Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2014
Wymiana okien

Wybór nowych okien nie jest zadaniem, które może nas przerosnąć, pod warunkiem, że uzbroimy się w niezbędną wiedzę. Co innego montaż – ten wymaga już kompetencji i doświadczenia wykonawcy.

Stare, wypaczone, nieszczelne okna mają bardzo niekorzystny wpływ na komfort mieszkania oraz koszty eksploatacji domu. Są przyczyną znacznych strat ciepła, dlatego warto rozważyć ich wymianę. Czas zwrotu takiej inwestycji zależy głównie od sposobu ogrzewania budynku.

 

Na rynku jest wiele różnych rozwiązań, producenci prześcigają się w oferowaniu coraz doskonalszych wyrobów. Co powinniśmy wiedzieć o oknach, aby dokonać optymalnego wyboru?

Jakie parametry?

Właściwości stolarki okiennej określa kilka parametrów. Oto najważniejsze z nich:

Instalacja domowej elektrowni słonecznej
Panele fotowoltaiczne, gotowy zestaw od znanej firmy Hewalex? Prześledziliśmy cały proces inwestycji w pewnym domu na Dolnym Śląsku.
6:11

Izolacyjność cieplna

Kluczową cechą jest stopień przenikalności cieplnej okna. Określa go współczynnik U, który wskazuje strumień energii przenikającej przez przegrodę okienną o powierzchni 1 m² przy różnicy temperatury na zewnątrz i wewnątrz budynku wynoszącej 1 Kelwin. Od początku tego roku wartość U w nowych oknach nie może być wyższa niż 1,3 W/(m².K). Generalnie im współczynnik jest niższy, tym korzystniej, choć należy zachować umiar, ponieważ lepsze parametry mają swoją cenę. Przy wyborze okien nie dajmy się zwieść. Większość producentów podaje parametry termiczne dla okna referencyjnego: jednoskrzydłowego o wymiarach 123 × 148 cm. Tymczasem niektórzy sprzedawcy podają parametr dla okna o zawyżonych wymiarach lub odnoszący się do samej szyby, a ten jest zawsze dużo niższy. Energooszczędność okna zależy natomiast od parametrów całego systemu: pakietu szybowego, profili oraz uszczelnienia.

Dźwiękoszczelność

Ten parametr (Rw) określa zdolność okien do tłumienia hałasów dobiegających z zewnątrz budynku. Podawany jest w decybelach (dB). Im współczynnik jest wyższy, tym zapewnia skuteczniejszą izolacyjność akustyczną. W domach położonych w spokojnej okolicy wystarczy okno o Rw=30–32 dB. Przy ruchliwej drodze dużo lepiej sprawdzą się okna o Rw równym co najmniej 35 dB.

Norbert Skupiński
fot. Oknoplast

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny