Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2014
Ogród w 7 krokach

Aranżacja otoczenia domu jest równie ważna, co urządzenie jego wnętrza. A piękny ogród to nie tylko wrażenia estetyczne – to także inwestycja w nieruchomość (bo może podnieść jej wartość nawet o 20%). Być może warto więc skorzystać z rad architekta krajobrazu? Ktoś powie – to żadna filozofia zasiać trawę i posadzić krzaki. Ale czy to wystarczy, by stworzyć piękną i funkcjonalną przestrzeń?

Choć własny ogród to marzenie większości z nas, kompletne jego urządzenie sporo kosztuje – średnio 140–200 zł za zagospodarowanie 1 m2 (ale w kwocie tej mieszczą się roboty ziemne, instalacja elektryczna – bez opraw oświetleniowych – automatyczne nawadnianie, nawierzchnie utwardzone, nasadzenia i trawnik). Wygodnie jest zlecić wszystkie prace profesjonalnej firmie – np. tej, która opracowała projekt zagospodarowania – ale koszt może być wtedy nawet dwukrotnie wyższy, niż przy samodzielnym wykonaniu robót. Na szczęście działkę można urządzać etapami (choć odwleka to trochę pełną radość z ogrodu).

 

Lepiej jednak działać po trochu, niż zmieniać założenia projektu lub zalecaną kolejność prac, a powinna być ona następująca:

  • prace ziemne;
  • wykonanie odwodnienia terenu;
  • ułożenie podziemnych części instalacji;
  • budowa zbiorników wodnych, małej architektury, nawierzchni;
  • sadzenie roślin i zakładanie trawnika;
  • montaż nadziemnych elementów instalacji (lamp, zraszaczy).

1. Plan do ręki

Od czego zacząć realizację wymarzonego ogrodu? Pierwszym krokiem powinien być plan zagospodarowania, by potem działać już zgodnie z projektem. Pozwoli to uniknąć błędów (przykładowo, wiedząc gdzie będzie wykop pod staw, można w tym miejscu zawczasu zdjąć wierzchnią, żyzną warstwę ziemi – będzie jak znalazł podczas sadzenia roślin – i optymalne dobrać miejsce jej składowania). A i nasadzenia nie będą przypadkowe, tylko skomponowane z roślin, które dobrze zaaklimatyzują się na działce. Projekt ułatwi wreszcie oszacowanie kosztu zagospodarowania terenu. Idealnie gdy dokumentacja powstaje równolegle z projektem domu, bo niektóre jego elementy, np. taras, można zaprojektować tak, by idealnie wtapiały się w otoczenie. Niestety realia są takie, że większość inwestorów najpierw skupia się na samej budowie, a dopiero potem, w miarę możliwości, inwestuje w ogród. Ważne jednak, by nie działać po amatorsku. Jeśli do aranżacji działki nie zatrudniamy fachowca, wykonajmy chociaż szkic koncepcyjny i oszacujmy koszty. Przyda się kreatywność i podstawowa wiedza na temat roślin ozdobnych.

Małgorzata Kolmus
fot. Dreamstime

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje