Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2016
Planowanie ogrodu

Najpierw plan, potem realizacja. To hasło powinno przyświecać wszystkim tym, którzy przystępują do zakładania lub modernizacji ogrodu. Kolejna zasada brzmi – nie warto się śpieszyć – każdy chciałby stworzyć ogród szybko i sprawnie, ale lepiej działać powoli, niż niezgodnie z planem.


Planowanie i zakładanie ogrodu nie jest trudne kiedy wiemy, jak to zrobić. Znajomość podstawowych reguł pozwala stworzyć wymarzony zakątek – bez względu na to, czy jesteśmy posiadaczami dużej posesji czy niewielkiego skrawka terenu. Piękny, zadbany ogród to nie tylko doskonałe miejsce wypoczynku, lecz także inwestycja w nieruchomość, bo może podnieść jej wartość nawet o 20%.

W JAKIEJ KOLEJNOŚCI WYKONAĆ PRACE?

Podczas urządzania ogrodu, najważniejsze jest, by działać zgodnie z planem i wykonać poszczególne prace we właściwej kolejności. Pozwoli to zoptymalizować działania, uniknąć błędów i przeprowadzić kolejne etapy robót w ramach założonego budżetu.

 

Zanim w ogrodzie pojawią się krzewy ozdobne i murawa, konieczne jest niekiedy wykonanie licznych prac – zwłaszcza gdy działka ma okresowo podmokły grunt albo nie jest uzbrojona w media. W takiej sytuacji, pierwszym etapem działań są roboty ziemne. Następnym – ułożenie instalacji (elektrycznej czy nawadniającej). W dalszej kolejności buduje się (bądź montuje) elementy małej architektury ogrodowej, układa nawierzchnie itd. Dopiero na końcu sadzimy rośliny i zakładamy trawnik.

 

Prace ziemne często wiążą się z budową oczka wodnego. Mogą też mieć na celu urozmaicenie rzeźby terenu – tak, by ogród zyskał niepowtarzalny charakter. W wielu przypadkach są jednak konieczne ze względów funkcjonalnych – odpowiednie ukształtowanie terenu sprawia, że z działki usuwany jest nadmiar wody deszczowej (w wyniku samoczynnego jej spływu w pożądanym kierunku).

Małgorzata Kolmus
FOT. LIBET

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny