Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2014
Podjazd na 5 sposobów

Z czego najlepiej zrobić podjazd do garażu? Budować go samemu czy wynająć firmę? Lepszy będzie beton czy klinkier? A może wystarczy dobrze ubite kruszywo? Na te oraz inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Zanim przystąpimy do prac, zastanówmy się, jak zaaranżować tę nawierzchnię, by była funkcjonalna, estetyczna i współgrała z otoczeniem domu. Podjazd to inwestycja na lata, warto więc poświęcić nieco uwagi na jego zaplanowanie. Projekt zwykle otrzymuje się za darmo w firmie, w której dokonuje się zakupu kostki. Dokumentacja taka usprawnia prace, szczególnie gdy inwestor decyduje się na samodzielne ich wykonanie. Architekt powinien uwzględnić w niej bowiem przebieg rur czy kabli pod nawierzchnią. Dzięki temu na etapie przygotowywania podbudowy nie zapomnimy o wykonaniu w odpowiednich miejscach wykopów pod instalację elektryczną, kanalizacyjną lub odwadniającą.

 

Projekt musi też określać poziom i spadek nawierzchni, z uwzględnieniem jej otoczenia (powinna znajdować się nieco powyżej poziomu gruntu, ale jeśli sąsiaduje z trawnikiem – na równi z nim, by nie utrudniać pracy kosiarką). Spadek zaś kształtuje się tak, by woda nie spływała w kierunku ściany domu. Nie można też zapomnieć o tym, że podjazd ma zapewniać swobodne manewrowanie. Jego szerokość zaplanujmy zatem na co najmniej 3 m.

 

Od czego zacząć prace? Budowa nawierzchni zawsze wymaga przygotowań, bo kostek, betonu ani płyt nigdy nie układa się bezpośrednio na ziemi. Ponadto, aby wytrzymywała duże obciążenia, jej podbudowa musi być bardzo solidnie wykonana (w związku z tym prace najlepiej powierzyć profesjonalistom).

 

Utwardzanie każdego podjazdu rozpoczyna się od wytyczenia jego granic za pomocą linki. Z zaznaczonego obszaru najpierw usuwa się żyzną ziemię, a następnie wykonuje wykop – ręcznie lub za pomocą spycharko-ładowarki. Żyzne podłoże przyda się podczas sadzenia roślin na działce, a to z głębszych warstw – do modelowania terenu (nie będzie trzeba go wywozić). Po wyrównaniu i ubiciu zagęszczarką dna wykopu, na ławie z gęstego betonu osadza się obrzeża (mogą wystawać ponad powierzchnię podjazdu lub być na równi z nią). Po związaniu betonu, krawężniki od zewnątrz obsypuje się ziemią, a od środka – materiałem podbudowy. Potem układa się poszczególne warstwy nawierzchni – zależne od jej typu.

Małgorzata Kolmus
fot. Libet

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje