Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2014
Centralny odkurzacz

Wielu chciałoby posiadać centralny odkurzacz, ale mało kto wie, że go na niego stać. Modele tradycyjne bywają droższe od centralnych. To nie luksus (jak kiedyś), tylko praktyczne wyposażenie domu. Oczywiste jest dla nas centralne odprowadzanie ścieków czy doprowadzanie wody pitnej. Podobnie powinno być z usuwaniem kurzu.

Sprzątanie dużego domu to spore wyzwanie, gdy trzeba taszczyć za sobą odkurzacz, przełączać go z gniazda do gniazda i często wymieniać worek. Do tego kurz i hałas... Kto chce sprzątać z przyjemnością, wybiera odkurzacz centralny. W Polsce zaczęto montować je w latach 90. Dzięki wygodzie, jaką fundują domownikom, szybko zyskały popularność. W czasie sprzątania posługujemy się jedynie lekkim, elastycznym wężem z wybraną ssawką lub szczotką. Pracy silnika nie słychać (znajduje się w pomieszczeniu gospodarczym). Sprzątanie jest zaś skuteczniejsze, bo urządzenie stacjonarne wytwarza większe podciśnienie (ma silnik o wysokiej mocy i duży wentylator – w systemach przenośnych priorytetem jest zaś niewielki rozmiar i cicha praca). To się liczy dla alergików (choć każdy zasługuje na czysty dom, wolny od kurzu).

 

Odkurzacz centralny może nie jest jeszcze standardem, ale na pewno stanowi wyznacznik nowoczesnego domu. Niestety nie można go kupić w sklepie, rozpakować i od razu użytkować. Należy o nim pomyśleć wcześniej. Jeśli planujemy budowę domu, mamy doskonałą okazję, by wprowadzić system najniższym kosztem.

Jaki system, taki odkurzacz

Odkurzacz centralny, czyli jednostka centralna, to agregat stacjonarny standardowo montowany w garażu, wytwarzający podciśnienie w całej instalacji, czyli zapewniający przepływ w systemie. Jednostka musi być precyzyjnie dobrana, by zapewnić sprawne działanie odkurzania. Jej najważniejszym parametrem jest siła ssania. Przy zbyt małej, cięższe śmieci z rozległej instalacji nie będą docierać do jednostki (przewody będą się zatykać). Moc silnika mniej nam mówi, bo w różnych urządzeniach inaczej przekłada się na siłę ssania. Jednostki typu split w osobnej obudowie mają silnik, w osobnej filtry i zbiornik na zanieczyszczenia. Z ko lei odkurzacze kompaktowe charakteryzuje to, że wszystkie elementy znajdują się w jednej obudowie.

 

Podsumowując, jednostki centralne różnią się wzajemnie parametrami technicznymi, rozwiązaniami konstrukcyjnymi, metodą filtracji powietrza, wielkością, okresem gwarancji oraz ceną.

Małgorzata Kolmus
fot. Beam

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje