Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2014
Doprowadzenie wody do budynku

O sposobie dostarczenia wody do domu powinniśmy pomyśleć już na etapie przygotowań do inwestycji, gdyż będzie ona niezbędna do prowadzenia robót budowlanych. Zależnie od warunków miejscowych, będziemy mogli podłączyć działkę do sieci wodociągowej bądź wybudować własną studnię. Szczególnie w tym drugim przypadku konieczne będzie zadbanie o jakość wody i zainstalowanie urządzeń usuwających niepożądane związki chemiczne i inne zanieczyszczenia.

Sposób zaopatrzenia budynku w wodę określony jest w projekcie budowlanym, na który wydano pozwolenie na budowę.

 

Jeśli przewiduje on dostarczanie wody z sieci wodociągowej, powinniśmy wystąpić do zarządcy sieci o wydanie warunków przyłączenia i na tej podstawie zlecić opracowanie projektu przyłącza. Dokumentację należy złożyć w miejscowym Zespole Uzgodnień Dokumentacji (ZUD). Po uzyskaniu pozytywnej opinii można zlecić wykonanie przyłącza. W praktyce, wszystkie formalności najczęściej załatwia zarządca sieci lub firma z nim współpracująca i nasze działania ograniczają się jedynie do podpisania dokumentów i wniesienie stosownych opłat.

 

Jeśli decydujemy się na wykonanie własnej studni, a jej lokalizacja została uwzględniona w zatwierdzonym planie zagospodarowania działki, możemy przystąpić do jej budowy bez dodatkowych procedur. Natomiast zamiar wydrążenia studni nie uwzględnionej w projekcie trzeba zgłosić w starostwie, i jeśli w ciągu miesiąca nie otrzymamy sprzeciwu, możemy rozpocząć prace. Jeżeli wodę będziemy wykorzystywać tylko na cele gospodarcze i nie do picia (np. na czas budowy czy podlewania ogrodu), jej lokalizacja nie musi spełniać wymogów zachowania określonych w przepisach odległości od innych obiektów na terenie działki. Zgodnie z prawem wodnym, nie musimy też ubiegać się o pozwolenie wodno-prawne, gdy głębokość studni nie przekracza 30 m, a pobór wody 0,5 m3/h.

Woda z sieci

Przy dostępie do sieci wodociągowej, warto już przed rozpoczęciem budowy domu załatwić wszystkie formalności i przyłączenie, a wodomierz umieścić w studzience. Zapewni to wygodny dostęp do wody na czas budowy. Po jej zakończeniu wodomierz będzie można przenieść do budynku.

Cezary Jankowski
fot. UST-M

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny