ma w swoim domu, bowiem jest zespołem roboczym chłodziarek. Jeśli w czasie pracy agregatu dotkniemy umieszczonych z tyłu rurek, to z pewnością będą one gorące – mimo tego, że wewnątrz obudowy jest minus kilkanaście stopni. Ciepło na zewnątrz chłodziarki zostało bowiem przetransportowane z komory chłodniczej dzięki sprężeniu i rozprężeniu czynnika chłodniczego, krążącego w obiegu pompy ciepła. Efekt przetłaczania ciepła możemy również spożytkować do ogrzewania domu, korzystając z darmowej energii, zmagazynowanej np. w powietrzu zewnętrznym i w gruncie.
Najważniejsze informacje o pompach ciepła
Ogród Czytelników - Nowoczesny i regularny
Do geometrycznej bryły domu, architektki krajobrazu dopasowały regularny układ ogrodu. W małej architekturze oraz w doborze materiałów wykończeniowych i roślin – widoczne jest ich nowoczesne podejście do kształtowania przydomowej przestrzeni. Trudno się jednak oprzeć wrażeniu, że styl wielu dobranych tu rozwiązań wywodzi się z dawnych ogrodów formalnych.
Ogród Czytelników - Nowoczesny i regularny
Planowanie ogrodu
Najpierw plan, potem realizacja. To hasło powinno przyświecać wszystkim tym, którzy przystępują do zakładania lub modernizacji ogrodu. Kolejna zasada brzmi – nie warto się śpieszyć – każdy chciałby stworzyć ogród szybko i sprawnie, ale lepiej działać powoli, niż niezgodnie z planem.
Planowanie ogrodu
Odkurzacz centralny
Odkurzacz centralny ma wiele zalet, a dzięki coraz przystępniejszym cenom mogą się o tym przekonać nie tylko właściciele hoteli czy biur, ale także posiadacze domów jednorodzinnych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując najważniejszy element instalacji – jednostkę centralną – oraz pozostałe akcesoria niezbędne do jej funkcjonowania.
Odkurzacz centralny
Sauna w istniejącym domu
Sauna w domu nie jest obecnie luksusem. Spora część osób budujących dom przeznacza na nią oddzielnie pomieszczenie przy jednej z łazienek. Nierzadko właściciele remontowanych budynków, przy okazji tych prac, również postanawiają urządzić saunę np. na poddaszu lub w piwnicy. Oto wskazówki jak się zabrać do takiego przedsięwzięcia.
Sauna w istniejącym domu
Przewodnik inwestora rozpoczynającego budowę - wykańczanie
Po wykonaniu stanu surowego domu i ułożeniu niezbędnych instalacji, przychodzi czas na ostatni etap budowy – wykończenie i urządzenie pomieszczeń. W porównaniu z poprzednimi, ten jest zdecydowanie przyjemniejszy. Nie znaczy to jednak, że obędzie się bez rozstrzygnięcia kilku trudnych dylematów.
Przewodnik inwestora rozpoczynającego budowę - wykańczanie
Przewodnik inwestora rozpoczynającego budowę - instalacje
Instalacje, choć zazwyczaj niewidoczne – bo ukryte w ścianach, podłogach i sufitach – są niezbędnym elementem w każdym domu. Dzięki nim po budynku rozprowadzane jest ciepło, prąd, woda. Aby ich układ był jak najmniej skomplikowany, a montaż odbył się bezproblemowo, należy je zaplanować już na etapie opracowywania koncepcji budynku.
Przewodnik inwestora rozpoczynającego budowę - instalacje
Przewodnik inwestora rozpoczynającego budowę - stan surowy
Podczas planowania stanu surowego budynku inwestor musi rozstrzygnąć kilka istotnych dylematów. Z projektantem trzeba ustalić sposób wykonania fundamentów, ścian, stropów i dachu. Na tym etapie nasz dom nabiera już realnych kształtów.
Przewodnik inwestora rozpoczynającego budowę - stan surowy
Przewodnik inwestora rozpoczynającego budowę - formalności
Wybór działki, projektu i ekipy wykonawczej to kluczowe decyzje, jakie trzeba podjąć przed rozpoczęciem budowy domu. Należy je dobrze przemyśleć, bo od nich zależą koszty i tempo prac, a także późniejszy komfort mieszkania.
Przewodnik inwestora rozpoczynającego budowę - formalności
Domy energooszczędne i pasywne
Jakie są pod względem energooszczędności polskie domy? Niestety, diagnoza wypada nieciekawie. Zgodnie z raportami firm zajmujących się audytami i certyfikacją, także wiele nowych domów nie osiąga nawet standardów narzuconych przez obecnie obowiązujące prawo. Jeszcze gorzej jest ze starszymi domami i nic dziwnego, że zauważają to również internauci.
Domy energooszczędne i pasywne
Kominki Czytelników
Nikt nie chce marnować ciepła wyprodukowanego przez kominek, nawet jeśli pali się w nim dla przyjemności. Właściciele nowo budowanych domów jednorodzinnych rezygnują z więc z nieefektywnych kominków z otwartym paleniskiem – na rzecz wkładów zamkniętych. Jedni montują wkłady z płaszczem wodnym, które łączą z instalacją c.o. Inni wykorzystują powietrze ogrzane przez wkład, rozprowadzając je po całym domu specjalnymi kanałami (DGP). Jeszcze inni wybierają kozy lub nowoczesne piece kaflowe. Oto, jakie kominki zastosowali u siebie nasi Rozmówcy.
Kominki Czytelników
Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne Czytelników
Choć sposób działania kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych jest zupełnie inny, oba urządzenia przechwytują i przetwarzają energię od słońca. Pierwsze przekazują pozyskane ciepło wodzie użytkowej, a drugie produkują prąd. O przydatności obu instalacji opowiedzieli nam nasi Czytelnicy.
Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne Czytelników
Wanny z hydromasażem
Wannę z hydromasażem można kupić już za niespełna 2 tys. zł, choć w sprzedaży są też modele kosztujące kilkanaście tysięcy lub jeszcze więcej. W zależności od tego, ile wydamy, dostaniemy produkt standardowy bądź ekskluzywny, pozwalający stworzyć w domu prawdziwą strefę relaksu. Podpowiadamy, jak rozeznać się w tak zróżnicowanej ofercie rynkowej.
Wanny z hydromasażem
Osprzęt elektroinstalacyjny
Większość osób wybiera osprzęt elektroinstalacyjny o standardowych funkcjach. Producenci oferują jednak wiele nowoczesnych rozwiązań – dizajnerskie gniazda i łączniki oraz zaawansowane urządzenia, umożliwiające sterowanie natężeniem światła, roletami, a nawet ogrzewaniem.
Osprzęt elektroinstalacyjny
Kotły na paliwa stałe
Wykorzystanie paliwa stałego – węgla, drewna, brykietów – to jeden z tańszych sposobów na ogrzewanie domu. Jednak obsługa nawet najbardziej zautomatyzowanych urządzeń jest dość uciążliwa i na takie rozwiązanie decydują się głównie właściciele domów położonych na terenach bez dostępu do sieci gazu ziemnego.
Kotły na paliwa stałe
Alternatywne technologie budowy domu
Około 90% domów jednorodzinnych w Polsce wznosi się jako murowane. Jednak inne technologie stopniowo zdobywają rynek. A zachodzące zmiany, np. zaostrzanie wymogów energooszczędności, sprzyja właśnie takim niestandardowym rozwiązaniom.
Alternatywne technologie budowy domu
Rozmowy z Majstrem Guru - Ogrzewanie
Każda budowa domu oznacza konieczność podjęcia tysiąca decyzji, począwszy od wyboru miejsca na przyszłe siedlisko, przez wybór projektu, źródła ciepła, wody, niezbędnych instalacji i wszystkiego w co dom wyposażyć trzeba. Możliwości jest bardzo dużo, uwarunkowań i zależności również, dlatego bez fachowego doradztwa trudno wybrać te najbardziej optymalne dla konkretnego budynku. Proponujemy więc cykl rozmów z fachowcem, który w przystępny sposób rozwieje wszystkie wątpliwości dotyczące domowych instalacji. Oto pierwsza z nich – dotycząca ogrzewania.
Rozmowy z Majstrem Guru - Ogrzewanie
Woda w domu
Woda to podstawowe medium – bez niej nie tylko nie da się mieszkać w domu, ale w zasadzie nawet prowadzić budowę. Dlatego najważniejsza sprawa, to zapewnić samo zaopatrzenie w wodę. Potem przychodzi czas na wykonanie rurociągów wewnątrz budynku oraz rozwiązanie problemu przygotowania ciepłej wody.
Woda w domu
Ściany i stropy
Dobór technologii i materiałów do budowy ścian i stropów wpływa nie tylko na trwałość, ciepłochronność i komfort mieszkania w domu, ale również w znacznym stopniu na czas realizacji i koszty całej inwestycji. Poza względami użytkowymi istotny jest gust inwestorów oraz dopasowanie elewacji (co za tym idzie – całej technologii wznoszenia ścian) do architektury budynku.
Ściany i stropy
Dlaczego dom energooszczędny?
Wymagania względem energooszczędności budynków od lat rosną. Dbanie o niski poziom zużycia energii ma niewątpliwie sens, jednak nie jest celem samym w sobie. Jaki poziom jest racjonalnie uzasadniony, będziemy wyjaśniać w kolejnych artykułach z naszego cyklu.
Dlaczego dom energooszczędny?
Na osiedlu strzeżonym
Dom z elegancką i proporcjonalnie rozrzeźbioną bryłą, Ilona i Piotr zbudowali na strzeżonym osiedlu. Tu bowiem, w sąsiedztwie rodziny i znajomych, znaleźli bezpieczeństwo i wzajemną pomoc.
Na osiedlu strzeżonym
Dom w pigwowcach
Dom Magdy i Rafała doskonale wpisuje się w przestrzeń zadrzewionej działki, dzięki naturalnym materiałom elewacyjnym i klasycznej bryle, przykrytej czterospadowym dachem. Para celowo zrealizowała projekt z odważnymi przeszkleniami, które nadają budynkowi nowoczesny rys.
Dom w pigwowcach
Dom w pigwowcach
Dom Magdy i Rafała doskonale wpisuje się w przestrzeń zadrzewionej działki, dzięki naturalnym materiałom elewacyjnym i klasycznej bryle, przykrytej czterospadowym dachem. Para celowo zrealizowała projekt z odważnymi przeszkleniami, które nadają budynkowi nowoczesny rys.
Dom w pigwowcach
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe