Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2014
Stropy

Stropy to jeden z najważniejszych elementów domu. Mają ogromne znaczenie konstrukcyjne dla całego budynku, dźwigają ścianki działowe, sprzęty itd. Dlatego nie wolno ich samodzielnie zmieniać. Zwykle chcemy jeszcze, aby separując kondygnacje, nie przenosiły przy tym dźwięków i chroniły przed ucieczką ciepła.

Różne funkcje

Strop to nie tylko pozioma przegroda, dzieląca budynek na kondygnacje. Strop jest zwykle również tarczą usztywniającą całą konstrukcję, bo spina wszystkie ściany nośne i przenosi część sił wywieranych przez dach (np. rozpór krokwi). Dlatego jego rodzaju, rozpiętości czy sposobu zbrojenia nie wolno zmieniać bez zgody konstruktora. Strop musi sprostać odmiennym wymogom, zależnie od tego, jakie kondygnacje rozdziela.

 

Strop pomiędzy kondygnacjami mieszkalnymi musi mieć odpowiednią nośność. Przenosi rozmaite obciążenia, wynikające z masy materiałów zastosowanych do jego budowy, rodzaju i grubości wylewki, ciężaru opartych na nim ścianek działowych, mebli, poruszających się osób itd. Za typowe obciążenie użytkowe (ludzie, sprzęty) uznaje się 1,5 kN/m2, czyli około 150 kg/m2. Ponadto strop powinien dobrze tłumić dźwięki. Chodzi zarówno o dźwięki uderzeniowe, np. odgłos kroków lub upuszczonej zabawki, jak i dźwięki powietrzne – muzyka, rozmowa itp.

 

Strop rozdzielający wnętrza mieszkalne nie musi natomiast mieć dobrej izolacyjności cieplnej. Temperatura po jego obu stronach jest taka sama lub bardzo zbliżona, więc nie ma ucieczki ciepła.

 

Strop pomiędzy piwnicą i kondygnacją mieszkalną także powinna cechować duża nośność.

 

Ponadto pożądana jest dobra ciepłochronność, bo piwnice są przeważnie ogrzewane znacznie słabiej lub wcale. Najlepiej jeśli izolacja cieplna znajdzie się po chłodniejszej stronie (od piwnicy). Wówczas cały przekrój stropu nie jest narażony na przemarzanie. Tak umieszczony strop nie musi za to zapewniać izolacji akustycznej – odgłos kroków nie będzie przecież nikomu przeszkadzał. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w piwnicy pracuje jakieś głośne urządzenie, np. zestaw hydroforowy. Wystarczy jednak zapewnić izolację tylko jednego pomieszczenia piwnicznego z głośno działającym sprzętem. Można np. zrobić sufit podwieszany izolowany wełną mineralną.

 

Strop pomiędzy nieużytkowym poddaszem i kondygnacją mieszkalną może mieć znacznie mniejszą nośność. Chyba że dopuszczamy adaptację strychu w przyszłości.

 

Nie dotyczy to z pewnością domów z dachami o bardzo małym spadku (np. 20°C) i takich, których wykorzystanie uniemożliwiają wiązary kratownicowe więźby.

 

Izolacyjność termiczna stropu oddzielającego nieogrzewany strych jest niezwykle ważna. Ruch ciepła ku górze, czyli właśnie przez strop, jest bardziej intensywny niż przez ściany, a tym bardziej podłogę na gruncie. Ciepłochronnych właściwości nie musi mieć jednak sama konstrukcja tej poziomej przegrody. Od zimnej strony, czyli od poddasza, na stropie można łatwo i szybko ułożyć wełnę mineralną rozwijaną z rolki lub inny materiał izolacyjny.

Jarosław Antkiewicz

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje