Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2016

Planowanie ogrodu

Najpierw plan, potem realizacja. To hasło powinno przyświecać wszystkim tym, którzy przystępują do zakładania lub modernizacji ogrodu. Kolejna zasada brzmi – nie warto się śpieszyć – każdy chciałby stworzyć ogród szybko i sprawnie, ale lepiej działać powoli, niż niezgodnie z planem.


Planowanie i zakładanie ogrodu nie jest trudne kiedy wiemy, jak to zrobić. Znajomość podstawowych reguł pozwala stworzyć wymarzony zakątek – bez względu na to, czy jesteśmy posiadaczami dużej posesji czy niewielkiego skrawka terenu. Piękny, zadbany ogród to nie tylko doskonałe miejsce wypoczynku, lecz także inwestycja w nieruchomość, bo może podnieść jej wartość nawet o 20%.

W JAKIEJ KOLEJNOŚCI WYKONAĆ PRACE?

Podczas urządzania ogrodu, najważniejsze jest, by działać zgodnie z planem i wykonać poszczególne prace we właściwej kolejności. Pozwoli to zoptymalizować działania, uniknąć błędów i przeprowadzić kolejne etapy robót w ramach założonego budżetu.

 

Zanim w ogrodzie pojawią się krzewy ozdobne i murawa, konieczne jest niekiedy wykonanie licznych prac – zwłaszcza gdy działka ma okresowo podmokły grunt albo nie jest uzbrojona w media. W takiej sytuacji, pierwszym etapem działań są roboty ziemne. Następnym – ułożenie instalacji (elektrycznej czy nawadniającej). W dalszej kolejności buduje się (bądź montuje) elementy małej architektury ogrodowej, układa nawierzchnie itd. Dopiero na końcu sadzimy rośliny i zakładamy trawnik.

 

Prace ziemne często wiążą się z budową oczka wodnego. Mogą też mieć na celu urozmaicenie rzeźby terenu – tak, by ogród zyskał niepowtarzalny charakter. W wielu przypadkach są jednak konieczne ze względów funkcjonalnych – odpowiednie ukształtowanie terenu sprawia, że z działki usuwany jest nadmiar wody deszczowej (w wyniku samoczynnego jej spływu w pożądanym kierunku).

Małgorzata Kolmus
FOT. LIBET

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!