Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2014
Osprzęt elektroinstalacyjny

Osprzęt elektroinstalacyjny to zarówno używane przez nas na co dzień gniazda i łączniki, jak i aparaty ukryte w rozdzielnicy. Zwykle interesujemy się tylko tymi pierwszymi. Jednak te niewidoczne wcale nie są mniej ważne. Wszystkie zaś mają do spełnienia ściśle określone funkcje, które warto znać.

Z punktu widzenia użytkowników, osprzęt dzieli się na dwie zasadnicze grupy.

 

Widoczny w pomieszczeniach. To przede wszystkim gniazda i łączniki instalacyjne do załączania oświetlenia. Przy ich wyborze głównym kryterium jest wygląd. Z kolei cena różnych modeli jakiegoś elementu może się różnić kilkakrotnie, choć funkcje są w zasadzie te same.

 

Ukryte w rozdzielnicy, ew. w puszkach instalacyjnych. Ta grupa obejmuje wszelkiego rodzaju zabezpieczenia (wyłączniki nadmiarowoprądowe, różnicowoprądowe itd.) oraz rozmaite elementy sterujące (zegary, wyłączniki zmierzchowe). Są ukryte na co dzień przed naszym wzrokiem, ponadto jest to tzw. osprzęt modułowy o ujednoliconych wymiarach i kształcie (wielkość rozdzielnicy to wielokrotność takich modułów). Nie znaczy to wcale, że osprzęt się nie różni – podobne z zewnątrz urządzenia mogą mieć zupełnie inne charakterystyki i zastosowanie. Różnice w cenie, ale i w jakości są bardzo duże.

We wnętrzach

Gniazda wtyczkowe i łączniki do sterowania oświetleniem są podstawowym osprzętem, bez którego nie da się korzystać z instalacji elektrycznej. A zasilane prądem urządzenia są w naszym otoczeniu tak powszechne, że z ich znaczenia zdajemy sobie sprawę najczęściej dopiero wówczas, gdy prąd zostaje wyłączony, np. w wyniku zerwania linii. Powszechność urządzeń elektrycznych powoduje, że musimy mieć we wnętrzach mieszkalnych wiele gniazd do ich zasilania, łączniki do sterowania oświetleniem czy roletami oraz rozmaite gniazda instalacji teletechnicznych (telefoniczne, komputerowe itd.). Aż trudno uwierzyć, że kilkadziesiąt lat temu nikogo nie dziwił brak gniazd w łazience i zaledwie 1–2 w pokojach. Dziś takich elementów jest wiele i w związku z tym po prostu rzucają się w oczy. Tym bardziej, że muszą być dla nas dostępne, schowanie ich za meblami czy w jakiś zakamarkach nie ma sensu.

Instalacja domowej elektrowni słonecznej
Panele fotowoltaiczne, gotowy zestaw od znanej firmy Hewalex? Prześledziliśmy cały proces inwestycji w pewnym domu na Dolnym Śląsku.
6:11

Jarosław Antkiewicz
fot. Ospel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny