Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - ABC 2013

Stopień po stopniu

Do zapewnienia komunikacji pomiędzy kondygnacjami potrzebne są schody. Ważne jest ich usytuowanie w budynku, kształt i rodzaj wykończenia.

Kiedy pora na schody?

Tradycyjne schody betonowe wykonuje się tuż po zalaniu stropu. Można oczywiście przełożyć ich wykonanie na później, stawiając w ich miejsce prowizoryczną pochylnię z nabitymi listwami przeciwpoślizgowymi, ale nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie. Schody gotowe, składane z elementów montuje się znacznie później, po ułożeniu parkietu.

Co trzeba wiedzieć zamawiając schody?

Ważne są wymiary miejsca przewidzianego na schody, wielkość otworu w stropie i jego grubość oraz wysokość kondygnacji (z uwzględnieniem wysokości warstw wykończeniowych podłogi). Doradca techniczny na miejscu wykonuje dokładne pomiary i do nich dostosowuje projekt. Inwestor wybiera rodzaj schodów, materiał na konstrukcję, stopnie i balustrady i akceptuje jeden z kilku zaproponowanych projektów. Wpłaca zaliczkę i czeka na montaż.

Schody żelbetowe kontra drewniane

W nowoczesnych projektach nie spotyka się już klatki schodowej. Zazwyczaj architekci umieszczają schody w holu lub w salonie. Dlatego tak ważny jest ich kształt i wykończenie, bo jako stały element dość sporych rozmiarów mogą w sposób decydujący zaważyć na estetyce całego wnętrza. Między innymi dlatego coraz częściej rezygnujemy z tradycyjnych schodów żelbetowych na rzecz lekkich, efektownych schodów gotowych, wykonywanych najczęściej z drewna. W takie schody można się zaopatrzyć w trojaki sposób: zamawiając u stolarza lub w wyspecjalizowanej firmie albo kupując gotowe w sklepie. Te pierwsze dwa rozwiązania są najwygodniejsze. Polegają na wybraniu fachowca lub firmy, która wykona projekt dostosowany do konkretnych warunków.

zdjęcie otwierające: Schody Prudlik

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!